Karlšteino pilis Čekijoje

Karlšteino pilis – viena nuostabiausių ir reikšmingiausių Čekijos tvirtovių. Nuo šalies sostinės Prahos pilis nutolusi tik per 35 km, todėl yra aktyviai lankoma į šį, vieną gražiausių Europos miestų atvykusių užsienio turistų. Karlšteino pilis stūkso ant 300 metrų aukščio kalvos, virš taip pat besivadinančio miestelio. Ji pastatyta XIV a., pagal XI-XII a. gynybinių tvirtovių pavyzdį ir per savo istoriją yra atlaikiusi ne vieną nuožmiai nusiteikusių priešų šturmą.

Karlšteino pilis – Čekijos pasididžiavimas

Karlšteino pilis – viena nuostabiausių ir reikšmingiausių Čekijos tvirtovių. Nuo šalies sostinės Prahos pilis nutolusi tik per 35 km, todėl yra aktyviai lankoma į šį, vieną gražiausių Europos miestų atvykusių užsienio turistų. Karlšteino pilis stūkso ant 300 metrų aukščio kalvos, virš taip pat besivadinančio miestelio. Į ją veda pagrindinė ir vienintelė prekybinė Karlšteino gatvelė, kurioje gausu įvairių suvenyrų, aludžių ir restoranų. Anksčiau į pilį pakliūti būdavo galima tik lėtai kopiant laiptais, tačiau šiandien į tvirtovę patenkama ne pro senuosius, o pro Ursulos bokšto vartus, esančius apatinėje pilies dalyje.

Tvirtovėje – karaliaus brangenybės

Karšlteino  pilį 1348-1354 m. pastatė Šventosios Romos imperijos valdovas bei Bohemijos karalius Karolis IV, pats padėjęs pirmąjį tvirtovės akmenį. Pagal XI-XII a. gynybinių pilių pavyzdį pastatyta tvirtovė buvo skirta saugoti karališkiesiems valdžios simboliams bei vertingai valdovo relikvijų kolekcijai. XV a., prasidėjus husitų karams, visas vertybes buvo nuspręsta perkelti į saugesnę vietą, tačiau vėliau paaiškėjo, jog tai nebuvo būtina. Ant kalno terasų stūksanti pilis nesunkiai atlaikė septynis mėnesius trukusią husitų – prieš vokiečių feodalų ir Romos katalikų bažnyčios viešpatavimą nusiteikusių Čekijos valstiečių armijos apsiaustį. XVI a. Karlšteino pilis buvo perstatyta renesanso stiliumi, tačiau prabėgus 300 metų – 1897-1899 m. – katedrų statytojas Josefas Mockeris jai vėl grąžino gotikinį stilių. 1964 m. Karlšteino pilis buvo paskelbta nacionalinio paveldo paminklu.

Įspūdingiausia – Šv.Kryžiaus koplyčia

Lankantis tvirtovėje būtina užsukti į  imperatoriaus rezidenciją, kur saugomos asmeninės Karolio IV kolekcijos. Geriausiai išsilaikiusi pilyje – Audiencijų salė, kurios langų nišose dar stovi senieji suolai. Mažąjame bokšte, dar vadinamame Marijos bokštu, yra Šv.Marijos bažnyčia su Šv. Kotrynos koplyčia, kurioje galima išvysi XIV amžiaus vidurio freskas, tačiau pati įspūdingiausia tvirtovėje yra Šv. Kryžiaus koplyčia. Ji įrengta 7 metrų storumo sienas turinčiame didžiąjame pilies bokšte. Koplyčios kupolas paauksuotas ir puoštas stiklu, skliautas sudaro spindinčio žvaigždėto dangaus įspūdį. Joje saugomi karūnavimo simboliai ir kitos vertinogs relikvijos. Greta Karlšteino pilies veikia istorinių asmenybių vaškinių figūrų muziejus. Jo ekspozicija pasakoja apie pilies gyventojus, imperatoriaus Karolio IV gyvenimo kelią, kitus žymius šalies žmones.

Darbo laikas ir bilietų kainos

Karlšteino pilis lankytojų laukia kiekvieną savaitės dieną, išskyrus pirmadienius. Tiesa, vidurvasarį (liepos ir rugpjūčio mėnesiais) pilis dirba be išeiginių – 9.00-18.30 val. Kitais mėnesiais pilies darbo laikas kiek trumpesnis (žiemą – iki 15 val., pavasarį – iki 17 val., gegužės ir birželio mėn. – iki 17.30 val.). Bilietas į pilį suaugusiąjam asmeniui kainuoja 270 Čekijos kronų (apie 37 litus), bilietas 6-18 metų vaikams, studentams ir vyresniems nei 65 metų asmenims – 180 Čekijos kronų (apie 25 litus). Plačiau apie visa tai – oficialioje Karlšteino pilies interneto svetainėje www.hradkarlstejn.cz.

Atvykimas į Karlšteino pilį

Iš Prahos pasiekti Karlšteino pilį patogiausia viešuoju transportu – traukiniu. Jis išvyksta iš Smichov stoties. Kryptis – Beroun. Kelionė užtrunka apie 45 min. Išlipę iš traukinio pėstute iki pilies turėsite pasivaikščioti apie 30 min. Iš Prahos tiesiai prie pilies galinčio atvežti autobuso maršruto nėra. Artimiausia autobuso stotelė – Morina kaime, nuo pilies nutolusiame apie 2 km.

Pigūs skrydžiai į Prahą

Į Prahos Ruzyne oro uostą (Mezinárodní letiště Praha-Ruzyně, PRG) pigius skrydžius siūlo Aer Lingus, Austrian Airlines, Czech Airlines, EasyJet, LOT Polish Airlines, Skyways, Wizzair ir kitos aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Prahą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data.  Iš maždaug 10 km nuo Prahos (20 – nuo centro) nutolusio oro uosto į miestą nuo 5 val. ryto iki 23 val. 30 min. vakaro kursuoja autobusai (maršrutai 100, 119, 179, 225). Bilietas į vieną pusę kainuoja apie 32 Čekijos kronas. Jeigu į miestą vyksite specialiu oro uosto autobusu, bilietas kainuos apie 50 Čekijos kronų. O jei nuspręsite vykti taksi, rizikuosite gerokai paploninti piniginę. Kelionė gali kainuoti beveik tiek pat, kiek pigus lėktuvo bilietas – 500-700 Čekijos kronų. Be to, reikia būti labai atidiems. Prahos taksistai itin mėgsta pasipelnyti iš turistų.