Stokholmo metro Švedijoje

Stokholmo metro laikomas vienu gražiausių bei įspūdingiausių metro visoje Europoje. Be to, tai ir pati ilgiausia meno galerija pasaulyje, kurios ilgis siekia 110 kilometrų. Stokholmo metro dekoruoti pradėtas 1950 ir ši tradicija gyva iki šiol. Stokholmo metro sutraukia tūkstančius turistų, kurie negali atsistebėti, kad kiekvienoje metro pasijaučia lyg atsidūrę vis kitame fantastiškame pasaulyje.

Stokholmo metro – menas visiems prienamoje erdvėje

Stokholmo metro yra vadinamas viena ilgiausių ir didžiausių pasaulyje galerijų, kurios ilgis siekia 110 kilometrų. Metro sudaro 100 stočių, iš kurių 53 yra virš žemės, o 47 požeminės.  Nuostabu tai, kad daugiau kaip 90 stočių jų yra specialiai dekoruotos. Kiekviena Stokholmo metro stotis – vis kitokia, kiekvienoje galima pasijusti it atsidūrus naujoje meno galerijoje. Prie šio nuostabaus ir unikalaus, daugialypio bei postmodernaus meno kūrinio dirbo daugiau nei 150 garsiausių Švedijos ir užsienio šalių menininkų, kurie dekoravo sienas, tapė paveikslus, kūrė skulptūras, graviracijas, reljefus, mozaikas bei kitokias menines instaliacijas, kad sukurtų nepakartojamą metro pasaulį. Stokholmo metro buvo pradėtas statyti 1941 m., paskutinė stotis įrengta 1994 m., o dekoruoti metro stotys pradėtos dar 1950 m. Taigi apsilankę metro Jūs turėsite progą išvysti ir kaip keitėsi vizualieji menai nuo 50-ųjų iki mūsų dienų bei galbūt spėsite pamatyti ir kelias laikinas parodas, kuriose demonstruojamas nauji šiuolaikinių menininkų darbai.

Stokholmo metro dažnai vadinamas pačiu gražiausiu ir įspūdingiausiu visoje Europoje, ir iš tiesų tokio spalvingo, gausaus ir įdomaus metro neturi nė vienas Europos didmiestis. Vos nusileidus į Stokholmo metro tunelius, turistai, atvykę tradiciniais ar pigiais skrydžiais, būna priblokšti pamatę tokią ryškių spalvų įvairovę bei neįtikėtinus meninius sprendimus. Kiekviena stotis keliautojus perkelia vis į kitą magišką, fantazijos ir keistenybių kupiną naują pasaulį. Čia galima pabuvoti senoviniuose urvuose, apsilankyti pragare ir danguje, gėlių sode, patekti į kompiuterinį žaidimą ar šuoliuoti per juodais ir baltais kvadratais išmargintas šachmatiškas vienos iš metro stočių grindis.

Viešojo naudojimo objektų ir meno kūrinių suliejimo idėjos atėjo dar iš XIX a., kuomet buvo svarstoma, kad menas turėtų būti pasiekiamas ne tik turtingiems salonų lankytojams, bet ir paprastiems žmonėms. Stokholme ši idėja, pradėta įgyvendinti 1950 metais, sulaukė daug Švedijos piliečių bei valdžios dėmesio. Dabar Stokholmo metro itin daug dėmesio skiria šiuolaikiniam menui,  todėl čia nuolat vyksta laikinosios parodos, kurioms paskirtos net 6 stotys. Joje paprastai per metus įvykta nuo 1 iki 4 laikinųjų parodų.

Naudinga informacija keliautojams

Stokholmo metro kasmet sutraukia šimtus tūkstančių turistų, atvykstančių tradiciniais ar pigiais skrydžiais. Juo vilioja tai, kad visa tai iš esmės galima apžiūrėti nemokamai, tereikia gatvėje suradus tunelį, nusileisti į metro stotį arba aptikti išorinę stotį ir dairytis, fotografuoti, stebėtis neįprastais meno kūriniais. Taip pat metro stočių apžiūrą galima suderinti su paties miesto lankymu. Turistams, atvykusiems tradiciniais ar pigiais skrydžiais, tereikia kiekvieną kartą važiuojat prie kokio nors lankyto objekto, pasirinkti kelionę metro.

Vasaros sezono metu nuo 1997 m. turistams yra organizuojamos specialios ekskursijos, kurių metu aplankomos 5 stotys. Patyrę ir kvalifikuoti gidai turistams, atvykusiems tradiciniais ar pigiais skrydžiais, pasakoja apie Stokholmo metro bei apie idėjos puošti stotis realizavimo proceso įdomybes. Ekskursijos metu vartojama anglų kalba. Tačiau vietiniai Stokholmo gyventojai bei jau metro apžiūrėję turistai pataria po metro keliauti patiems, o apie metro istoriją pasiskaityti specialiose brošiūrose.

Pigūs skrydžiai į Stokholmą

Pigių skrydžių į Švedijos sostinę siūlo daugelis tradicinių bei pigių skrydžių aviakompanijų, tokių kaip Airbaltic, Estonian Air, Ryanair ir kt. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Stokholmą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi viename iš keturių Stokholmo oro uostų (Arlanda, Bromma, Skavsta, Vasteras), tad prieš įsigydami pigius lėktuvo bilietus pasitikrinkite, į kurį iš jų atvyksite. Susisiekimas tarp oro uostų bei miesto centro yra puikiai išvystytas, sostinės centrinę stotį nesunkiai pasieksite autobusu, traukiniu ar taksi.