Tompea pilis Estijoje

Ant kalvos Talino senamiestyje įsikūrusioje Tompea pilyje šiuo metu yra Estijos parlamento buveinė. Kas rytą, saulei tekant į pilies bokšto viršūnę skambant tautiniam himnui kyla Estijos vėliava, simbolizuojanti, kad šalis yra valdoma šios tautos.

Tompea pilis Taline

Įsitaisiusi ant aukštos pilies ir žvelgianti į miestą Tompea pilis Estijos gyventojams visada buvo galios ir jėgos simbolis. Nuo 1227-1229 metų, kai vokiečių kunigaikščiai čia pastatė pirmąjį ginybinį fortą, kiekviena imperija valdžiusi Estiją Tompea pilyje įkurdavo savo rezidenciją. Šiandien atitinkamai čia įsikūręs Estijos parlamentas.

Tompea pilis (lotyniškai Castrum Danorum, estiškai Toompea loss, kas išvertus reiškia Danų pilis) per laiką buvo daug kartų taisoma, tačiau pilies fasadas išliko nepakitęs nuo maždaug XIII-XIV amžiaus. Iš priekio esantys rožinės spalvos Baroko stiliaus rūmai yra išlikę iš Katerinos Puikiosios laikų. Pažvelgus į priešingą pusę Viduramžių laikotarpis: iš Valdytojo sodo pietinėje pilies dalyje iškyla 46 metrų aukščio Pikk Hermann (Aukštasis Hermanas) bokšto vaizdas. Bokštas jau yra tapęs Estijos tautiniu simboliu: pagal tradiciją, tauta iškėlusi čia savo vėliavą tampa ir Estijos valdove. Kiekvieną rytą Tompea pilies bokšte tekant saulei ir skambant tautiniam himnui į orą kyla Estijos vėliava.

Tompea pilies istorija

Pirmoji medinė pilis dabartinėje Estijos teritorijoje (kai kuriuose suomių šaltiniuose dar vadinama Kesoniemi) buvo pastatyta maždaug X-XI amžiuje senosios Estijos apskrities Revalos gyventojų. Tai buvo viena pirmųjų apgyvendintų teritorijų Estijoje, kuri vėliau tapo Talinu. 1219 metais, Tompea pilis buvo užimta Danų, kuriems vadovavo Valdemaras II. Pasak Danijoje populiarios legendos, Lyndanisse mūšio įkarštyje, labai įtemptu momentu iš dangaus nukrito danų vėliava ir taip danai nugalėjo estus. Nuo tada danai Tompea pilį ėmė vadinti Castrum Danorum, kas ir reiškė Danų pilis. Remiantis kalbininkų hipotezėmis, žodis “danai” buvo išverstas į senąją estų kalbą kaip “Taaninlinna”, o vėliau sutumpintas į “Tallinn”. Iš čia atsirado ir Estijos sostinės pavadinimas.

1918 metais vasario 24d., Estijai tapus nepriklausoma valstybe Tompea pilies pagrindiniame kieme buvo pastatytas Riigikoko pastatas (1920-1922 metais), kurio architektais tapo Eugen Habermann ir Herberbert Johansen. Ekspresionistinis pastato fasadas daro jį išskirtiniu tarp kitų pasaulio pastatų, kuriuose įsikūrę parlamentai. 1935 metais pietinėje Tompea pilies pusėje buvo pastatytas pietinis sparnas tokiu pačiu architektūriniu stiliumi kaip ir vyriausybės administracinis pastatas.  Taip pat buvo įrengtas ir Valdytojo sodas.

Naudinga informacija apie Tompea pilį

Tompea pilis savo lankytojų laukia nuo pirmadienio iki penktadienio nuo 10val. iki 16val. Išansktinė registracija į muziejuje vykstančias ekskursijas galima elektroninio pašto adresu ekskursioon@riigikogu.ee. Įėjimas į pilį yra nemokamas. Tompea pilis yra centrinėje Talino dalyje, artimiausia yra Talino Balti stotelė.

Pigūs skrydžiai į Taliną

Pigius skrydžius į Estijos sotinę Taliną siūlo aviakompanijos Estonian Air, Air Baltic, Finnair, Aerosvit, Ryanair, Lufthansa, Aeroflot, Lot Polish Airlines, Czech Airlines, Easy Jet, Norwegian Airlines. Lėktuvai leidžiasi Tarptauniame  Lenarto Meri Talino oro uoste (IATA kodas TLL), nuo miesto centro nutolusiame vos 4 km. Tai didžiausias Estijos oro uostas atidarytas dar 1936m.  Į miesto centrą iš Talino oro uosto nuvyksite autobusu nr. 90K, kuriame nemokamai galėsite naudotis belaidžiu internetu.  Bilieto kainą yra 2EUR asmeniui, o bilietus įsigysite pas vairuotoją. Autobusas savo darbą pradeda 8val., o baigia 18val. Išvykimas – kas 30 minučių. Jeigu įsigijote pigius skrydžio bilietus į Taliną, o kelionę tolaiu tęsite Jūra, Jums reikia rinktis 2 numerio autobusą, vežantį į uostą, kuriame švartuojasi kruiziniai laivai. Į Talino centrą nuvykti galite ir taksi ar nuomuotu automobiliu. Oro uoste rasite visų pagrindinių automobilių nuomos agentų ofisus: Avis, Sixt, Europcar, Rent A Car, Hertz ir National galės pasiūlyti Jums nuomos paslaugas.