Side sritis

Side sritis – antikinis Pamfilijos miestas

Side sritis, esanti pietinėje Turkijos dalyje, Viduržemio jūros pakrantėje, Antalijoje buvo antikinis miestas Anatolijoje, Pamfilijos regione. Atvykę į Antaliją tradiciniais ar pigiais skrydžiais, išvysite, kad šiandien Side sritis yra poilsinis miestas šalia Manavgat ir Selimiye kaimelių, nutolęs nuo Antalijos 75 km. Side sritis yra rytinėje Pamfilijos pakrantėje, kuri driekiasi už apytiksliai 20 km į rytus nuo Eurymedon upės žiočių. Šiandien taip pat kaip ir senovėje, antikinis miestas išsidėstęs nedideliame, 1 km ilgio ir 400 metrų pločio pusiasalyje.

Strabo ir Arrian įrašuose teigiama, kad Side sritis buvo įsteigta Graikijos naujakurių iš Cyme Aeolis, vakarų Anatolijos srityje. Labiausiai tikėtina, kad tai įvyko 7-ąjį šimtmetį pr. Kr. Turėdama puikų uostą nedidelėms valtims, Side geografinė padėtis įtakojo tai, kad miestas tapo vienu iš svarbiausių Pamfilijoje ir vienu reikšmingiausių prekybos centrų.

Anot Arrian, kai iš Cyme atvyko naujakuriai, jie negalėjo suprasti vietinių gyventojų kalbos. Po trumpo laiko, vietinės kalbos įtaka buvo tokia didelė, kad atvykėliai užmiršo savo graikišką prigimtį ir ėmė vartoti Side gyventojų kalbą. Archeologinių kasinėjimų metu rasti šios kalbos įrašai, datuojami 3 – uoju ir 2 – uoju šimtmečiu pr. Kr. lieka neiššifruoti, tačiau liudija, kad vietinė kalba buvo vis dar naudojama kelis šimtmečius po kolonizacijos.

Aleksandro Didžiojo valdymas

Aleksandras Didysis užėmė Side miestą be kovos 333 pr. Kr. Ši okupacija, savo ruožtu, supažindino Side srities žmones su helenistine kultūra, kuri klestėjo nuo 4-ojo iki 1-ojo šimtmečio pr. Kr. Po Aleksandro Didžiojo mirties, Side sritis buvo užvaldyta vieno iš jo generolų, Ptolemy I Soter, kuris pasiskelbė Egipto karaliumi 305 pr. Kr. Ptolemėjų dinastija kontroliavo Side miestą, iki kol jis neatiteko Seleucidų Imperijai 2 – ąjį šimtmetį pr. Kr. Vis dėlto nepaisant okupacijų, Side sritis sugebėjo išsaugoti tam tikrą autonomiją, tapo klestintis ir svarbus kultūrinis centras.

190 pr. Kr. Graikijos salų valstybės Rodo miesto flotilė, palaikoma Romos ir Pergamo, nugalėjo Seleucidų karaliaus Antiochus flotilę, kuri buvo vadovaujama generolo Hannibal Carthaginian. Pergalė prieš Hannibal ir Antiochus reiškė, kad Side sritis išsivadavo nuo Seleucidų imperijos gniaužtų.

Tarp 188 ir 36 metų pr. Kr. Side mieste buvo nukaldinti pinigai, ant kurių buvo pavaizduota Nikė ir laurų vainikas (pergalės ženklas). 1-ąjį šimtmetį pr. Kr., Side sritis pasiekė viršūnę, kai Sicilijos piratai įkūrė čia savo svarbiausią karinę jūrų bazę ir prekybos vergais centrą.

Romos imperijos įtaka

Konsulas Servilius Vatia nugalėjo piratus 78 metais pr. Kr., o vėliau Romos generolas Pompey 67 metais pr. Kr. užvaldė Side sritį, prijungdamas ją prie Romos imperijos ir tokiu būdu pradėdamas antrąjį miesto dominavimo periodą. Imperatoriaus Augusto valdymo metu 25 metais pr. Kr. Side sritis prijungta prie Galatijos. Miestas vėl pradėjo naują klestintį periodą kaip komercinis Mažosios Azijos centras, kuris prekiavo alyvuogių aliejumi.

Naudinga informacija

Atvykę į Antaliją tradiciniais ar pigiais skrydžiais, Side sritį galite pasiekti išsinuomotu automobiliu. Važiuoti reikėtų D 400 magistrale, pro Seriką, galiausiai pajūriu, kol pasieksite Side sritį.

Pigūs skrydžiai į Antaliją

Pigių lėktuvo bilietų pasiūlymus į Antalijos miestą siūlo tokios aviakompanijos kaip FlexFlight ApS, Aeroflot, Scandinavian Airlines, Lufthansa, Austrian Airlines ir kitos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Antaliją palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Pigių skrydžių lėktuvai leidžiasi Tarptautiniame Antalijos oro uoste. Oro uostas nuo miesto centro nutolęs apie 10 kilometrų ir susisiekimas su miesto centru yra puikiai išvystytas. Havas linijos autobusai kursuoja tarp vietinių skrydžių terminalo bei miesto centro, sustojimas Meydan, kur galite persėsti į tramvajų. Kelionėje užtruksite maždaug 30 minučių. Į Antalijos miesto centrą galite nuvykti ir taksi.