Suomenlinna fortas Suomijoje

Viena populiariausių Helsinkyje besilankančių turistų atrakcijų – viešnagė didžiuliame Suomenlinna forte, išsidėsčiusiame aštuoniuose Baltijos jūros salose, esančiose visai greta Suomijos sostinės. Buvęs karinis fortas užima 80 hektarų plotą, jo sienų ilgis tęsiasi net 8 kilometrus. Suomenlinna yra vienas iš Helsinkio rajonų, jame nuolat gyvena apie 850 žmonių.

Suomenlinna fortas – švedų palikimas

Viena populiariausių Helsinkyje besilankančių turistų atrakcijų – viešnagė didžiuliame Suomenlinna forte, išsidėsčiusiame visai greta Suomijos sostinės esančiose aštuoniose Baltijos jūros salose (Kustaanmiekka, Susisaari, Iso Mustasaari, Pikku Mustasaari, Länsi-Mustasaari, Särkkä, Pormestarinluoto ir Lonna). Suomenlinna Fortas pastatytas Švedijos okupacijos laikotarpiu – pirmieji įtvirtinimai ėmė kilti 1748 m. Švedai jam suteikė Sveaborg forto vardą, taip jis retkarčiais pavadinamas iki šiol. Švedijos-Rusijos karų metu (1788-1790 ir 1808-1809)  fortas buvo vienas pagrindinių švedų gynybinių įtvirtinimų. Antrojo karo metu rusams jį pavyko užimti tik po tris mėnesius trukusių mūšių.

Karinis fortas tapo turistiniu objektu

1917 m. Rusijoje įvykus bolševikinei revoliucijai,  Suomija paskelbė savo nepriklausomybę (gruodžio 6 d.). Fortas perėjo į suomių valdžios rankas, jam suteiktas dabartinis Suomenlinna vardas.  Suomenlinna fortas greitai tapo ir kalėjimu – jame uždaryti Suomijos pilietinio karo metu suimti komunistai. Žiemos karo su Sovietų sąjunga metu (1939-1940) Suomenlinna forte buvo įrengta priešlėktuvinė baterija, jame taip pat buvo povandeninių laivų bazė. Antrojo pasaulinio karo metais Suomenlinna fortu naudojosi ir nacistinės Vokietijos kariuomenė. Suomių karinė įgula iš Suomenlinna forto pasitraukė tik 1973 m. Fortas perėjo Švietimo ministerijos žinion, buvo kruopščiai atnaujintas, restaruotas ir paverstas itin įdomiai turistine zona. 1991 m. Suomenlinna fortas įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo objektų sąrašą.

Nuo muziejų – iki restoranų

Suomenlinna fortas užima 80-ies hektarų plotą. Iš viso forte yra per 200 pastatų, forto sienų ilgis tęsiasi net 8 kilometrus. Suomenlinna teritorijoje veikia 6 muziejai, 9 restoranai ir kavinės, suvenyrų parduotuvėlės, bažnyčia ir netgi vietinė alaus daryklėlė. Vasarą čia veikia teatras po atviru dangumi, talpinantis apie 500 žmonių. Pigius lėktuvo bilietus įsigiję keliautojai Suomenlinna forte gali apžiūrėti didžiulę senų artilerijos įrenginių kolekciją, buvusius karinius įtvirtinimus, taip pat aplankyti forto įkūrėjo, švedo Augustin Ehrensvärdo kapą. Čia veikia ir šio švedų karybos eksperto vardo muziejus. Suomenlinna yra vienas iš Helsinkio rajonų, čia nuolat gyvena apie 850 žmonių. Beveik pusė jų – 350, dirba pačiame Suomenlinna forte. Apskaičiuota, kad per metus Suomenlinna forte apsilanko daugiau nei 700 turistų iš Suomijos ir užsienio šalių.

Kaip pasiekti Suomenlinna fortą?

Suomenlinna fortas pasiekiamas tik vandeniu. Pigius lėktuvo bilietus įsigiję ir į Helsinkį atskridę turistai turi vykti į Kauppatori prieplauką, iš kurios į Suomelinna fortą ištisus metus, dažniau nei vieną kartą per valandą kursuoja specialūs keltai. Dviejų kilometrų ilgio kelią iki forto keltai įveikia maždaug per 15-20 min. Plačiau apie bilietų kainas ir tvarkaračius – www.hsl.fi. Vasaros metu iš Helsinkio į Suomenlinna fortą kelia ir specialūs „vandens autobusai“.

Suomenlinna forto darbo laikas ir bilietų kainos

Suomenlinna forto lankytojų centras kiekvieną dieną dirba 10.30-16.30 val. Bilietas į gido vedamą ekskursiją suaugusiajam kainuoja apie 8 eurus. Už įėjimus į salose stovinčius muziejus reikia mokėti atskirai (nuo 3 iki 6,5 euro).  Norintys gali užsisakyti itin įdomią atrakciją – Suomenlinna forto apžiūrą iš sraigtasparnio. Plačiau – www.suomenlinna.fi.

Pigūs skrydžiai į Helsinkį

Į Suomijos sostinės Helsinkio tarptautinį oro uostą (Helsinki-Vantaan lentoasemaHEL) pigius lėktuvo bilietus siūlo Aer Lingus, AirBaltic, Air Berlin, Estonian Air, Finnair ir kitos aviakompanijos. Oro uostas įsikūręs Vantaa savivaldybėje, kuri nuo Helsinkio centro nutolusi maždaug per 17 km. Pigius skrydžius įsigiję turistai Suomijos sostinę iš oro uosto gali pasiekti 615 maršruto autobusu. Kelionė trunka maždaug 30-35 min. Bilietas kainuoja apie 4 eurus. Už kelionę taksi iki miesto reikia mokėti apie 30-40 eurų.