Senasis Gozo kalėjimas Maltoje

Senasis Gozo kalėjimas pradėtas naudoti XVI a. viduryje. Nedideliame kalėjime buvo uždaromi daugiausia nepaklusnūs riteriai, kad nurimtų ir susivoktų. Kalėjimas naudotas iki pat XX a. Itin gerai išsilaikiusiose celėse yra išlikę nemažai kalinių raižinių ant sienų net iš XIX a. pradžios. Kaliniai dažniausiai raižydavo datas, piešdavo kryžius bei įvairius žaidimus.

Senasis Gozo kalėjimas  

Senasis Gozo kalėjimas yra įsikūręs Gozo salos, priklausančios Maltai, sostinėje Viktorijoje. Jis yra pačiame gražiojo miesto centre, Gozo citadelėje, prie pat katedros aikštės bei teismo rūmų. Senasis Gozo kalėjimas buvo pradėtas naudoti XVI a. viduryje ir naudotas net iki XX-ojo pradžios. Pirmiausia čia buvo laikinai įkalinami nedrausmingiausi riteriai, kad atvėstų ir suvaldytų savo emocijas, čia jie galėdavo praleisti nuo kelių dienų iki kelerių metų. Kalėjimo pastatas, masyvios celių durys su tvirtais užraktais bei pačios celės mena kelis šimtmečius, visa tai išliko mažai nepakitę, beveik nepaveikta laiko. Dėl to šis pastatas yra svarbi Maltos istorinio paveldo dalis.

Senasis Gozo kalėjimas yra sudarytas iš dviejų sekcijų. Visų pirma tai įėjimo salė, kurioje rinkdavęsi tvarkos sergėtojai, bei atskiras blokas su šešiomis individualiomis celėmis kaliniams, šias dvi sekcijas sieja ilgas ir itin siauras koridorius. Vienas įdomiausių dalykų žavinčių turistus, atvykusius tradiciniais ar pigiais skrydžiais, kalėjimo celių sienos, kuriose savo pėdsaką paliko ne vienas šimtas kalinių. Daugiausia tai įvairūs raižiniai sienoje – užrašai bei piešiniai. Prie dalies piešinių yra išraižytos ir datos. Daugiausia kaliniai minkštoje kalkakmenio sienos uolienoje raižė rankas, laivus bei kryžius, taip pat, atidžiau patyrinėjus sienas, gali aptikti išraižytus vardus, įvairius numerius, kalendorius ir netgi žaidimus. Šie kalinių raižiniai neretai yra vadinami grafiti, be to, yra laikomi viena iš didžiausių istorinių grafiti kolekcijų visame pasaulyje.

Apsilankę šiame muziejuje, galėsite bent iš dalies suprasti, ką reiškė būti kaliniu. Ne šiuolaikiniu, bet kaliniu iš laikotarpių, kai žmonija dar nebuvo išradusi modernių technologijų, laikų, kai kaliniai, neturėdami, ką veikti, iš nevilties ir vienišumo žaisdavo žaidimus ant sienų patys su savimi. Senasis Gozo kalėjimas įdomi ir keista vieta kasmet pritraukianti nemažai Maltos turistų, atvykstančių į šalį tradiciniais ar pigiais skrydžiais.

Naudinga informacija keliautojams

Senasis Gozo kalėjimas dirba ištisą savaitę be poilsio dienų nuo 9 iki 17 val. Muziejus turistų, atvykstančių tradiciniais ar pigiais skrydžiais, nepriima tik svarbiausių žiemos švenčių metu. Įėjimas suaugusiajam kainuoja 8 eurus, studentams bei vyresnio amžiaus žmonėms – 5, vaikams nuo 6-erių – 4, o mažesni įleidžiami nemokamai.

Turistams, atvykusiems tradiciniais ar pigiais skrydžiais, naudinga žinoti, kad Malta yra nedidelė šalis, į bet kurį jos kampelį galima nukeliauti greičiau nei per pusdienį, todėl neturėtumėte jaudintis, kad rekomenduojami lankyti objektai yra nutolę nuo oro uosto ar sostinės. Autobusų tvarkaraščius galite rasti čia. Gozo saloje esantį Viktorijos miestą galima pasiekti 98 arba 198 autobusu, važiuojančiu iš Maltos sostinės Valetos.

Pigūs skrydžiai į Valetą

Į nuostabiąją Maltos salą, nusipirkę pigius lėktuvo bilietus, galite nuskristi su Lufthansa, Ryanair, Air France ir kitomis oro linijomis. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Maltą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi tarptautiniame Maltos oro uoste (Malta International Airport), kuris aptarnauja visą šalį. Šis oro uostas kartais dar vadinamas ankstesniu pavadinimu – Luqa oro uostas, nors oficialiai pavadinimas buvo pakeistas prieš 20 metų. Oro uostas įsikūręs visai netoli nuo sostinės Valetos – vos 5 km. Iš oro uosto į miestą patogu nuvykti naudojantis viešuoju transportu. Galite rinktis net iš trijų autobusų tipų – ekspresas (maršrutai X1, X2, X3, X4, X5 ir X7, važiuoja kas 15-60 min į įvairius Maltos miestus), paprastus  (maršrutai 117, 118, 135 ir 201) ir naktinius (važiuoja 00:00–04:00 kiekvieną penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį ištisus metus). Taip pat galite išsinuomoti automobilį ir, atvykę pigiais ar tradiciniais skrydžiais, su Malta susipažinti savarankiškai.