Santa Justa keltuvas Portugalijoje

Santa Justa keltuvas – puikus šedevras Lisabonoje, Portugalijoje, sukurtas Gustave Eiffel mokinių. Jis jungia Baixa (miesto centrą) ir Bairro Alto (kaimynystę aukštumoje). 1902 metais atidarytas keltuvas buvo vienintelis vertikalus keltuvas Lisabonoje. Šiais laikais jis traukia turistus, įsigijusius pigius skrydžius į Lisaboną savo romantišku neogotikinio stiliaus dizainu ir atsiveriančia nuostabia Lisabonos panorama. Tai vienas iš lankytinų objektų, kurio negalima viešnagės metu Lisabonoje praleisti!

Santa Justa keltuvas

Santa Justa keltuvas (portugališkai “Elevador de Santa Justa”), kitaip dar vadinamas Carmo keltuvu – istorinio Santa Justa miesto Lisabonos pakraštyje, elevatorius/keltuvas. Jis jungia Baixa mažesnes gatveles su aukštesnėmis Largo do Carmo (Carmo aikštė) gatvelėmis. Nuo jo statybos, Santa Justa keltuvas tapo turistų atrakcija Lisabonoje, tai vienintelis iš vertikalių liftų, kurie išliko Santa Justa mieste. Kiti to periodo elevatoriai, įskaitant keltuvus da Gloria, da Lavra naudojami kaip funikulieriai, o Sao Juliao keltuvas iš viso sugriuvo. Santa Justa keltuvą sukūrė inžinierius Raul Mesnier de Ponsardas, gimęs Porte, prancūzų šeimoje. Statybos prasidėjo 1900 metais ir buvo baigtos 1902 metais. Keltuvas pagamintas iš ketaus ir jis yra vienas iš tipiškiausių tokios architektūros pavyzdžių Portugalijoje. Santa Justa keltuvas išpuoštas neogotikiniu stiliumi – kiekviename jo aukšte – vis kitoks gotikos stiliaus modelis. Keltuvo aukštis – 45 metrai, jis turi du namukus su medinėmis interjero detalėmis. Į kiekvieną iš namukų telpa po 24 žmones. Paskutiniame keltuvo aukšte, kuris pasiekiamas sraigtiniais laiptais – terasa su kavine, kuri atveria puikų vaizdą į Lisabonos pilis, Rossio aikštę, Baixa kaimynystę ir Tagus upę. Šiandien, pakilimas keltuvu yra populiari turistų, įsigijusių pigius lėktuvų bilietus į Portugaliją, atrakcija Lisabonos mieste.

Vaizdai, kuriuos aprėpia Santa Justa keltuvas

Įsigijus pigius skrydžius į Lisaboną, Portugaliją, Santa Justa keltuvas suteikia pirmąją galimybę susipažinti su daugeliu svarbių miesto sričių, lankytinų objektų – per miesto panoramos prizmę. Į šiaurę – Rossio aikštė ir Avenida da Liberdade aveniu. Rossio – viena iš pagrindinių aikščių nuo viduramžių laikų. Ji buvo populiari kaip švenčių, sukilimų, koridos ir egzekucijų vieta, šiandien ji – vietinių gyventojų ir turistų susitikimo vieta Lisabonoje. Avenida da Liberdade aveniu – svarbus 90 metrų pločio ir 110 metrų ilgio bulvaras centrinėje Lisabonoje su pėsčiųjų šaligatviais, išpuoštais sodų.

Santa Justa keltuvas į pietus atveria Pracaa do Comercio prekybos aikštę. Aikštei toks pavadinimas senovėje duotas tam, kad nurodyti jos naują funkciją Lisabonos ekonomikoje. Simetriniai aikštės statiniai buvo pripildyti vyriausybės biurų, reglamentuojančių muitinės ir uosto veiklą. Pagrindinis aikštės ansamblio simbolis – statula su raiteliu Karaliumi José I atidengta 1775 m. Tai bronzinė, pirmoji monumentalioji statula, skirta Lisabonos karaliaus garbei.

Santa Justa keltuvo viršutinėje zonoje – akimis aprėpiama Igreja de São Roque bažnyčia – anksčiausia Jėzuitų bažnyčia Portugalijos pasaulyje, ir viena iš pirmųjų jėzuitų bažnyčių apskritai. Daugiau nei 200 metų ji tarnavo kaip jėzuitų draugijos namų bažnyčia, kol jėzuitai nebuvo išvaryti iš tos šalies. Iki šių dienų išlikusi bažnyčios dalis dėl savo turtingos architektūros yra įtraukta į paveldo sąrašą.

Nuo keltuvo puikiai matoma ir centrinė Lisabonos miesto sritis, vadinama Bairro Alto. Nuo 1990 metų šioje srityje vyko daug pokyčių: atidaryta dešimtys naujų restoranų, klubų ir madingų parduotuvių.  Daug jaunų žmonių persikėlė gyventi į šį rajoną, uždraustas automobilių eismas (išskyrus gyventojų ir avarinių transporto priemonių). Šiandien, Bairro Alto (arba tiesiog Bairro) yra Lisabonos jaunimo kultūros ir naktinio gyvenimo širdis. Čia skamba Lisabonos pankų, gėjų, sunkiojo metalo muzika ir Bairro tarnauja lyg savotiška scena gotams, hipiams ir regio gerbėjams. Dieną, Bairro virsta tradiciniu rajonu, kur vyresnio amžiaus žmonės lankosi bakalėjos parduotuvėlėse, o jaunesnės kartos lankosi meno galerijose, knygynuose ir suvenyrų parduotuvėse, tokiose kaip turistų, įsigijusių pigius skrydžius į Lisaboną, pamėgtos “Hold Me” suvenyrų parduotuvėlės.

Pigūs skrydžiai į Lisaboną

Norint žvalgytis po panoraminius Lisabonos vaizdus iš Santa Justa keltuvo, tereikia įsigyti lėktuvų bilietus į Lisaboną. Pigius lėktuvų bilietus į Lisaboną siūlo tokios aviakompanijos kaip Scandinavian Airlines, LOT Polish Airlines, Lufthansa ir kitos. Lėktuvai leidžiasi viename iš didžiausių Pietų Europoje oro uostų – Lisabonos tarptautiniame oro uoste Lisbon International Airport, taip pat žinomame kaip Lisbon Portela Airport.

Iš oro uosto iki Lisabonos centro galima vykti oro uosto autobusais, gabenančiais į pagrindines miesto sritis, Sete Rios ir Oriente traukinių terminalus bei Entrecampos traukinių stotį. Bilietų kaina apie 3,50 Euro ir jie galioja viešajame transporte, išskyrus metro, visą dieną. Nuo oro uosto taip pat kursuoja maršrutiniai autobusai 22, 44, 83, 705, 745, ir naktinis 208 autobusas. Kelionės autobusu kaina – apie 1,75 Euro. Jei vyksite taksi, už kelionę iki miesto centro sumokėsite apie 10 Eurų.

Iki vieno iš kelionės tikslų – Santa Justa keltuvo nuvykti galima metro, maršrutu Baixa-Chiado, Rossio arba  autobusais 36, 44, 205, 207, 709, 711, 732, 745, 746, 759. Patogiausią kelionės transporto priemonę ir maršrutą galite pasirinkti interneto svetainėje www.carris.pt.