Šv. Irenos bažnyčia Turkijoje

Šv. Irenos bažnyčia, kuri yra viena iš didžiausių ir seniausių Bizantijos bažnyčių Stambule, Turkijoje, išskyrus Hagia Sofia bažnyčią, buvo pastatyta 330 metais imperatoriaus Konstantino Didžiojo užsakymu. Vienu metu ji buvo pavesrta ginklų saugykla, o galiausia – muziejumi. Bažnyčia garsėja labai gera akustika ir jaukia atmosfera, todėl joje labai dažnai rengiami renginiai, festivaliai ir koncertai.

Šv. Irenos bažnyčia – pavadinimo kilmė

Šv. Irenos bažnyčia, kuri yra viena iš didžiausių ir seniausių Bizantijos bažnyčių Stambule, Turkijoje, išskyrus Hagia Sofia bažnyčią, buvo pastatyta 330 metais imperatoriaus Konstantino Didžiojo užsakymu. Šv. Irenos bažnyčia tokį vardą įgavo nuo šventojo, kuris tuo metu užsiėmė krikščionybės skleidimu. Pagonių grupė bandė nužudyti Šventąjį ir iš pradžių jį įmetė į šulinį, pilną gyvačių, o po to vilko pririšę akmenimis nusėta žeme. Tačiau, nepaisant pagonių pastangų krikščionybės skleidėją nužudyti, jis stebuklingai nemirė. Šių antgamtinių įvykių liudininkai, dauguma iš jų – pagonys, nustebę, kad šventasis liko gyvas, patikėjo jo krikščionybės skleidimu ir tapo pagonimis, o krikščionybės skleidėjas žmonių akyse tapo šventuoju. Imperatorius Konstantinas, kuris krikščionybę pripažino kaip vienintelę Romos imperijos religiją, pavadino šią bažnyčią šventojo garbei – Šv. Irenos bažnyčia.

Trumpa bažnyčios istorija

Šv. Irenos bažnyčia pirmą kartą buvo pastatyta iš medžio ir sudeginta per 532 metais vykusį sukilimą. Imperatorius Justinianas Šv. Irenos bažnyčią vis tik atstatė, kaip tik tuo metu, kai buvo statoma Sofijos bažnyčia. Deja, bet vėliau Šv. Irenos bažnyčia vis vien buvo priversta patirti nemažų nuostolių, gaisrų ir žemės drebėjimų. Laimei, Šv. Irenos bažnyčia kiekvieną kartą, kai jai kas nors nutikdavo, būdavo atstatoma iš naujo.

Šv. Irenos bažnyčia – muziejus

Ilgą laiką po Stambulo užkariavimo Šv. Irenos bažnyčia buvo naudojama kaip ginklų sandėlys, o galiausiai, 1869 metais, paversta muziejumi.

Šv. Irenos bažnyčia tapo pirmuoju muziejumi Osmanų imperijoje ir buvo bei yra naudojama pagal šią paskirtį ilgą laiką. Be to, Šv. Irenos bažnyčia ir yra vienintelė bažnyčia – atriumas, išlikę iki šių dienų. Žodis atriumas reiškia patalpą, statinį, apšviestą iš viršaus, per mažus langelius. Apsilankymas bažnyčioje galimas tik gavus specialų leidimą, kurį galima gauti tradiciniais ar pigiais lėktuvo bilietais atvykus į Stambulą ir apsilankius Hagia Sofia muziejuje.

Šv. Irenos bažnyčia – renginių vieta

Dėl savo nepaprastos akustikos ir įspūdingos atmosferos, Šv. Irenos bažnyčia yra dažnai naudojama kaip įvairių  koncertų ir kultūros / meno renginių vieta. Dauguma Stambulo festivalio koncertų jau daugiau nei 25 metus rengiami būtent šioje bažnyčioje.

2000-ųjų metų spalio mėnesį, garsusis aukštosios mados dizaineris Faruk Saraç šioje bažnyčioje surengė specialų šou. 120-ies profesionalų komanda dirbo pusantrų metų, kol užbaigė 700 vienetų kolekciją, įkvėptą pradedant nuo Osmanų imperijos sultono Osman Gazi iki paskutinio  imperijos sultono Sultan Vahdettin. Aktoriai ir aktorės demonstravo kolekciją, kurią sudarė 36 sultonų suknelės. Šou buvo lydimas įstabios muzikos ir sultonų gyvenimas bei Osmanų laikų šokių istorija buvo įrodyta.

Naudinga informacija Šv. Irenos bažnyčios lankytojams

Įspūdingo grožio ir nuostabios akustikos Šv. Irenos bažnyčioje tradiciniais ar pigiais lėktuvo bilietais į Stambulą atvykę turistai turi galimybę apsilankyti ištisus metus, kasdien, išskyrus pirmadieniais. Primename, kad bažnyčioje galima apsilankyti tik gavus specialų leidimą iš Hagia Sofia muziejaus.

Pigūs skrydžiai į Stambulą

Pigius lėktuvo bilietus į Turkijos didžiausią miestą Stambulą siūlo tokios aviakompanijos kaip AirBaltic, Lufthansa, Aerosvit Airlines, Aeroflot, Turkish Airlines. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Stambulą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Aviakompanijų lėktuvai leidžiasi Stambulo tarptautiniame Atatiurko oro uoste, kuris yra nutolęs nuo miesto centro apie 30 kilometrų. Stambule puikiai išvystytas susisiekimas. Atskridę į tarptautinį Stambulo oro uostą, miesto centrą pasieksite metro, kuris važiuoja nuo pat ankstyvo ryto iki vidurnakčio. Taip pat galite vykti autobusu arba važiuoti taksi.