Vigelando parkas Norvegijoje

Vigelando parkas Osle – unikalus skulptūrų parkas, kurį tiesiog privalo pamatyti kiekvienas turistas. Šį parką 1921 m. įkurė vienas žymiausių ir keisčiausių Norvegijos menininkų Gustavas Vigelandas. Būtent šiame parke galima pamatyti visus gyvenimo virsmus: gimimą, meilę, kančią, mirtį. Tai išreikšta subtilių skulptūrų pagalba. Vigelando parke jų šiuo metu yra per 200. Tai puiki vieta pasivaikščioti bei pasigrožėti žmogaus kūrybos galiomis.

Vigelando parkas – unikalaus menininko kūrinys

Vigelando parką, įsikūrusį kiek tolėliau nuo Oslo centro, dera vadinti bene garsiausiu ir žymiausiu norvegų skulptoriaus Gustavo Vigelando kūriniu. Šiame Norvegijos mieste Gustavas Vigelandas gyveno ir dirbo nuo 1924 metų iki savo mirties – 1943 metais. Gustavas Vigelandas laikomas viena keisčiausių XX amžiaus meno asmenybių Norvegijos dailėje. Antra vertus, šio iškilaus menininko vardas Osle tariamas itin pagarbiai, nes tik jo dėka Oslas gali didžiuotis unikaliu Vigelando skulptūrų parku. Parkas įkurtas 1921 m. Per savo kūrybos laikotarpį menininkas Vigelando parką padabino 80-čia įspūdingų skulptūrų, vaizduojančių visą žmogaus gyvenimo ciklą, santykius tarp žmonių bei amžiną kelionę link mirties, kuri nebūtinai reiškia visko pabaigą. Po menininko mirties Vigelando parkas dar buvo plečiamas, tvarkomas ir šiuo metu jame galima pamatyti daugiau nei 200 iš akmens ir bronzos nulietų figūrų, simbolizuojančių amžinąsias gyvenimo vertybes bei pradžios ir pabaigos momentus.

Parko atsiradimo istorija

Idėja kurti parką kilo visiškai netikėtai – menininkas susiginčijo su tuometine miesto valdžia, nes Oslo savivaldybės atstovai pageidavo statyti naują biblioteką būtent toje vietoje, kur stovėjo Gustavo Vigelando namas. Prasidėjo ilgos derybos, po kurių patenkintos liko abi pusės: menininkui buvo skirtas naujas būstas, dirbtuvės, buvo pasirūpinta alga, pagalbininkais ir visomis kūrybai reikalingomis medžiagomis bei teritorija, kurioje menininkas įgyvendino brandintą svajonę – sukūrė unikalias skulptūras. Net per 300 tūkst. kv. km teritorijos užimantį parką meninkas suplanavo pats bei savo rankomis nulipdė iš molio visus žmogaus dydžio skulptūrų modelius, tačiau jas iš akmens išliejo jau kiti menininkai. Taigi, drąsiai galima teigti, kad Vigelando parkas – tai Gustavo Vigelando kūrybos gyvasis palikimas visai norvegų tautai.

Pagrindiniai parko statiniai

Vigelando parką sudaro šie pagrindiniai statiniai: Pagrindiniai vartai, Tiltas, Fontanas, Monolitas ir Gyvenimo Ratas. Pagrindiniai vartai buvo pastatyti 1926 m. Pagrindinio įėjimo į parką statinys sudarytas iš penkių pagrindinių kalto metalo vartų ir dviejų mažesnių pėsčiųjų takelių. Tiltas jungia Pagrindinius vartus ir Fontaną. Granito tiltą juosia 58 bronzinės skulptūros, sumodeliuotos 1926–1933 m. ir vaizduojančios įvairius gyvenimo etapus. Kampuose susispietusios driežų grupės simbolizuoja amžinąją žmonių kovą su blogiu.

Skulptūra „Gyvenimo ratas“ – apibendrinanti dramatišką parko temą, buvo sukurta 1934 m. Ratas – amžinybės simbolis, kurį sudaro į amžiną ciklą susipynusių vyrų, moterų ir vaikų girlianda, tai kaip simbolinė žmogaus kelionė nuo lopšio iki amžinybės vartų.

Dar vienas Vigelando parko šedevrų – skulptūra Fontanas. Fontane vaizduojami šeši milžinai, ant pečių nešantys didžiulį indą. Baseino kraštus puošia 20 figūrų grupių. Akivaizdu, bet neįtikėtina, kad fontaną supanti aikštė iš tiesų yra ne kas kitas, o mozaika. Trikampiu vadinama figūrų grupė buvo viena iš paskutinių kūrinių, papildžiusių Vigelando parką. Ji pastatyta 1993 m. Populiariausia parko skulptūra – verkiantis nuogas vaikas, pramintas „Piktuoju Berniuku“.

Skulptūra Monolitas – parko puošmena

Viena iš ryškiausių parko skulptūrų ir savotiška Gustavo Vigelando kūrybos kulminacija – Monolitas ir pakopinis jo pagrindas – aukštyn besistiebiantis, daugiau kaip 17 metrų virš žemės iškilęs nuostabaus grožio stulpas, suformuotas iš 121 nuogų, tarpusavyje persipynusių ir bekovojančių figūrų, besiveržiančių į viršų. Stipriai apsikabinę nuogi kūnai perduoda vieningumo jausmą. Pakopinį Monolito pagrindą puošia 36 granito figūrų grupės, vaizduojančios gyvenimo ir giminystės ciklus. Įspūdingas kūrinys alsuote alsuoja sielvartu, tai geriausiai atspindi autoriaus išgyventą skriaudą.

Kaip pasiekiamas Vigelando parkas?

Vigelando parkas lankytojams yra atviras ištisus metus. Kiekvieną sezoną parkas savaip įspūdingas. Įėjimas į parką yra nemokamas. Vigelando parkas pasiekiamas viešuoju miesto transportu ar mašina. Vykstant autobusu, reikėtų rinktis 20 autobusą, tramvajumi – 12. Keliaujant mašina – pagrindinis parkavimas – Kirkeveien gatvėje prie pagrindinio įėjimo (su parkavimo kortelėmis).

Pigūs skrydžiai į Oslą

Taigi, jeigu nuspręsite aplankyti pasaulyje lygių neturintį Vigelando parką Osle, Jums tereikia apsipręsti, su iš kokios pigiais skrydžiais prekiaujančios avialinijų bendrovės įsigysite lėktuvo bilietą. Pigiais lėktuvo bilietais į Oslą prekiauja bendrovės SAS, Ryanair, Wizzair ir kitos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Oslą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data.

Rygge oro uostas yra įsikūręs Norvegijos pietrytinėje dalyje, maždaug 70 km atstumu nuo šalies sostinės Oslo. Šiuo oro uostu daugiausiai naudojasi pigių skrydžių oro linijos. Skrisdami į Oslą greičiausiai atsidursite šiame oro uoste, todėl pravers informacija, kaip iš Rygge nuvykti iki sostinės.Iš Oslo į Rygge oro uostą važiuoja prie skrydžių pritaikyti Rygge-Ekspress autobusai. Kelionės trukmė – apie 60 min. Iš Oslo autobusų terminalo ekspresas išvažiuoja 2 val. 50 min. prieš kiekvieną skrydį. Tuo tarpu, iš oro uosto autobusas išvažiuoja 40 min. vėliau negu nusileidžia lėktuvas. Jeigu lėktuvas vėluoja, autobusas jo laukia. Vieta autobuse garantuota, jokios rezervacijos nereikalingos. Bilietai parduodami pas vairuotoją. Už juos sumokėti galite tik Norvegijos kronomis (NOK) arba kreditinėmis kortelėmis (Visa, MasterCard, Diners, AmEx). Bilieto kaina suaugusiam ir keliaujančiam į vieną pusę – 140 kronų, perkančiam bilietus iš karto į abi puses – 250 kronų. Vaikams, studentams ir senjorams bilietų kainos mažesnės. Prieš išvykstant iš Lietuvos, autobuso tvarkaraštį ir kainas rekomenduojama pasitikrinti kompanijos tinklalapyje – http://www.ryggeekspressen.no/.