Palma de Mallorca katedra Ispanijoje

Maljorkos sala – didžiausia sala Balearų salyne, Viduržemio jūroje. Ji laikoma viena gražiausių, egzotiškiausių ir saulėčiausių vietovių, kurias galima aplankyti nors kartą gyvenime, įsigijus pigius lėktuvų bilietus į Ispaniją. Tai pasaulinės reikšmės kurortinė vietovė, žavinti savo nuostabiais paplūdimiais, aktyviomis pramogomis, turtingu naktiniu gyvenimu, ir be abejo – savo architektūra. Žvilgsniui iš arčiau šįkart pasirinkome Palma de Mallorca katedrą – architektūros brangakmenį Maljorkos karūnoje.

Architektūros brangakmenis Palma de Mallorca katedra

Maljorka (ispaniškai Mallorca) – tai didžiausia Ispanijos sala Viduržemio jūroje. Jos pakrantė tęsiasi 550 kilometrų. Turistus, įsigijusius pigius lėktuvų bilietus į Palma Maljorka oro uostą, ši vietovė traukia kaip pasaulinės reikšmės kurortinė vietovė, per metus ją aplanko virš 20 milijonų poilsiautojų. Beveik 40% Maljorkos salos kraštovaizdžio yra apsaugotas, čia gausu ir architektūrinių kūrinių, kuriuos verta aplankyti. Vienas iš jų – tai Palama de Mallorca katedra, kitaip dar vadinama La Seu – architektūros brangakmenis Maljorkos karūnoje. Apart to, kad Palma de Mallorca katedra yra vienas iš žymiausių gotikinių pastatų Europoje, ji yra viso Balearų salyno simbolis. Ji laikoma vienu iš didingiausių kada nors pastatytų pastatų ir apima beveik visus meno stilius nuo viduramžių laikų.

Palma de Mallorca savo istoriją skaičiuoja nuo 13 amžiaus. 1229 metų rudenį, karalius Džeimsas I ir jo vyrai išplaukė į salą nugalėti arabus ir tai buvo priežastis, kodėl Palma de Mallorca katedra buvo sugalvotai. Per 3 su puse dienų kelionę audra šėlo taip smarkiai, kad jaunas karalius bijojo dėl savo gyvybės ir prisiekė Dievui, kad pastatytys šventyklą, skirtą Mergelei Marijai. Ir jam pasisekė, jis ne tik saugiai grįžo namo, bet ir nugalėjo arabus. Kaip Dievą tikintis krikščionis, jis savo priesaikos nepamiršo ir nusprendė pastatyti šventovę. Šventovė palaipsniui buvo statoma vietoje musulmonų mečetės ir 14 amžiuje buvo naudojama kaip krikščionybės garbinimo vieta, tai savotiškai atspindėjo krikščionybės pergalę prieš islamą. Tokia, kokia dabar yra Palma de Mallorca katedra – monarcho James II palikimas, aspsidės konstrukcijos pastatas tarnavo kaip laidojimo koplyčia ir šiandien ji vadinama Trejybės koplyčia. Čia palaidota James I ir James II dinastijos monarchai.

Amžių bėgyje Palma de Mallorca dizainas buvo toliau plėtojamas ir kuriamas, prie jos dirbo tokie architektai kaip Juan Bautista Peyronnet ir garsusis katalanų architektas Antoni Gaudi. Antoni Gaudi įnešė katedrai modernizmo, jis atnaujino Karališkosios šeimos koplyčią, sukūrė stiklinius vitražus ir įmontavo šviestuvus, ko pasekoje pastatas viduje tapo žymiai šviesesnis. Katedroje panaudota  daug liturginio simbolizmo turinčių daiktų ir papuošalų.

Palma del Mallorca katedra šiandien

Šių laikų Palma del Mallorca katedra 44 metrų aukščio ir užima šiek tiek mažiau nei 7000 kvadratinių metrų, o tai yra maždaug tokio pat dydžio kaip ir futbolo aikštėje Wembley. Pastato struktūra susideda iš trijų fasadų, kiekviename jų – atskiri  įėjimai. Įspūdingiausias ir techniškai tobuliausias fasadas yra pietinėje pusėje,kuris žiūri į Palmos įlanką. Čia galima aiškiai įvertinti La Seu katedros gotikinį stilių, su dominuojančiomis horizontaliomis  vertikaliomis linijomis, dekoratyviais bruožais, turėklais ir bokštais. Jos struktūrinis drąsumas pasireiškia ritmiškais kontraforsais, formuojant šviesos ir šešėlių žaismą,matomą iš jūros. Pietinėje La Seu pusėje – Mirador vartai, tai didžiulis arkinis įėjimas su svarbiausia gotikos skulptūrų grupe Maljorkoje. 1380ir 1422 metais Šiaurės Europos ir Maljorkos menininkai dirbo prie  šio gotikos šedevro kartu su Maljorkos architektu ir skulptoriumi Guillem Sagrera.  Tarp arkų aiškiai išsiskirtos horizontalios skulptūros: pirmoji vaizduoja Amžinąjį  Tėvą su jį garbinančiais angelais, o kita, Paskutinę vakarienę. Tarp dviejų durų, kolonoje Mergelė Marija su vaiku, o kiekvienos arkos nišoje – penkių šventųjų skulptūros: kairėje Jokūbas, Jonas ir Petras, o Andriejus ir Paulius dešinėje. Kartu, jie formuoja vieną iš svarbiausių viduramžių meno pavyzdžių Maljorkos saloje.

Pigūs skrydžiai į Palma Maljorką

Išsiilgote vasaros šilumos ir egzotikos? Įsigykite pigius lėktuvų bilietus į Palma Maljorka miestą saulėtoje Ispanijoje. Lėktuvai leidžiasi Palma Mallorca oro uoste. Plačiau oro uostas aprašomas interneto svetainėje www.flightstats.com. Pati Palma de Mallorca katedra saloje pasiekiama autobusų maršrutais 2 Plaça de Cort; 15, 25 Plaça de la Reina; 15, 25, 46, 7, 3 Plaça de Joan Carles I. Palmos autobusų stoties informacija, bilietų kainos ir detalesni maršrutai – www.emtpalma.es .