Čedaro tarpeklis Anglijoje

Čedaro tarpeklis – tai geriausias kalkakmenio tarpeklio pavyzdys Didžiojoje Britanijoje, o jo uolose yra daug vertingų pusiau natūralių buveinių, kuriose auga įvairios augalų rūšys, daugelis iš jų retos. Tarpeklio apačioje esantys du Čedaro stalaktitų urvai pritraukia apie pusę milijono lankytojų per metus. Tarpeklyje 1903 – iaisiais metais buvo rastas seniausias Britanijoje pilnas žmogaus skeletas, pavadintas Čedaro žmogumi, kuriam gali būti apie 9000 metų. Čia veikia ir tarpeklio muziejus bei siūlomos įvairios pramogos.

Čedaro tarpeklis – antrasis Britanijos natūralios gamtos stebuklas

Tradiciniais ar pigiais lėktuvo bilietais atvykus į Bristolį, viena iš būtinų aplankyti vietovių yra dramatiškasis Čedaro tarpeklis. Užkopkite į uolas, kylančias į 450 pėdų aukštį, po to apsilankykite svaiginančiuose stalaktitų urvuose. Čedaro tarpeklis yra geriausias kalkakmenio tarpeklio pavyzdys Didžiojoje Britanijoje, o jo uolose yra daug vertingų pusiau natūralių buveinių, kuriose auga įvairios augalų rūšys, daugelis iš jų retos. Tarpeklio apačioje esantys du stalaktitų urvai pritraukia apie pusę milijono lankytojų per metus. Tarpeklyje 1903 – iaisiais metais buvo rastas seniausias Britanijoje pilnas žmogaus skeletas, pavadintas Čedaro žmogumi, kuriam gali būti apie 9000 metų.

Priešingai populiariems įsitikinimams, Čedaro tarpeklis nėra tiesiog didelė ola, bet puikus pavyzdys tarpeklio, suformuoto upės ir nusausinto, drenažui likus po žeme. Čedaro tarpeklis buvo suformuotas tirpstančių ledynų potvynių vandens per pastaruosius 1,2 milijonų metų. Arkties metu amžinasis įšalas užblokavo urvus ledu ir užšaldytu purvu. Nutirpus sniegui, potvynių vanduo per trumpas vasaras buvo priverstas tekėti ant paviršiaus, taip galiausiai suformuodamas tarpeklį. Šiltesnio tarpledyninio laikotarpio metu drenažas liko po žeme, sukurdamas urvus ir nusausindamas tarpeklį.

Čedaro urvai

Čedaro tarpeklis turi daug smulkių urvų, tačiau du didžiausi iš jų – Gough urvas ir Cox urvas yra atviri lankytojams, atvykstantiems į Angliją įvairiais būdais, pavyzdžiui, pigiais skrydžiais. Gough urvas, kurį 1898 metais atrado Ričardas Gough, buvo suformuotas čia tekėjusios Yeo upės, maždaug prieš 120.000 metų. Vos įėję į urvą, galėsite išvysti skeletų, tarp jų ir 9000 metų senumo Čedaro žmogaus skeletą, kuris buvo rastas kartu su daugeliu kitų archeologinių artefaktų. Gough urvas – tai požeminės upės vagos gražiai suformuoti gamtos rūmai.Tiesa, upė čia nebeteka, nes atrado naują, mažesnį maršrutą, kurį 1985 metais aptiko narai. Cox urvas buvo atrastas 1837 metais, jį atrado Džordžas Cox ir jam būdinga didelė stalaktitų bei stalagmitų gausa.

Naudinga informacija Čedaro tarpeklio lankytojams

Čedaro tarpeklis ir Čedaro urvai paprastai atviri ištisus metus, tačiau esant nepalankioms oro sąlygoms, juose apsilankyti nepavyks. Prieš planuodami savo kelionę iki tarpeklio, pasitikrinkite darbo laiką interneto svetainėje www.nationaltrust.org.uk. Paprastai Čedaro urvai, muziejus lankytojams atviri liepos – rugpjūčio mėnesį nuo 10:00 val. ryto iki 17:30 val. vakaro, o likusius metus nuo 10.30 val. iki 17:00 val.

Čedaro tarpeklis, tiksliau jo kompleksas siūlo visą gausą pramogų – įėjimą į Čedaro urvus, tarpeklio muziejų, pakilimą į apžvalgos bokštą, kopimo į kalvos viršūnę ekskursiją ir ekskursiją autobusu, visa tai suaugusiajam kainuoja £18.50, vaikams (5-15 metų) – £12.00, vaikams iki 5 metų įėjimas nemokamas. Bilietai pigesni juos iš anksto įsigyjant interneto svetainėje www.cheddargorge.co.uk.

Kaip pasiekiamas Čedaro tarpeklis?  

Nuo Bristolio iki Čedaro tarpeklio vykite A38 keliu, po to A371keliu ir galiausiai B3135 keliu. Kita atvykimo alternatyva yra traukinys, išvykstantis iš Bristolio (Temple Meads), Weston-super-Mare kryptimi.

Pigūs skrydžiai į Bristolį

Mėgstantiems keliauti turistams ir ieškantiems pigių lėktuvo bilietų į Bristolį, Angliją, pigius skrydžių pasiūlymus teikia tokios aviakompanijos kaip Ryanair, Air Baltic, Aer Lingus, Estonian Air, Finnair ir kitos aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Bristolį palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi 6-ame   judriausiame Jungtinėje Karalystėje Bristolio oro uoste. Nuo oro uosto kursuoja Bristolio Flyer Express autobusai. A2 autobusai aptarnauja miesto centrą ir pagrindinius viešbučius bei Temple Meads geležinkelio stotį (esančią už maždaug 7 mylių) bei autobusų stotį. Kelionė iki miesto centro trunka apie 30 minučių, autobusai piko metu kursuoja kas 10 minučių. Plačiau apie susisiekimą nuo Bristolio oro uosto, interneto svetainėje – www.bristolairport.co.uk.