Stokholmo senamiestis Švedijoje

Stokholmo senamiestis, dar vadinamas Gamla stan, yra vienas didžiausių ir vienas mažiausiai nukentėjusių nuo įvairių gamtos ar žmogaus sukeltų nelaimių senamiesčių visoje Europoje. Stokholmo senamiestyje yra draudžiamas automobilių eismas, todėl tai puiki vieta pasivaikščioti, apžiūrėti gausybę muziejų, Stokholmo katedrą bei Karalių rūmus.

Stokholmo senamiestis

Stokholmo senamiestis, dar vadinamas Gamla stan, yra vienas didžiausių ir vienas mažiausiai nukentėjusių nuo įvairių gamtos ar žmogaus sukeltų nelaimių senamiesčių visoje Europoje. Stokholmo istorija prasidėjo kaip tik čia 1252 metais. Stokholmo senamiestis yra nuostabioje Stadsholmen saloje. Nuo XIV iki XVIII a. vokiečių pirkliai padarė miestą svarbiu šiaurės prekybiniu centru. Jie čia pastatė daug namų, bažnyčių, sandėlių, kurių nemažai yra išlikę ir iki mūsų dienų. XIX-ame ir XX a. pradžioje Stokholmo senamiestis buvo laikomas landyne, daug svarbių istorinių objektų buvo palikta sunykti, jais nebuvo rūpinamasi. Po Antrojo pasaulinio karo kelios gatvės buvo apskritai nugriautos, o jų vietoje pastatyti Parlamento rūmai. Po truputį keitėsi Švedijos požiūris,  imtasi prižiūrėti bei restauruoti senuosius pastatus. Netrukus Stokholmo senamiestis tapo svarbiu turistų traukos centru, žavinčiu daugelį lankytojų. Beje, iki pat 1980-ųjų metų ši vieta oficialiai vadinosi Miestu tarp dviejų tiltų. Dauguma dabar senamiestyje esančių pastatų yra XVII ir XVIII amžiaus statiniai.

Stokholmo senamiesčio priešistorė

Pasakojama, kad kartą mitologinis karalius Agne keliavęs iš Suomijos, kurioje buvo laimėjęs keletą mūšių. Jis ketino prievarta vesti vieno nugalėto genties vado dukterį. Jis su visa savo palyda bei būsima žmona apsistojo kaip tik Stadsholmen saloje. Jaunoji visai nenorėjo tekėti už karaliaus, todėl paspendė jam spąstus. Įtikino karalių Agne surengti didžiulę ir triukšmingą puotą. Kai jis, apsvaigęs nuo gėrimų, nuėjo miegoti, karaliaus sužadėtinė jį pasmaugė su jo auksine grandinėle, kurią jis nešiojęs ant kaklo, ir pabėgo. Po to mirusio karaliaus palyda čia ir įkūrė miestą.

Kita, daug vėlesnė, XVII a. atsiradusi legenda, pasakoja, kad vikingų laikais svarbus prekybinis miestas Birka augęs ir plėtęsis labai sparčiai, todėl dievai liepę daliai miesto gyventojų keliauti ieškoti naujos vietos. Dievai jiems prižadėjo parodyti, kur statyti naują miestą. Ta vieta kaip tik ir buvusi sala, kurioje dabar yra Stokholmo senamiestis.

Stokholmo senamiestis šiandien

Stokholmo senamiestis yra viena iš lankomiausių vietų ne tik Stokholme, bet ir visoje Švedijoje. Senamiestyje draudžiamas bet koks automobilių eismas, dėl to tai puiki vieta maloniai pasivaikščioti, ramiai atsikvėpti kavinėse ar restoranuose, aplankyti muziejus, apžiūrėti įvairius paminklus bei architektūrą, kurią labiausiai paveikė Šiaurės Vokietijos stiliai. Taip pat turistai, atvykę tradiciniais ar pasinaudoję pigių skrydžių pasiūlymais, po senamiestį gali pasivažinėti specialiu vežimu, traukiamu arklio.

Lankytini objektai Stokholmo senamiestyje

Stokholmo senamiestis garsėja lankytinų objektų gausa. Pagrindiniai objektai, kuriuos aplanko dauguma turistų, atvykusių tradiciniais ar pigiais skrydžiais, yra Stokholmo katedra, kurios istorija siekia XIV amžių, ir Karalių rūmai, statyti pačioje XVIII a. pradžioje. Karalių rūmai yra vieni iš didžiausių visame pasaulyje, juose yra per 600 įvairaus dydžio kambarių, be to, rūmuose yra įsikūrę ir keletas muziejų, kuriuose eksponuojamos įvairios istorinės vertybės, atspindinčios Stokholmo bei Švedijos istoriją.

Senamiestyje taip pat yra dar kelios mažesnės bažnyčios, Nobelio, Istorijos ir daug kitų muziejų, Rotušė, Karalių sodas, Parlamentas. Tai iš tiesų turtinga ir įspūdinga vieta, kurioje kažką sau atras kiekvienas turistas, atvykęs tradiciniais ar pigiais skrydžiais.

Pigūs skrydžiai į Stokholmą

Pigių skrydžių į Švedijos sostinę siūlo daugelis tradicinių bei pigių skrydžių aviakompanijų, tokių kaip Airbaltic, Estonian Air, Ryanair ir kt. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Stokholmą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi viename iš keturių Stokholmo oro uostų (Arlanda, Bromma, Skavsta, Vasteras), tad prieš įsigydami pigius lėktuvo bilietus pasitikrinkite, į kurį iš jų atvyksite. Susisiekimas tarp oro uostų bei miesto centro yra puikiai išvystytas, sostinės centrinę stotį nesunkiai pasieksite autobusu, traukiniu ar taksi.