Tampere katedra Suomijoje

Ryškiausia bažnyčia Tamperėje, Suomijoje, yra be abejonės, Tampere katedra (suomiškai “Tampereen tuomiokirkk”), pastatyta Jussinkylä rajone, tarp 1902 ir 1907 metų. Bažnyčia įgijo katedros statusą po to, kai 1923 metais tapo Tampere vyskupijos sostine. Tampere katedra yra nacionalinio neoromantizmo stiliaus pastatas, vientisas meno kūrinys, lankomas architektūros ir meno gerbėjų iš viso pasaulio.

Tampere katedra – ryškiausia miesto bažnyčia 

Pilkojo granito Tampere katedra, papuošta raudonų plytų stogu, buvo apskaičiuota remiantis architekto Larso Sonck brėžiniais ir išdailinta dailininkų Hugo Simberg ir Magnus Enckell. Tampere katedra, kuri įgavo dabartinę išvaizdą pirmaisiais 20-ojo amžiaus metais, gerbiama kaip pagrindinis Suomijos nacionalinės romantikos stiliaus architektūros paminklas. Taip pat ji yra pagarbą keliantis testamentas statybininkams ir amatininkams, kurie dalyvavo jos statybose. Tampere  katedros architektūros, kaip meno kūrinio reikšmė buvo įtvirtinta 2000 metų pavasarį, kai jos planai buvo eksponuojami Nacionalinėje Grand Palais galerijoje Paryžiuje. Šiandien, Tampere katedra yra labai populiari koncertų ir vestuvių vieta. Joje telpa beveik 2000 žmonių.

Katedros architektūra

Tarp 1902 ir 1907 metų pastatyta Tampere katedra yra nacionalinio neoromantizmo stiliaus pastatas, vientisas meno kūrinys: visa jos architektūra, tapyba, vitražai ir dekoras papildo vienas kitą. Akmeninė siena, juosianti bažnyčią – išorinės architektūros dalis. Tampere katedra garsėja savo freskomis, kurias nutapė simbolizmo dalininkas Hugo Simberg, tarp 1905 ir 1906 metų. Paveikslai savo laiku susilaukė didelės neigiamos kritikos, ypatingai tokie Simberg darbai kaip “Sužeistųjų Angelas” (angliškai “The Wounded Angel”) ir “Mirties sodas” (angliškai “The Garden of death”). Tampere katedros altorius simbolizuoja visų žmonių rasių būsimą prisikėlimą, jo autorius dailininkas Magnus Enckell.

Simberg gyvatė

Ypač prieštaringai vertinta menininko Simberg tapyba aukščiausiame lubų taške, kai kurie amžininkai teigė, kad sparnuotoji gyvatė raudoname fone yra nuodėmės ir korupcijos simbolis. Gyvatė savo burnoje laiko obuolį ir turi išskleistus odinius sparnus. Apskritai, gyvatė yra blogio ir nuodėmės simbolis. Kai 1907 metais bažnyčia buvo atidaryta visuomenei, kartu su kai kuriais kitais paveikslais, ji sukėlė skandalą. Gyvatės panaikinimo klausimas buvo aktyviai svarstomas laikraščiuose, tačiau galų gale, gyvatė bažnyčioje taip ir liko.  Klausiate, kodėl Simberg blogio ir nuodėmės simbolį nutapė bažnyčioje? Atsakymas yra toks, kad galbūt jis norėjo priminti mums, kad net bažnyčios viduje gali būti nuodėmė. Aplink gyvatę, kaip ir visą bažnyčią, išplitę angelų sparnai, todėl atrodo, kad angelų sparnai saugo bažnyčią nuo blogio ir nuodėmės, kurį atstovauja gyvatė.

Mirties sodas

Tampere katedra turistus, atvykusius pigiais skrydžiais į Suomiją, žavi dar vienu iš daugelio savo meno kūrinių – Mirties sodu. Mirties sodą pamatysite šiaurinėje katedros galerijoje. Tai kvadrato formos freska (180 × 230 cm), kurioje atvaizduoti trys žmonių skeletai, aprengti juodais drabužiais. Iš pradžių, jie gali atrodyti bauginančiai, bet iš tikrųjų, skeletai yra žaismingi: vidurinysis šypsosi ir laiko gėlę prie krūtinės;  kiti du, atrodo, užsiima savo darbais: rūpinasi augalais ir gėlėmis sode. Mirties sode augalai ir gėlės atrodo, labai skiriasi nuo to, ką esame įpratę matyti: yra net juodų gėlių. Žiūrint į paveikslą, kyla klausimas, kas toji mistinė vieta, Mirties sodas? Pagal Simberg, tai vieta, kur prieš žengdamos į dangų, patenka sielos. Skeletai – tai maži mirties padėjėjai, o augalai ir gėlės – žmonių sielos.

Koks susisiekimas su Tampere katedra? 

Tamperės mieste susisiekimas labai įvairus – traukiniai, autobusai, taksi, dviračių nuoma. Maršrutą iki Tampere katedros galite susiplanuoti interneto svetainėje http://aikataulut.tampere.fi/?lang=en.

Pigūs skrydžiai į Tamperę

Į trečią pagal dydį Suomijos miestą Tamperę, pigius lėktuvų bilietus siūlo tokios aviakompanijos kaip Air Baltic, Finnair, Estonian Air, Scandinavian Airlines ir kitos. Lėktuvai leidžiasi Tamperės oro uoste, o nuo oro uosto kursuoja 61 autobusas, vežantis iki Pyynikki aikštės ir Keskustori (centrinė aikštė). Kelionė iki miesto centro trunka apie 35 minutes, bilieto kaina į vieną pusę – apie 3,50€. Jei miesto centrą ketinate pasiekti taksi, jis jums atsieis apie 30€ minučių ir kelionė truks apie 30 minučių. Taksi bendrovių kontaktus rasite interneto svetainėje tampereairport.com.