Gripsholmo pilis Švedijoje

Gripsholmo pilis – vienas garsiausių Švedijos istorinių pastatų. Ji stūkso greta Mariefredo miesto esančio Malareno ežero saloje, nuo Švedijos sostinės Stokholmo yra nutolusi apie 70 km. XVI a. pradėta statyti pilis yra susijusi ir su Lietuvos istorija – joje gimė Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Zigmantas Vaza. Šiandien pilyje saugoma dalis garsiosios Švedijos portretų kolekcijos eksponatų.

Gripsholmo pilis – ežero saloje

Gripsholmo pilis – vienas garsiausių Švedijos istorinių pastatų. Ji stūkso greta Mariefredo miesto esančio Malareno ežero saloje, nuo Švedijos sostinės Stokholmo yra nutolusi apie 70 km. Pilies pavadinimas sudarytas iš dviejų žodžių. Pirmasis jo dėmuo –  heraldinė būtybė grifas (švedų kalba –  grip), o antrasis – sala (holme).

Pirmoji pilis strategiškai svarbioje Malareno ežero saloje iškilo ar XIV a . pabaigoje, tačiau stovėjo neilgai. Po penkiasdešimties metų ją suniokojo gaisras. Kurį laiką dūlėjusius griuvėsius naujam gyvenimui prikėlė didikas Gustavas Eriksonas Vaza. 1523 m. jis tapo Švedijos karaliumi Gustavu I ir, kadangi padėtis tarp Švedijos ir jos kaimynių tuo metu buvo gana įtempta, nuspendė sustiprinti kai kurias Stokholmo regione esančias pilis. Jo paliepimu, 1537 m. senosios Gripsholmo pilies vietoje ėmė kilti nauji mūrai. Darbai patikėti vokiečių architektui Hernikui von Collenui. Pastarasis suprojektavo netaisyklingos foromos pilį su keturiais apvaliais apžvalgos bokštais bei 3-4 m storio sienomis. Netrukus į naują pilį persikėlė pats karalius Gustavas I, tačiau jis mirė nesulaukęs darbų pabaigos. Apskritai, statybų pabaigos nesulaukė ir vėlesni Gustavo I įpėdiniai – galutinai pilis užbaigta tik 1709 m.

Gynybiniais tikslais panaudota nebuvo

Gynybiniais tikslais Grispholmo pilis taip ir nebuvo panaudota. Ji tapo rezidencija ir ilgainiui buvo perstatyta į rūmus. Galutinai tai padaryta valdant karalienei Lovisai Ulrikai, 1744-aisiais. Jos paliepimu, virš pilies bokštų iškilo elegantiški juos puošiantys kupolai. Karališkąjį statusą Gripsholmas, kuris vienu metu buvo tapęs kelių našlėmis tapusių Švedijos karalienių prieglobsčiu, atgavo tik XVIII a. pabaigoje, kuomet pilyje savo rezidenciją įkūrė Gustavas III. Jo viešpatavimo laikotarpiu pilis buvo rekonstruota pagal klasicizmo stilių, bažnyčios bokšte karalius įrengė teatrą. Kadangi teatre spektakliai vykdavo labai retai, jis gerai išsilaikė iki šių dienų.

Saugoma didžiulė portretų kolekcija

Šiandien pilyje saugoma dalis garsiosios Švedijos portretų galerijos eksponatų. Pradžią jai XIX a. pirmojoje pusėje davė karalius Karlas XIV Johanas, kuris sumąstė sukurti „Švedijos istorijos panteoną“ ir pradėjo rinkti garsių Švedijos vyrų ir moterų portretus. Ilgainiui kolekcija taip išsiplėtė, jog tapo viena garsiausių visoje Europoje. Joje – daugiau nei 3500 portretų, ji pildoma iki šių dienų. Pačioje Gripsholmo pilyje laikoma tik dalis ekspozicijos. Kiti portretai saugomi kituose saloje esančiuose pastatuose.

Pilyje gimė Lietuvos didysis kunigaikštis

Gripsholmo pilis yra susijusi ir su Lietuvos istorija. 1566 m. tuomet dar neužbaigtoje tvirtovėje gimė Zigmantas Vaza –  būsimasis Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis bei Vazų dinastijos pradininkas Abiejų Tautų Respublikoje. Tuo metu pilyje buvo įkalintas jo tėvas, Suomijos kunigaikštis Jonas III ir motina Kotryna Jogailaitė, Žygimanto Augusto sesuo.

Darbo laikas ir bilietų kainos

Gripsholmo pilis vasaros sezono metu (gegužės 15-rugsėjo 15 d.) atidaryta 10-16 val. Kitais metų laikais jos darbo laikas trumpesnis. Bilietas į pilį suaugusiąjam asmeniui kainuoja 1000 Švedijos kronų, 7-18 metų vaikams bei studentams – 50 kronų. Vaikams iki 7 metų įėjimas nemokamas. Įsigiję bilietą asmenys gauną teisę dalyvauti ekskursijoje, kurią veda angliškai kalbantis gidas. Ekskursijos trukmė – 45 min. Plačiau apie Gripsholmo pilį galite pasiskaityti interneto svetainėje www.kungahuset.se, joje pasirinkę anglų kalbą, spragtelėje nuorodas Royal Palaces->Gripsholm Castle.

Kaip pasiekiama Gripsholmo pilis?

Iš Stokholmo į Mariefredo miestelyje esančią Gripsholmo pilį galima atvykti traukiniu, laivu arba automobiliu. Jei nusprendėte vykti traukiniu, iš Stokholmo centrinės stoties per Eskilstuną važiuokite iki Läggesta stotelės, kurioje išlipę persėskite į Mariefredą vežantį autobusą. Traukinių ir autobusų tvarkaraštį galite rasti interneto svetainėje www.sj.se. Taip pat vasaros sezono metu iš Stokholmo į Mariefredą galima nuplaukti laiveliu. Informacija apie keliones jūra ir jų kaina – interneto svetainėje www.mariefred.info. Jei nusprendėte vykti automobiliu, E4 magistrale vykite iki Södertälje ir ten pasukite į kelią E20. Iš jo išsukite pamatę nuorodą Mariefred.

Pigūs skrydžiai į Stokholmą

Pigius skrydžius į Švedijos sostinę siūlo daugelis oro linijų kompanijų, pigių skrydžių pasiūlymų dažnai pateikia Ryanair. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Stokholmą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Stokholme veikia keturi oro uostai: Arlanda, Bromma, Skavsta ir Vasteras. Iš visų keturių oro uostų miesto centrą paprasčiausia pasiekti autobusu.