Šventos Agotos kripta Maltoje

Šventoji Agota buvo Sicilijos krikščionė, kurią dėl tikėjimo persekiojo Romos imperatoriaus Trajanus Dacius pavaldiniai. Todėl Agota išvyko į Maltą, kad galėtų toliau skelbti evangeliją. Ji apsistojo Rabato kriptoje, kur daug meldėsi ir mokė vaikus tikėjimo tiesų. Vėliau Agota grįžo į Siciliją, kur buvo kankinama ir kalinama ir po keletos dienų mirė. Šiandien kripta, kur šv. Agota buvo apsistojusi 251 metais, yra gausiai lankoma turistų.

Šventos Agotos kripta

Šventos Agotos kripta apgaubta legendomis. Pasak legendos, šventoji Agota buvo Sicilijos krikščionė, išvykusi į Maltą, kad išvengtų Romos imperatoriaus Trajanus Decius persekiojimo (249–251 Kristaus metais ) ir galėtų toliau skelbti Evangeliją. Būdama saloje, ji apsistojo kriptoje Rabate melsdamasi ir mokydama vaikus tikėjimo tiesų. Po kažkurio laiko, Agota nusprendė sugrįžti į Siciliją, kad galėtų skelbti tikėjimą, nepaisant persekiojimo rizikos, bet buvo suimta, kankinama ir įkalinta. Po kelių dienų, 251 metais ji mirė kalėjime kaip kankinė. Kripta, kurioje ji meldėsi buvo pavadinta jos vardu – šventos Agotos kripta. Atvykę į Valetą tradiciniais arba pigiais skrydžiais, taip pat galėsite aplankyti šv. Agotos katakombas, muziejų ir virš kriptos įkurtą šv. Agotos bažnyčią. Visi šie objektai vadinami šv. Agotos istoriniu kompleksu.

Šventos Agotos kripta – požeminė bazilika

Šventos Agotos kripta yra iškirsta uoloje. Tai yra požeminė bazilika. Tuomet, kai čia buvo šv. Agota, kripta buvo tik natūralus urvas, bet vėliau 4-ajame ar 5-asis šimtmečiais, ji buvo padidinta. Šventos Agotos kripta, papuošta daugybe freskų, kurios yra, ko gero, įspūdingiausios Maltoje. Kai kurios iš jų priskiriamos 12-ajam šimtmečiui ir yra bizantinio stiliaus. Kitos – graikų stiliaus – priskiriamos 15-ajam šimtmečiui. Šventos Agotos kripta papuošta šventųjų atvaizdais, iš kurių 13 vaizduoja šv. Agotą, o 17 likusiųjų vaizduoja vyskupus, šventuosius kankinius, mergelę Mariją. 15 – ojo amžiaus freskos priskiriamos Sicilijos dailininkui Salvatore D’Antonio. Freskos buvo atkurtos 1984—1989 metais George Farrugia. Restauraciją parėmė Silemos liūtų klubas (Malta). Šventos Agotos kripta kripta veda į katakombas, kurios taip pat suformuotos uoloje. Abiejose pusėse išdėstyti  kapai ir nedideli kvadratiniai ir apvalios struktūros kambariai.

Tolimame kriptos gale, yra pagrindinis altorius. Iki 1647 metų šis altorius buvo vis dar naudojamas garbinimui. Kai  Lucas Buenos valdė Maltą (1664–1668 m.), jis aplankė šią šventą vietą, ir paaukojo kriptai statulą, vaizduojančią šventąją ir jos kančią. Atvykę į Valetą tradiciniais arba pigiais skrydžiais, statulą išvysite šv. Agotos muziejuje. 1575 metais pastoralinio vizito metu, Pietro Duzina aprašė, jog kriptoje yra daug altorių. Tačiau šią dieną Šventos Agotos kripta turi tik du iš jų – pagrindinis altorius ir altorius, skirtas Dievo Motinos garbei.

Naudinga informacija

Turistams, atvykusiems tradiciniais ar pigiais skrydžiais, naudinga žinoti, kad Malta yra nedidelė šalis, į bet kurį jos kampelį galima nukeliauti greičiau nei per pusdienį, todėl neturėtumėte jaudintis, kad rekomenduojami lankyti objektai yra nutolę nuo oro uosto ar sostinės. Autobusų tvarkaraščius galite rasti čia.

Pigūs skrydžiai į Valetą

Į nuostabiąją Maltos salą, nusipirkę pigius lėktuvo bilietus, galite nuskristi su Lufthansa, Ryanair, Air France ir kitomis oro linijomis. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Valetą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi tarptautiniame Maltos oro uoste (Malta International Airport), kuris aptarnauja visą šalį. Šis oro uostas kartais dar vadinamas ankstesniu pavadinimu – Luqa oro uostas, nors oficialiai pavadinimas buvo pakeistas prieš 20 metų. Oro uostas įsikūręs visai netoli nuo sostinės Valetos – vos 5 km. Iš oro uosto į miestą patogu nuvykti naudojantis viešuoju transportu. Galite rinktis net iš trijų autobusų tipų – ekspresas (maršrutai X1, X2, X3, X4, X5 ir X7, važiuoja kas 15-60 min į įvairius Maltos miestus), paprastus  (maršrutai 117, 118, 135 ir 201) ir naktinius (važiuoja 00:00–04:00 kiekvieną penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį ištisus metus). Taip pat galite išsinuomoti automobilį ir, atvykę pigiais ar tradiciniais skrydžiais, su Malta susipažinti savarankiškai.