Operos namai Vengrijoje

Nacionaliniai Vengrijos Operos namai – tai didžiausia tokio tipo institucija Budapešte. Talpinantis 1200 lankytojų nuostabaus dydžio pastatas kiekvieno pasirodymo metu būna užpildytas. Jo populiarumą lemia ne tik įstabi architektūra, bet ir platus pasirodymų pasirinkimas – rengiami tiek operos koncertai, tiek baleto spektakliai. Svarbu tai, kad studentams taikomos didelės nuolaidos, tad dažniausiai Operos namuose lankosi jaunimas.

Operos namai Budapešte

Vengrijos Operos namai (Magyar Állami Operaház) – tai didžiausias operos pastatas tiek Budapešte, tiek visoje Vengrijoje. 1875 metų statybos neorenesanso stiliaus pastatas  yra įsikūręs pagrindinėje miesto alėjoje Andrássy út. Operos namai traukia lankytojus ne tik įspūdingu pastatu, bet  ir itin spalvinga programa – kasdien vyksta įvairūs baleto bei operos pasirodymai. Keturių aukštų pastatas su ložėmis bei balkonais sužavi kiekvieną lankytoją – kad ir kurioje vietoje sėdėtum, scena vis tiek matoma tobulai, o ką bekalbėti apie akustiką…

Operos namų istorija

Vengrijos Operos namai  yra ne tik muzikos bei šokių šventovė, tačiau ir istorinis paveldas. Pastato statybos buvo palaimintos tuometinio Austrijos imperatoriaus bei Vengrijos karaliaus Franz Joseph. Operos namai duris lankytojams atvėrė 1884 metų rugsėjį. Pastato fasadas bei vidaus interjero dekoracijos buvo sukurtos itališkojo neorenesanso stiliaus su baroko elementais ir iki šiol talpina 1200 lankytojų. Anuomet Operos namai turėjo pačią moderniausią sceną, kurioje buvo naudojama iš geležies pagaminta vandens hidraulika. Pasirodymai rengiami buvo iki 1980-ųjų metų, o tuomet Operos namai buvo uždaryti 4 metus trukusiai rekonstrukcijai.

1951-aisiais metais buvo atidarytas Vengrijos Operos namų padalinys, vadinamasis Erkel teatras. Tuomet tai buvo didžiausias operos ir baleto teatras tiek Vengrijoje, tiek ir Budapešte. Tačiau 2007-aisiais metais nuspręsta šį padalinį uždaryti dėl nepakankamo lankytojų skaičiaus, tad operos ir baleto pasirodymai šiuo metu rengiami tik Operos namuose. Juose apsilankę galite išvysti tokius kūrinius kaip Vasarvidžio nakties sapnas, Aida, Oneginas, Otelas bei kitus.

Naudinga informacija

Operos namai yra įsikūrę adresu 22, Budapešte, tačiau įėjimas į pastatą yra kairėje pusėje – iš Dalszínház utca pusės. Į Operos namus patogu atvykti metro linija M1, tereikia išlipti stotelėje Opera. Tame pačiame pastate galima įsigyti ir bilietus į operos bei baleto pasirodymus. Kasa veikia darbo dienomis nuo 10:00 iki 17:00 val. Taip pat yra galimybė bilietus įsigyti internetu. Tad vykstant į Budapeštą pigiais skrydžiais patariama bilietais apsirūpinti iš anksto.

Taip pat atvykus į Budapeštą galite apsilankyti ir mokamoje ekskursijoje po Operos namus. Į bilieto kainą įeina ekskursija su gidu po visą pastatą bei trumpas, 5 minučių trukmės orkestro koncertas. Turai pradedami kasdien 15:00 ir 16:00 valandomis ir vyksta maždaug 45–50 minučių. Ekskursijos vykdomos anglų, vokiečių, ispanų, italų, prancūzų bei japonų kalbomis. 2012 metų kainos: suaugusiems 2900 Vengrijos forintų, studentams – 1900 forintų. Vaikai iki 6 metų įleidžiami nemokamai. Turistams su Budapešto kortele (Budapest Card) taikomos nuolaidos. Su šia nuolaidų kortele bilietas suaugusiems kainuoja 2300 forintų, o studentams – 1500 forintų. Tiesa, prieš apsilankant siūlomoje ekskursijoje patariama paskambinti į Operos namus ir pasitikslinti, ar tądien tikrai vyks turas – kartais jie būna atšaukiami dėl nenumatytų repeticijų.

Pigūs skrydžiai į Budapeštą

Į Vengrijos sostinės Budapešto Ferenco Listo tarptautinį oro uostą (Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér, BUD) pigius skrydžius siūlo tokios aviakompanijos kaip Air Baltic, Aerosvit Airlines, Czech Airlines, Finnair, LOT Polish Airlines, Ryanair ir Wizzair. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Budapeštą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Nors oro uostas yra įsikūręs 16 km nuo miesto centro, tačiau jį patogu pasiekti visuomeniniu transportu. Nuo oro uosto kas 10 minučių kursuoja 200E maršruto autobusai, vežantys iki artimiausios M3 metro stotelės (Kőbánya-Kispest). Pigiais skrydžiais į Vengrijos sostinę atvykus nakties metu, nuo 23 val. iki 4:00 val., miesto centrą pasieksite 900 maršruto autobusu. Kelionė nuo oro uosto iki miesto centro (Deák Ferenc tér) užtrunka maždaug 50 minučių ir kainuoja apytiksliai 2 eurus.