Siono katedra Gruzijoje

Viena iš seniausių ir tikrai garsiausių šventyklų Gruzijoje – Sionas arba Siono katedra. Siono katedra yra gruzinų stačiatikių katedra Tbilisyje, Gruzijos sostinėje. Jai teko patirti ne vieną nuniokojimą ir ne vieną atstatymą. Ši katedra yra tokia pat sena kaip ir miestas. Kartu su Tbilisiu jai teko išgyventi ir džiaugsmą, ir liūdesį, kurį patyrė šis miestas.

Siono katedra

Pasinaudoję pigiais ar tradiciniais skrydžiais, atvykę į Tbilisį, būtinai apsilankykite Siono katedroje. Siono katedra yra gruzinų stačiatikių katedra Tbilisyje, Gruzijos sostinėje. Viduramžiais Gruzijoje atsirado tradicija pavadinti bažnyčias tam tikrų šventų vietų garbei, todėl Siono katedra pavadinta Siono kalno Jeruzalėje vardu. Siono katedra paprastai vadinama  „Tbilisio Sionas“, kad būtų galima ją atskirti nuo kitų kelių Gruzijos bažnyčių, turinčių Siono vardą.

Tbilisio Siono katedra yra istorinėje Siono gatvėje, Tbilisio miesto centre. Siono katedros rytinis fasadas yra priešakyje Mtkvari upės krantinės. Siono katedra pastatyta VI–VII amžiuje. Nuo to laiko ji buvo sunaikinta užsienio užpuolikų ir atstatyta net kelis kartus. Dabartinė Siono katedra yra paremta XIII amžiaus variantu su tam tikrais pakeitimais, kurie buvo atlikti XVII–XIX amžiuje. Siono katedra buvo svarbiausia gruzinų ortodoksinė katedra ir visos Gruzijos katalikų patriarcho vieta, kol 2004 metais nebuvo pašventinta Švč. Trejybės Katedra.

Istorija

Pagal viduramžių gruzinų metraščius, originali bažnyčios statyba šioje vietoje buvo pradėta V amžiuje karaliaus Vachtango Gorgasalio. Po šimto metų, Guaramas, Iberijos princas, 575 metais pradėjo statyti naują pastatą, kuris buvo užbaigtas jo paveldėtojo Adarnase apie 639 metus. Pagal legendą, abu princai buvo palaidoti šioje bažnyčioje, bet joks jų veiklos pėdsakas nebuvo surastas. Ši ankstyvoji bažnyčia buvo visiškai sunaikinta arabų ir paskui buvo pastatyta naujai.

Katedra buvo visiškai atstatyta karaliaus Dovydo 1112 metais. Ji buvo sunkiai apgadinta 1226 metais, kai jos kupolas buvo sunaikintas Jalal ad Din Mingburnu paliepimu. Paskui katedra buvo suremontuota, bet vėl, 1386 metais, sugadinta Timūro ir suremontuota karaliaus Aleksandro I. XVII amžiuje, persų invazijos metu, katedra vėl buvo apgadinta.

1657 metais Tbilisio arkivyskupas Elise Saginashvili iš esmės atkūrė kupolą ir pridėjo pietų koplyčią, bet pastatas buvo vėl nuniokotas 1668 metais, šį kartą žemės drebėjimo.

Kartli regentas, princas Vachtangas, atliko kupolo ir katedros sienų restauraciją 1710 metais. Tačiau bažnyčia buvo vėl sugadinta 1795 metais persų invazijos.

Katedros interjeras keitėsi tarp 1850–1860 metų, kai Rusijos menininkas ir generolas Grigorijus Knyaz (1810–1893) sudarė įdomią freskų seriją, nors senesnės gruzinų freskos šiame procese buvo prarastos. Dalis freskų ant vakarinės sienos buvo  sukurtos Gruzijos menininko Levano Tsutskiridzės 1980 metais.

Sionio katedra taip pat įeina į istoriją kaip vieta, kur buvo paskelbtas Rusijos Imperinis manifestas dėl Gruzijos aneksijos. Tai įvyko 1802 metais balandžio 12 dieną, kai Rusijos vyriausias kariuomenės vadas Gruzijoje, generolas Karl von Knorring, surinko gruzinų didikus katedroje, kuri tada buvo apsupta Rusijos kariuomenės. Didikai buvo priversti priimti priesaiką. Bet kas, kas nesutiko, buvo suimtas.

Sionio katedra iš dalies liko funkcionuojanti ir sovietų laikais, taip pat buvo ganėtinai suremontuota 1980–1983 metais.

Architektūra

Siono katedra yra tipiškas Viduramžių Gruzijos bažnyčios architektūros pavyzdys su daugiakampėmis apsidėmis rytų fasade. Geltona uola, iš kurios katedra buvo pastatyta, yra iš Bolnisi, miesto į pietvakarius nuo Tbilisio. Fasadai yra paprasti, su keliomis dekoracijomis, nors yra ir raižinių bareljefas. Šiaurinėje pusėje yra ir angelo, ir šventųjų statulų.

Naudinga informacija

Pasinaudoję pigiais ar tradiciniais skrydžiais ir atvykę į Tbilisį, Siono katedrą rasite Tbilisio senamiestyje, Siono gatvėje. Į katedrą galite atvykti autobusais.

Pigūs skrydžiai į Tbilisį

Gruzija gali didžiuotis neįkainojamu architektūriniu palikimu, savo vynais ir virtuve. Tai labai svetinga šalis, kasmet pritaukianti daug turistų, ieškančių pigių skrydžių į egzotiškas, turtingas savo kultūra šalis. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Tbilisį palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Nusileidus pigius skrydžius siūlančių Airbaltic, LOT, AeroSvit ar Estonian Air lėktuvui Gruzijos Tbilisio oro uoste, patogiausia ir pigiausia susisiekimo priemonė Tbilisyje – traukiniai. Tbilisyje teikiamos viešojo transporto paslaugos – autobusų ir maršrutinių mikroautobusų, kurios truputį pigesnės nei Lietuvoje. Jei ketinate Gruzijoje išsinuomoti automobilį, užsukite į interneto svetainę www.tripbase.com.