Stokholmo katedra Švedijoje

Stokholmo katedra – svarbus viduramžių paminklas išlikęs iki mūsų dienų. Katedra pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose paminėta dar XIII a. Katedroje gausu istorinių bei religinių relikvijų, o svarbiausia iš jų – nuostabi medinė XV a. Šventojo Jurgio ir drakono skulptūra. Ant Šv. Jurgio skulptūros kaklo kabo grandinėlė su dėžute, kalbama, kad joje yra tikrų Šv. Jurgio kaulelių.

Stokholmo katedra – įspūdingas viduramžių palikimas

Stokholmo katedra turi net kelis vardus, kuriais paprastai yra vadinama. Ši įspūdinga bažnyčia, pastatyta viduramžiais, t. y. XIII amžiuje, dar yra vadinama Didžiąja bažnyčia arba Šventojo Nikolajaus bažnyčia. Tai vienas svarbiausių plytinės gotikinės architektūros pavyzdžių visoje Švedijoje, be to, Stokholmo katedra yra pats seniausias pastatas visame Stokholme, kuris naudojamas iki šiol. Katedroje reziduoja vyskupas, čia vyksta ne tik paprastų žmonių, bet ir karališkosios vestuvės, o kasmet ją aplanko tūkstančiai turistų, atvykstančių tradiciniais ar pigiais skrydžiais, iš viso pasaulio.

Pirmą kartą Stokholmo katedra paminėta 1279 metų tekste, tradiciškai manoma, kad jos statytojas buvo pats miesto įkūrėjas Birgeris Jarlas. Vidurio Europoje prasidėjus Reformacijai, siekusiai reformuoti Romos katalikų bažnyčią, netrukus ir Stokholmo katedra tapo liuteroniškais maldos namais. Konfesinis apsisprendimas buvo išlaikytas iki mūsų dienų, beje, turistams, atvykusiems tradiciniais ar pigiais skrydžiais iš katalikiškų kraštų, neretai būna keista sužinojus, kad katedros vyskupas yra moteris.

Stokholmo katedroje yra kelios svarbios istorinės bei kultūrinės vertybės. Bažnyčioje kabo seniausio žinomo Stokholmo paveikslo kopija. „Saulės šunelio paveikslas“ buvo nutapytas XVI a., tačiau iki mūsų dienų išlikusi tik XVII a. kopija. Saulės šunelis – tai fizikinis reiškinys, kuomet Šiaurėje būna matomi skrituliu aplink saulę nusidriekę jos pačios ryškūs atšvaitai. Būtent tokio efekto fone buvo nutapytas Stokholmas.

Stokholmo katedroje taip pat galite išvysti daug kitų kultūrinių bei religinių vertybių. Tai prabangus pagrindinis altorius, vadinamas Sidabriniu altoriumi. Jis iš tiesų yra medinis, tačiau į jo konstrukciją įeina keletas sidabrinių Jėzaus Kristaus bei katedros globėjo Šventojo Nikolajaus skulptūrėlės. 2002 m. katedroje buvo pastatyta ir šiuolaikinės Švedijos menininkės skulptūra, vaizduojanti Mariją ir Juozapą.

Švento Jurgio ir drakono skulptūra

Įspūdingiausia katedros vertybė slypi jos viduje – tai medinė Švento Jurgio ir drakono skulptūra, kuri buvo sukurta 1489 m. Skulptūra buvo skirta atminti vieną svarbų mūšį su danais, be abejo, skulptūra svarbi ir dėl religinio motyvo. Šis meno kūrinys vaizduoja kaip jaunas vyras, sėdintis ant gausiai dekoruoto žirgo, su nuostabiais auksiniais šarvais iškėlęs savo kalaviją ruošiasi nugalabyti drakoną. Ant jaunojo vyro kaklo kabo grandinėlė su dėžute, kurioje yra neva tikrojo Šventojo Jurgio kaulelių.  Šventaisiais paskelbtų žmonių kaulų ar kitų kūno dalių laikymas bažnyčioje – sena viduramžiais atsiradusi tradicija.

XX-o amžiaus pradžioje Švento Jurgio ir drakono skulptūra buvo nukopijuota ir pagaminta iš bronzos.  Ši kopija stovi lauke, Stokholmo senamiestyje.

Naudinga informacija

Turistams, atvykusiems tradiciniais ar pasinaudojusiems pigių skrydžių pasiūlymais, verta žinoti, kad į Stokholmo katedrą galima patekti visomis savaitės dienomis nuo 9 iki 16 val., tačiau sekmadieniais čia vyksta mišios, todėl turistai turi palaukti kol pamaldos bus baigtos. Įėjimas į šį kerintį viduramžių paminklą suaugusiajam kainuoja 40 Švedijos kronų, vaikams ir jaunimui iki 18 metų – įėjimas nemokamas. Trečiadieniais ir ketvirtadieniais ryte susimokėjus įėjimo mokestį galima gauti nemokamas angliškai kalbančio gido paslaugas.

Turistai, prieš aplankydami tikrąją Stokholmo katedrą, gali jos vidų apžiūrėti virtualiai.

Pigūs skrydžiai į Stokholmą

Pigių skrydžių į Švedijos sostinę siūlo daugelis tradicinių bei pigių skrydžių aviakompanijų, tokių kaip Airbaltic, Estonian Air, Ryanair ir kt. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Stokholmą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi viename iš keturių Stokholmo oro uostų (Arlanda, Bromma, Skavsta, Vasteras), tad prieš įsigydami pigius lėktuvo bilietus pasitikrinkite, į kurį iš jų atvyksite. Susisiekimas tarp oro uostų bei miesto centro yra puikiai išvystytas, sostinės centrinę stotį nesunkiai pasieksite autobusu, traukiniu ar taksi.