Amsterdamo olimpinis stadionas Nyderlanduose

Amsterdamo olimpinis stadionas (oland. Olympisch Stadion) – nacionaliniu paminklu tapęs objektas Nyderlandų sostinėje. Čia vyko 1928 m. olimpinės žaidynės, kuriose pirmą sykį virš stadiono suplazdėjo olimpinė ugnis. Šiuo metu stadionas yra tapęs populiariu turistų traukos objektu, jame yra įrengtas Amsterdamo olimpinis muziejus.

Amsterdamo olimpinis stadionas – nacionalinis paminklas

Amsterdamo olimpinis stadionas (oland. Olympisch Stadion) buvo pastatytas specialiai 1928 m. olimpinėms žaidynėms, vykusioms Nyderlandų sostinėje. Pabaigtame statyti stadione, kurį projektavo olandas Janas Wilsas, galėjo tilpti beveik 32 tūkst. žiūrovų, tačiau 1937 m., kuomet Roterdamo mieste iškilo kitas naujutėlis stadionas, konkurenciją pajutusi Amsterdamo valdžia olimpinės arenos vietų skaičių nusprendė padidinti iki 64 tūkst. Stadionas išplėstas virš pagrindinės konsrukcijos pritvirtinant naują žiedą-tribūnas.

Iki 1996 m., kuomet buvo pastatyta naujutėlė Amsterdamo arena (stadionas), tarptautines rungtynes Amsterdamo olimpiniame stadione žaisdavo garsusis vietos „Ajax“ futbolo klubas, tačiau dar iki to laiko stadionas gavo nacionalinio paminklo statusą. Buvo nuspręsta atlikti kapitalinę renovaciją ir pastatui sugrąžinti pirminę, 1928 m. išvaizdą. Darbai pradėti 1996 m. Jų metu nugriautas papildomai 1937 m. pristatytas aukštas, statinyje liko kiek daugiau nei  22 tūkst. žiūrovų vietų.

Stadione – olimpinis muziejus

Įdomu tai, kad Amsterdamo olimpinis stadionas buvo pirmasis, kuriame suprojektuota speciali vieta olimpinei ugniai. Tai – vadinamasis Maratono bokštas, stovintis greta stadiono. Po olimpinių žaidynių, be „Ajax“ komandos namų rungtynių stadione ne kartą yra vykę ir tarptautiniai futbolo mačai, kuriuose dalyvavo Olandijos rinktinė. Paskutines, 77-ąsias savo rungtynes olandai stadione sužaidė 1989 m. Taip pat čia vykdavo lengvosios atletikos, žolės riedulio ir netgi dviračių varžybos. Pavyzdžiui, 1954 m. greta stadiono startavo prestižinės dviračių lenktynės Tour de France. 1962 m. stadione buvo surengtos finalinės Europos taurės (dabar – Čempionų lyga) rungtynės, kuriose Lisabonos Benfica 5:3 įveikė Madrido „Real“ futbolininkus. Taip pat čia ne sykį rengtos amerikietiško futbolo rungtynės, yra koncertavusi grupė „Pink Floyd“, kiti populiariosios muzikos atlikėjai.  Planuojama 2016 m. Amsterdamo olimpiniame stadione vyks Europos lengvosios atletikos čempionatas.

2005 m. stadione buvo įrengtas  įrengtas Amsterdamo olimpinis muziejus, statinys daugiau nebenaudojamas kaip futbolo varžybų stadionas. Muziejuje iš nuotraukų ir kitų eksponatų galima prisiminti 1928-ųjų Amsterdamo žaidynes, taip pat susipažinti su Nyderlandų sporto istorija. Stadionas yra tapęs labai populiariu turistų traukos objektu.

Stadiono darbo laikas ir bilietų kainos

Amsterdamo olimpinis stadionas ir jame esantis muziejus kiekvieną darbo dieną veikia 11-17 val.  Bilietas suaugusiąjam asmeniui kainuoja 6 eurus, vaikui – 5 eurus. Visus metus čia rengiamos ir ekskursijos su gidu, tačiau tam, kad jos įvyktų, turi susidaryti ne mažesnė nei 5 asmenų grupė. Bilietas į ekskursiją su gidu kainuoja 12,5 euro, ją geriausia užsisakyti internetu iš anksto. Platesnę informaciją galima rasti interneto svetainėje www.olympischstadion.nl.

Atvykimas į olimpinį stadioną

Iš Amsterdamo centro olimpinį stadioną galima pasiekti 16 bei 24 maršrutų tramvajais, taip pat 170, 172, 62, 142, 197, 15 maršrutų autobusais (išlipti stotelėje Stadionplein). Iš SloterdijkZuid-WTCRAI, Duivendrecht ir Bijlmer traukinių stočių patogiausia vykti 50 maršruto tramvajumi (išlipti Amstelveenseweg stotelėje). Vykstantis automobiliu turėtų pasirinkti plentą A10 ir iš jo išsukti S108 posūkyje (Olympisch Stadion).

Pigūs skrydžiai į Amsterdamą

Pigiais lėktuvo bilietais į Amsterdamą prekiauja Air Baltic,  LOT Polish Airlines, Eurolot, Chezch Airlines, Vueling ir kitos aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Amsterdamą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Pigių skrydžių avialinijų lėktuvai leidžiasi Amsterdamo Schipol (Luchthaven Schiphol, AMS) oro uoste, nuo miesto centro nutolusiame per 10 km. Iš oro uosto iki miesto centro patogiausia vykti tiesioginiais traukiniais – geležinkelio stotis įsikūrusi greta oro uosto. Traukinių bilietus galima įsigyti specialiuose geltonuose bilietų automatuose. Kelionė iki miesto traukiniu trunka maždaug 15-20 min. Susipažinti su žaviu Amsterdamo centru galima vaikščiojant pėstute, važinėtis išsinuomotais ir mieste itin populiariais dviračiais, galima rinktis ir laivus-autobusus. Plačiau su Amsterdamo transporto sistema galite susipažinti interneto svetainėje www.amsterdam.info.