Žuvininkystės muziejus Norvegijoje

1861 metais pastatytame pastate, nepaliestame 1904 Alesundo miesto Didžiojo gaisro, šiandien įsikūręs Žuvininkystės muziejus – svarbus palikimas, menantis Alesundo miesto ir žuvininkystės istoriją. Čia pamatysite, kaip medicininiais tikslais buvo gaminamas menkių kepenų aliejus arba statinės žuvų transportavimui. Muziejuje detaliai ir vaizdingai atvaizduojama žuvies pramonės istorija ir raida.

Žuvininkystės muziejus – vieninteliame, po Didžiojo gaisro išlikusiame pajūrio pastate

Alesundo mieste, Norvegijoje, yra turbūt vienintelis išskirtinis baltut baltutėlis pastatas, gražiai įsiliejantis į miesto panoramą – tai Žuvininkystės muziejus, esantis prie įėjimo į senąjį molą. Šis pajūrio pastatas buvo pastatytas 1861 metais ir šiandien yra svarbus to laikotarpio palikimas  ir simbolis, menantis Alesundo miesto istoriją. Ilgiausiai jame gyvenęs žmogus buvo Oluf Holm (nuo 1924 iki 1986), todėl šis Žuvininkystės muziejaus pastatas dažnai dar vadinamas Holmbua pavadinimu (lietuviškai: Holm patalpa). Laimei, pastatas įsikūręs toje vietovėje, kuri išvengė pragaištingojo 1904 metų Didžiojo gaisro, ir tapo vieninteliu iki šių dienų išlikusiu 19-ojo amžiaus pajūrio pastatu, kuris buvo restauruotas ir žavi tradiciniais ar pigiais lėktuvų bilietais į Alesundą atvykstančius turistus.

Muziejaus parodos

Pirmame Žuvininkystės muziejaus aukšte yra menkių kepenų aliejaus ekspozicija, kur eksponuojama įranga, per amžius naudota menkų kepenų aliejaus gamybai medicininiais tikslais. Šiame skyriuje pamatysite įrangą, kuria buvo apdorojama žuvis ankstyvaisiais laikais ir įrangą, kuri naudojama iki šių dienų.

Alesundas nuo seno garsėjo žuvininkyste, todėl prekyba žuvimi buvo neatsiejama ir svarbi jo istorijos dalis. Išsiplėtus prekybai ir siekiant užtikrinti prekių aukštą kokybę, ypatingai į užsienio rinkas, imtos gaminti statinės. Taip Alesunde išsivystė medinių statinių gamybos amatas. Šiandien, tradiciniais ar pigiais lėktuvų bilietais atvykę į Alesundą ir apsilankę Žuvininkystės muziejuje, vienoje iš jo parodų pamatysite medinių statinių gamybos techniką, naudotą 20-ojo amžiaus pradžioje.

Kapota, sūdyta ir džiovinta menkė Alesundo istorijoje atliko svarbų vaidmenį. Šis tradicinis menkių apdorojimo ir paruošimo būdas buvo praktikuojamas regione jau nuo pat 18-ojo amžiaus. Žuvininkystės muziejus atvaizduoja šią žuvų pramonės istorinę raidą, eksportą į kitas rinkas ir leidžia susipažinti su įvairia įranga, naudota žuvies apdorojimui.

Giliavandenės žvejybos istorija

2009 metų gegužės 28 dieną, Žuvininkystės muziejus trečiame pastato aukšte atidarė naują parodą, skirtą giliavandenės žvejybos istorijai. Vaikščiodami po didelių paveikslų ir modelių labirintą, lydimą audio pasakojimo, tradiciniais ar pigiais lėktuvų bilietais į Alesundą atvykę lankytojai galės pamatyti, kaip Norvegijoje  išsivystė giliavandenė žvejyba jūroje. Po to galėsite prisėsti butaforinėje kajutėje ir pasiklausyti detalių apie žvejybą ar smagios radijo transliacijos kelis dešimtmečius atgal. Čia pamatysite ir žvejo žmoną, sūdančią žuvį ir mažylius, kantriai stovinčius ir laukiančius, kol tėvai grįš namo.

Žuvininkystės muziejus pirmąją parodos dalį, apimančią laikotarpį iki 1960 metų, atidarė 2009 metais, o kita dalis, kuri lankytojams parodo šiandienos žvejybą bei nukelia į ateities žvejybą, iki galo dar neišbaigta, ruošiama ir tobulinama.

Kaip pasiekiamas Žuvininkystės muziejus?

Alesundo Žuvininkystės muziejus įsikūręs adresu: The Fisheries Museum, Rasmus Rønnebergsgt. 16, 6002 Ålesund. Muziejų lengvai pasieksite pėsčiomis. Apsilankymas Žuvininkystės muziejuje suaugusiems kainuoja 50 NOK, vaikams – 20 NOK, šeimai – 90 NOK.

Pigūs skrydžiai į Alesundą

Pigius lėktuvų bilietus į Alesundą, Norvegiją, parduoda tokios aviakompanijos kaip Air Baltic ir Scandinavian Airlines. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Alesundą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi Alesundo “Vigra” oro uoste. Nuo oro uosto iki Alesundo miesto centro kursuoja oro uosto autobusas (tvarkaraštis atitinka skrydžių laiką, tik būtina išsigryninti pinigus, nes atsiskaitymas banko kortelėmis negalimas). Autobuso bilieto kaina – apie 80 NOK, kelionė iki Alesundo miesto centro trunka apie 25 minutes. Nuo oro uosto galite vykti ir taksi, kelionė truks trumpiau, apie 15 minučių, tik kaina šoktelės iki 330 NOK. Jei ketinate išsinuomoti automobilį, kelių maršrutus rasite interneto svetainėje www.avinor.no.