Viktorijos vonios Anglijoje

1906 metais Mančesteryje, Anglijoje, atidarytos Viktorijos vonios, buvo aprašomos kaip gražiausios viešosios vonios/ pirtys visoje Jungtinėje Karalystėje. Pastatas garsėjo ne vien tik erdviomis, įspūdingomis salėmis, skirtomis maudynėms ir laisvalaikio praleidimui, bet ir įspūdinga architektūra, kuriai buvo panaudotos aukščiausios kokybės medžiagos ir sukurti nepakartojami architektūriniai elementai: vitražai, terakotos, plytelių ir mozaikos grindys. Vizitas į Viktorijos vonias yra įdomi patirtis apsilankius Mančesterio mieste.

Viktorijos vonios – 87 metus veikusios unikalios vonios Mančesterio mieste

Tuo metu, kai 1906 metais Mančesteryje, Anglijoje, buvo atidarytos Viktorijos vonios, jos buvo aprašomos kaip gražiausios viešosios vonios/ pirtys visoje šalyje, tiksliau vandens rūmai, kuriais gali didžiuotis kiekvienas Mančesterio pilietis. Pastatas garsėjo ne vien tik erdviomis, įspūdingomis salėmis, skirtomis maudynėms ir laisvalaikio praleidimui, bet ir pačiu pastatu, kuris buvo sukurtas iš aukščiausios kokybės medžiagų, su daugeliu tam laikotarpiui būdingų architektūrinių savybių: vitražais, terakotomis, plytelių ir mozaikos grindimis. Viktorijos vonios Mančesterio žmonėms tarnavo 87 metus ir šiandien yra laikomos unikaliu istoriniu ir architektūriniu palikimu. Šiandien Viktorijos vonios yra II-ojo laipsnio valstybės saugomas pastatas, kuris 1993 metais buvo uždarytas ir susilaukė didžiulio gyventojų nepasitenkinimo. Apleistas pastatas 2007 metais, gavus kelių  milijonų svarų sterlingų finansavimą, buvo pradėtas restauruoti.

Trumpa istorija

Viktorijos vonios 1906 metais buvo suprojektuotos miesto architekto T. de Courcy Meade ir jo asistento Artūro Davies. Jų atidarymo metu miesto meras pastatą pavadino Vandens pilimi. Pastate veikė privačios vonios, skalbykla, trys baseinai ir turkiška pirtis. Pagrindinis baseinas žiemą būdavo paverčiamas šokių rengimo vieta. 1952 metais Viktorijos voniose buvo įrengta pirmoji šalyje vieša jacuzzi vonia.

Projektuojant ir statant vonias, buvo išeikvota daug pinigų (Mančesteris tuo metu turėjo vieną iš turtingiausių pasaulio savivaldybių iždų). Pastato fasadas buvo sukurtas iš įvairiaspalvio mūro su terakotos papuošimais, o pagrindinės viešosios paskirties interjero erdvės nuo grindų iki lubų išdailintos glazūruotomis plytelėmis. Daugelis langų ir šiandien žavi tradiciniais ar pigiais skrydžiais į Mančesterį atvykstančius turistus dekoratyviniais vitražais. Iš tiesų, šie vitražai yra vieni iš geriausių pastato elementų – jų dizainas labai įvairus ir pačių langų kokybė labai aukšta. Be to, vitražai yra unikalus architektūrinio elemento pavyzdys tokios paskirties pastate. Prieš daugelį metų kai kurie langai buvo prarasti, tačiau jų originalūs vaizdai, atspindintys dizainą ir temą – išsaugoti. Viktorijos vonios 1993 metais Mančesterio miesto tarybos iniciatyva buvo uždarytos ir imtos restauruoti 2007 metais, restauracijos darbai palaipsniui vykdomi iki šiol ir ketinama atkurti prarastuosius vitražus.

2006 metų rugsėjį, siekiant paminėti Viktorijos vonių atidarymo šimtmetį, pirmą kartą per 13 metų buvo užpildytas didysis pastato baseinas, o 2011 metais Viktorijos vonios buvo naudojamos kaip filmavimo vieta, koncertų salė ir parodų centras.

Naudinga informacija lankytojams 

Žiemą Viktorijos vonios tradiciniais, pigiais lėktuvo bilietais ar kitais keliavimo būdais į Mančesterį atvykstantiems turistams yra uždarytos. Jas galima aplankyti nuo kovo mėnesio, kai pradedamos organizuoti į jas ekskursijos. Platesnę informaciją apie organizuojamas ekskursijas ir jų kainas rasite interneto svetainėje www.victoriabaths.org.uk.

Kaip pasiekiamos Viktorijos vonios?

Viktorijos vonios įsikūrę Hathersage Road ir nuo Mančesterio miesto centro yra nutolę apie pusę mylios į pietus. Susisiekimas su jomis galimas Nr. 41, 44, 48, 192, 50 ir 147 autobusais. Jei ketinate vykti automobiliu ar kitais būdais, platesnę informaciją apie transportą rasite interneto svetainėje www.victoriabaths.org.uk.

Pigūs skrydžiai į Mančesterį

Į Mančesterio oro uostą (Manchester Airport, MAN), pigius skrydžius siūlo Ryanair, Jet2.com, EasyJet,  Finnair, Aer Lingus, Skyways, Monarch aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Mančesterį palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data.Iš oro uosto į įvairias Mančesterio miesto vietas visą parą kursuoja autobusai. Internetu iš anksto užsakytas bilietas į Mančesterio autobusų stotį jums kainuos apie 4 svarus sterlingų. Į miesto centrą galima atvykti ir traukiniu, tačiau jo bilietai įprastai yra brangesni.