Vengrijos nacionalinis muziejus Vengrijoje

Vengrijos nacionalinio muziejaus tikslas – teikti visuomenines paslaugas, pilnai įdiegti mokslą, istoriją ir meną. Šis muziejus šiandien yra ne tik mokslo ir meno šventovė, bet ir gyvybiškai svarbus švietimo organas, kuris moko ir linksmina tuo pačiu metu. Apžiūrėję paveikslus bei kitus meno kūrinius, išeikite pasivaikščioti po muziejaus sodą, kuriame puikuojasi žymių mokslininkų bei kūrėjų statulos.

Vengrijos nacionalinis muziejus – mokslo ir meno šventovė

Vengrijos nacionalinis muziejus Budapešte įkurtas 1802 m. Tuomet grafas Ferencas Széchényi padovanojo asmeninę kolekciją. Muziejus įkurtas 1837–1847 m. statytuose neoklasicistiniuose rūmuose. Tomis dienomis kolekciją sudarė 11 884 spaudinių, 1156 rankraščių, 142 knygų bei žemėlapių. Muziejuje demonstruojami eksponatai nuo XI a. iki šių dienų. Muziejų ir meno mėgėjai atvykę į Budapeštą pigiais ar tradiciniais skrydžiais, galės čia išvysti vieną seniausių tekstilės šedevrų Europoje – 1031 m. Šv. Stepono dovanotą karūnavimo mantiją.

Muziejaus pagrindinis šių dienų tikslas – teikti visuomenines paslaugas, pilnai įdiegti mokslą, istoriją ir meną. Vengrijos nacionalinis muziejus šiandien yra ne tik mokslo ir meno šventovė, bet ir gyvybiškai svarbus švietimo organas, kuris moko ir linksmina tuo pačiu metu. Tačiau, tai nėra lengva išlaikyti savo mokslo dirbtuvių statusą ir tuo pačiu metu vykdyti svarbius uždavinius susijusius su relikvijų moksliniu tyrimu ir saugojimu.

Daugiau nei du šimtus metų kurta kolekcija

Per du šimtus metų, praėjusių nuo pat muziejaus įkūrimo, Vengrijos nacionaliniame muziejuje buvo surinkta  milžiniška ir daugiausia keičiama artefaktų ir dokumentų kolekcija, kurią gali pamatyti kiekvienas, įsigijęs pigius bilietus į Budapeštą. Be archeologinių, istorinių, etninių relikvijų, ten tik nėra pakankamai žinių apie Karpato baseino žmonių istoriją.

Muziejaus sodas

Neatsiejama dalis nuo muziejaus yra jo sodas, kuris buvo įkurtas siekiant sukurti estetišką muziejaus aplinką. Norėdami padidinti reikiamą fondą, muziejuje buvo rengiami koncertai su žymiais dirigentais, tokiais kaip Ferenco Liszto ir Ferenco Erkel. Per pastaruosius 150 metų buvo pastatyta keletas paminklų žymių asmenybių, literatūros ir istorijos atminimui. Pirmoji statula buvo pastatyta Daniel Berzsenyi atminimui, po metų buvo pabaigta Ferencas Kazinczy statula. Per metus buvo suskurta daugelio žymių mokslininkų bei kūrėjų statulų. Nuo 1893 metų Vengrijos nacionalinio muziejaus sodą puošia svarbiausias paminklas – János Arany statula. Sodas vis dar vaidina svarbų vaidmenį miesto kultūriniame gyvenime: tai muziejaus festivalio vieta, todėl, jeigu jau atvykote pigiais ar tradiciniais skrydžiais į Vengrijos nacionalinį muziejų, tai būtinai pasivaikščiokite ir po jo sodą.

Naudinga informacija

Vengrijos nacionalinis muziejus įsikūręs adresu:  1088 Budapest, Múzeum krt. 14–16. Šią kultūrinę vietą galite pasiekti atskridę pigiais ar tradiciniais skrydžiais į Budapeštą, viešuoju transportu: Metro linija 3 – Kalvin ter 2; Metro linija – Astoria; autobusu Nr. 9, Nr. 15 ar tramvajumi Nr. 47, Nr. 49. Atvykus lengvuoju automobiliu, turėsite galimybę pasinaudoti viešąja automobilių stovėjimo aikštele, tačiau vietų nėra daug.

Ekskursijos metu, išalkus ar tiesiog norint pasimėgauti kava, galite užsukti į „Lapidarivm“ kavinę, kuri įkurta parodų salėje su klasikinės Romos, viduramžių ir ankstyvosios modernybės įrašytais ir raižytais akmenimis.

Vengrijos nacionalinis muziejus yra atviras kasdien, išskyrus pirmadieniais, nuo 10 val. iki 18 val. Bilietų kaina suaugusiem – 1100 HUF, norintiems fotografuoti teks už bilietą sumokėti 2500 HUF. Išsamesnę informaciją apie bilietų kainas rasite internetinėje svetainėje http://www.mnm.hu/en/latog/lat_informaciok0.html.

Pigūs skrydžiai į Budapeštą

Pigius lėktuvo bilietus į Vengrijos sostinės Budapešto Ferenco Listo tarptautinį oro uostą  (Budapest Liszt Ferenc International (BUD)) siūlo aviakompanijos LOT Polish Airlines, Airbaltic, Czech Airlines, EasyJet, Finnair, Ryanair, Wizz air, Air Baltic ir kt. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Budapeštą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Oro uostas nuo Budapešto miesto centro yra nutolęs maždaug 16 km atstumu, tačiau centą pasiekti galite autobusu „Reptérbusz“, kuris išvyksta iš oro uosto į metro stotį Kőbánya-Kispest (galinė mėlynojo metro maršruto, M3, stotis), mažiausiai kas 20 min. (kelionės trukmė nuo terminalo 1 – 11 min., o nuo terminalų 2A/2B – 23 min.). Taip pat skrydžių departamento mikroautobusais „Airport Minibus“, kurie iš oro uosto jus nuveš į vietą pageidaujamu adresu Budapešte arba iš anksto užsakomais taksi firmų automobiliais (City Taxi, Főtaxi, Rádió Taxi, Taxi 2000, Tele5 Taxi ir 6×6 Taxi), kurie atvyksta per 10 min.