Taikomojo meno muziejus Vengrijoje

Unikalaus architektūrinio dizaino Taikomojo meno muziejus Vengrijoje tikrai traukia turistų dėmesį. Tai vienas iš keturių Budapešte stūksančių pastatų, puoštų žymiausios vengrų keramikos gamintojos Zsolnay gamintomis plytelėmis. Spalvingas stogas bei 19-ojo amžiaus statybos pastatas nepalieka abejingų, o užsukti į muziejų kviečia įvairios vengrų taikomojo meno ekspozicijos.

Taikomojo meno muziejus Budapešte

Taikomojo meno muziejus (Iparművészeti Múzeum) – yra vienas reprezentatyviausių naujojo vengriškojo meno stiliaus pastatų Budapešte. Tradiciniai vengriški dizaino elementai šiame pastate susipina su islamiškais bei indų motyvais, o taip pat jaučiama ir vakarietiškojo naujojo meno įtaka. Muziejus buvo suprojektuotas architekto Ödön Lechner ir buvo pastatytas maždaug 1893 – 1896-aisiais metais. Svarbu tai, kad pastatas buvo gausiai dekoruotas deginto molio plytelėmis, pagamintomis žymiosios Zsolnay gamyklos – tų pačių gamintojų plytelėmis dekoruotas ir Centrinis turgus, Gelerto maudyklos bei Matthias bažnyčia Budapešte. Tad atvykus į Budapeštą pigiais skrydžiais rekomenduotina aplankyti visus keturis šiomis ypatingomis plytelėmis padabintus pastatus.

Muziejaus istorija

Taikomojo meno muziejus Budapešte buvo įkurtas dar 1872-aisiais metais – tuo metu tai buvo trečiasis taikomojo meno muziejus visame pasaulyje. Tuo metu jis buvo įsikūręs visai kitame pastate ir savo ilgalaikius „namus“ gavo tik po 20-ies metų. Budapešto Taikomojo meno muziejaus pastatas buvo šiek tiek apgadintas Antrojo Pasaulinio karo metais, tačiau vėliau buvo renovuotas ir atgavo savo pradinę išvaizdą.

Taikomojo meno ekspozicijos

Pastoviąją muziejaus kolekciją sudaro daugybė Vengrijos liaudies keramikos, viduramžių laikų auksakalio darbų iš Esterházy iždo, prancūzų kūrėjų baldų, Ottomano laikų kilimų, baroko epochos auksinių indų, Tiffany stiklo bei Zsolnay keramikos. Tai sudaro tik nedidelę dalį visų eksponuojamų muziejaus kūrinių, o pati ilgalaikė ekspozicija yra įsikūrusi pirmajame pastato aukšte. Laikinose ekspozicijose galima išvysti įvairius eksponatus – nuo 16-ojo amžiaus kostiumų iki modernaus šių laikų dizaino. Šias ekspozicijas rasite antrajame ir trečiajame muziejaus aukštuose. Laikinosios parodos trunka nuo vieno mėnesio iki kelerių mėnesių.

Naudinga informacija

Taikomojo meno muziejus yra įsikūręs adresu Üllői út 33–37, Budapešte. Jį nesunkiai pasieksite viešuoju transportu. Nuo vienos pagrindinių miesto aikščių Blaha Lujza tér į muziejų  kursuoja 4 ir 6 maršrutų tramvajai. Nuo miesto centrinės aikštės Deák Ferenc tér muziejų lengvai pasieksite važiuodami trečiąja  metro linija M3, tereikės išlipti stotelėje Corvin-negyed.

Taikomojo meno muziejus lankytojus priima visomis dienomis, išskyrus antradienius, nuo 10:00 iki 18:00 val. Kiekvieną pirmą mėnesio sekmadienį lankytojai iki 26-erių metų į visus muziejus įleidžiami nemokamai (Taikomojo meno muziejus taip pat patenka į duris atveriančių muziejų sąrašą), todėl jaunimui patartina pigių skrydžių ieškoti būtent tuo metu – pirmąjį mėnesio sekmadienį visi muziejai jaunuolius įsileidžia nemokant už įėjimą. Taip pat galima pasinaudoti ir gido paslaugomis, tačiau už jas reikės papildomai susimokėti. Daugiau papildomos informacijos apie ekspozicijas bei bilietų kainas rasite muziejaus internetinėje svetainėje http://www.imm.hu/ (informacija pateikiama tik vengrų kalba, svetainės versija anglų kalba kol kas tobulinama).

Pigūs skrydžiai į Budapeštą

Į Vengrijos sostinės Budapešto Ferenco Listo tarptautinį oro uostą (Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, BUD) pigius skrydžius siūlo tokios aviakompanijos kaip Air Baltic, Aerosvit Airlines, Czech Airlines, Finnair, LOT Polish Airlines, Ryanair ir Wizzair. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Budapeštą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Nors oro uostas yra įsikūręs 16 km nuo miesto centro, tačiau jį patogu pasiekti visuomeniniu transportu. Nuo oro uosto kas 10 minučių kursuoja 200E maršruto autobusai, vežantys iki artimiausios M3 metro stotelės (Kőbánya-Kispest). Pigiais skrydžiais į Vengrijos sostinę atvykus nakties metu, nuo 23 val. iki 4:00 val., miesto centrą pasieksite 900 maršruto autobusu. Kelionė nuo oro uosto iki miesto centro (Deák Ferenc tér) užtrunka maždaug 50 minučių ir kainuoja apytiksliai 2 eurus.