Guelio parkas Ispanijoje

Guelio parkas (Parc Güell) Barselonoje – dar vienas genialaus architekto Antonio Gaudi suprojektuotas šedevras. Į UNESCO pasaulio paveldą įtrauktame parke pigius lėktuvo bilietus įsigijusius ir į Kataloniją atskridusius turistus žavi itin originalių formų statiniai, skulptūros, Gaudi namas-muziejus ir nuo kalvos atsiverianti miesto panorama.

Guelio parkas – Barselonos architekto Gaudi kūrinys

 Antonio Gaudi (1852-1926) – žymus katalonų architektas, kurio darbai Barselonos miestą išgarsino visame pasaulyje. Gaudi suprojektuotas Guelio parkas kartu su vis dar statoma Šventosios Šeimos (Sagrada Familia) bažnyčia – turistų patys mėgstamiausi architekto kūriniai.

Parko projektą užsakė verslininkas

Pasiūlymo suprojektuoti parką 1900 m. Gaudi sulaukė iš turtingo Baselonos verslininko Eusebijaus Guelio (Eusebi Güell i Bacigalupi), kurio garbė vėliau buvo įamžinta šio architektūros šedevro pavadinime.  Projektavimo ir statybos darbai truko daugiau nei dešimtmetį, iki 1914 m. Pagal išankstinį planą tai turėjo būti didžiulis išrinktųjų rajonas-parkas – nuošalioje vietoje ant kalvos įkurtas privačių namų kvartalas su panoraminiu miesto vaizdu. Nors planas taip ir nebuvo įgyvendintas – namai parke nepastatyti – projektuodamas kvartalą Gaudi išsamiai įsigilino į jam patikėtos miesto dalies reljefą: kalvotame parke visi statiniai atrodo tarsi natūrali gyvosios gamtos dalis. Kaip jau minėta, projektavimo ir statybos darbai parke nutrūko 1914 m., o galutinį tašką dėl parko paskirties Barselonos valdžia padėjo 1922 m. Buvo nuspręsta, kad Guelio parkas visiems laikams taps viešai lankomu objektu.

Spalvingi objektai ir neįtikėtinas kruopštumas

Įspūdingas įėjimas į parką, šalia jo stovintys „pasakų“ nameliai,  lenkti suoli panoraminėje aikštelėje bei žymusioji drakono-driežo statula pribloškia savo spalvingumu bei itin precizišku išorės apipavidalinimu. Visus šiuos objektus dengia tūkstančiai mažyčių keramikinių plytelių, suderintų pagal spalvines gamas ir architekto pageidavimus. Kiek sudėtingo darbo įdėta kuriant šiuos šedevrus, savo akimis galima įsitikinti ir šiandien: parke viduryje dienos dirba kruopštūs meistrai, po vieną atnaujinantys išbyrėjusias arba vandalų sugadintas keramines plyteles. Savo specifine didybe parke stebina ir masyvi kolonada. 86 greta viena kitos sumūrytos masyvios dorėninės kolonos virš savęs laiko žavią apžvalgos aikštelę, nuo kurios atsiveria plati miesto panorama. Aikštelėje, kurioje įtaisyti ir minėtieji keraminėmis plytelėmis dengti suolai, nuolat pilna ne tik fotoaparatais spragsinčių pigius lėktuvo bilietus įsigijusių turistų, bet ir vietino Barselonos jaunimo.

Gaudi namas-muziejus

Parke stovi ir paties architekto Gaudi namas, kuriame menininkas genijus gyveno 1906-1925 m. Šį namą suprojektavo ne patis Gaudis, o kitas žinomas Katalonijos architektas Francescas Berengueras. Keturių aukštų namą su bokšteliu Gaudi įsigijo 1906 m. ir jame gyveno kartu su savo tėvu ir dukterėčia. Abu jie mirė 1912 m., ir nuo tada iki 1925 m. Gaudi name gyveno vienas. 1963 m. name atidarytas Gaudi muziejus („Casa Museu Gaudi“), kuriame demonstruojami paties architekto kurti baldai, piešiniai, vidinės dekoracijos ir kt. Jei įėjimas į Guelio parką yra nemokamas, tai už bilietą į Gaudi namą-muziejų suaugusiam žmogui reikia mokėti  apie 5,50 euro.

Kaip rasti Guelio parką

Nors Barselonoje yra labai patogi metro sistema, nuo artimiausios metro stotelės (Lesseps, linija L3) Guelio parkas pasiekiamas pėsčiomis maždaug per 15-20 min. Jeigu vaikščioti nesinori, pigių skrydžių mėgėjai Katalonijos aikštėje gali įlipti į 24 maršruto autobusą, kuris sustoja tiesiai priešais įėjimą į Guelio parką.

Pigūs skrydžiai į Barseloną

Į Barselonos El Prat oro uostą (Aeropuerto de Barcelona, BCN) pigius skrydžius siūlo Air Baltic, LOT Polish Airlines, Finnair, Chech Airlines, SN Brussels Airlines, Austrian Airlines ir Wizz Air aviakompanijos. Iš 13 km nuo Barselonos centro nutolusio oro uosto kas 15 minučių kursuoja autobusai (bilietas į vieną pusę kainuoja apie 5 eurus), o kas pusvalandį kursuojančiu traukiniu miesto širdį galima pasiekti už 3 eurus.  Į Barseloną atvykti galima ir iš Cheronos oro uosto (Aeropuerto de Girona). Pigius skrydžius į šį už 103 km nuo Barselonos esantį oro uostą siūlo Ryanair ir Wizz Air aviakompanijos. Kelionė iš Cheronos į Baresloną autobusu kainuoja apie 14 eurų į vieną pusę ir apie 23 eurus į abi puses.