Nobelio muziejus Švedijoje

Nobelio muziejus buvo įkurtas 2001 metais pažymint 100-ąsias Nobelio premijos metines. Muziejaus tikslas – išlaikyti istorinę atmintį, supažindinti visuomenę su iškiliausiais mokslininkais, menininkais, politiniais veikėjais, kurie vienokiu ar kitokiu metu prisidėjo prie pasaulio kaitos, žmonių gyvenimo gerovės, žemės ir kosmoso suvokimo.

Nobelio muziejus – įdomi Nobelio premijos istorija 

Pačiame Stokholmo senamiesčio centre stovi didingas senovinis pastatas, kuriame yra įkurtas  Nobelio muziejus. Muziejus buvo atidarytas 2001 metais, norint įamžinti 100-ąsias Nobelio premijos metines. Muziejaus tikslas – išlaikyti istorinę atmintį, supažindinti visuomenę su iškiliausiais mokslininkais, menininkais, politiniais veikėjais, kurie vienokiu ar kitokiu metu prisidėjo prie pasaulio kaitos, žmonių gyvenimo gerovės, žemės ir kosmoso suvokimo. Muziejuje galima susipažinti su visa Nobelio premijos istorija, kuri prasidėjo 1901 metais. Nuo to laiko bene svarbiausią ir reikšmingiausią premiją pasaulyje yra gavę per 800 iškiliausių žmonių iš viso pasaulio.

Kaip dauguma žino, Nobelio premija yra teikiama už reikšmingiausius medicinos, fizikos, chemijos, ekonomikos atradimus, svarbiausius literatūrinius veikalus bei už pastangą daryti pasaulį taikesnį.  Kiekvienas Nobelio premijos laureatas gauna auksinį medalį, diplomą bei piniginę premiją, siekiančią maždaug 8 milijonus Švedijos kronų, t. y. beveik milijoną eurų. Žinoma, tai galima sakyti, yra mažas dalykas palyginus su pasauline šlove bei pripažinimu, atveriančiu daug kelių toliau siekti naujų mokslo ar literatūrinių pasiekimų, pasaulio taikos.

Nobelio muziejus suteikia nepakartojamą progą susipažinti ne tik su Alfredo Nobelio, garsiosios premijos įsteigėjo, darbais bei gyvenimu, bet ir su visų laureatų darbais. Čia galima stebėti įvairias ekspozicijas, filmus, tikrus išradimus arba jų modelius. Muziejuje vyksta įvairios laikinosios parodos, supažindinančios su mokslo istorija bei dabartimi, su naujausiais bei svarbiausiais literatūros bei taikos darbais. Į muziejų kasmet atvažiuoja bent keli Nobelio premijos laureatai, su kuriais rengiami susitikimai. Šalia Nobelio muziejaus yra biblioteka, kurioje galima rasti tiek paties A. Nobelio, tiek premijos laureatų knygas. Taip pat muziejuje yra įsikūręs jaukus bistro, kuriame galėsite atsipūsti po ilgų bei įspūdingų pasivaikščiojimų po Stokholmo senamiestį bei Nobelio muziejų.

Alfredas Nobelis – Nobelio premijos įsteigėjas

Nobelio premijos istorija prasidėjo 1895 metais, kai garsus švedų mokslininkas, išradėjas ir netgi rašytojas Alfredas Nobelis savo paskutiniame testamente didelę dalį savo pinigų paliko premijai įsteigti. Tačiau Nobelio šeima nepritarė tokiam sprendimui, atsisakė vykdyti paskutiniąją šio iškilaus žmogaus valią. Vis dėlto po 6-erių metų A. Nobelio noras buvo įvykdytas ir ši graži bei prasminga tradicija tęsiama iki mūsų dienų.

Naudinga informacija keliautojams

Turistams, atvykusiems tradiciniais ar pasinaudojusiems pigių skrydžių pasiūlymais, verta žinoti, kad Nobelio muziejus vasaros sezono metu dirba antradieniais nuo 11 iki 20 val., o nuo trečiadienio iki sekmadienio nuo  11 iki 17 val. Pirmadieniais muziejus nedirba. O vasaros sezono metu Nobelio muziejus dirba be poilsio dienų nuo 10 iki 18 val. Švenčių dienomis muziejus būna uždarytas.

Turistams, atvykusiems tradiciniais ar pigiais skrydžiais, įėjimas į muziejų kainuoja 80 Švedijos kronų, studentams – 60, o vaikams iki 18 metų įėjimas nemokamas. Visiems, įsigijusiems „Stokholmo kortelę“, į šį bei daugelį kitų muziejų įėjimas yra nemokamas. Turistai, norintys daugiau sužinoti apie Nobelio muziejų bei laureatus, gali išsinuomoti audio įrangą už 20 kronų. Įrašai pateikiami populiariausiomis užsienio kalbomis.

Pigūs skrydžiai į Stokholmą

Pigių skrydžių į Švedijos sostinę siūlo daugelis tradicinių bei pigių skrydžių aviakompanijų, tokių kaip Airbaltic, Estonian Air, Ryanair ir kt. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Stokholmą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi viename iš keturių Stokholmo oro uostų (Arlanda, Bromma, Skavsta, Vasteras), tad prieš įsigydami pigius lėktuvo bilietus pasitikrinkite, į kurį iš jų atvyksite. Susisiekimas tarp oro uostų bei miesto centro yra puikiai išvystytas, sostinės centrinę stotį nesunkiai pasieksite autobusu, traukiniu ar taksi.