Nidaros katedra Norvegijoje

Didžiausias viduramžių pastatas Skandinavijoje, ir svarbiausia bažnyčia Norvegijoje – Nidaros katedra, kasmet sulaukia daug turistų iš viso pasaulio ir yra laikoma viena svarbiausių lankytinų objektų Trondhaimo mieste. Teigiama, kad būtent šios katedros dėka, atgaivinta piligrimystės tradicija.

Nidaros katedra – piligrimų traukos vieta

Nidaros katedra (norvegiškai “Nidarosdomen”) Trondhaime yra didžiausias viduramžių pastatas Skandinavijoje, ir svarbiausia bažnyčia Norvegijoje. Nuo pat savo įkūrimo 1066  metais, ji buvo svarbi piligrimų ir ne tik, lankoma vieta, kurioje laikomos Šv. Olavo – Norvegijos karaliaus ir nacionalinio didvyrio relikvijos.

Šv. Olavo šventykla nuo 1031 metų iki 16-ojo amžiaus reformacijos sulaukė didelių piligrimų srautų. Šiandien, nors Nidaros katedra ir šalis yra liuteronų, piligrimystės tradicija vis labiau atgyja ir vėl populiarėja turistų, atvykstančių į Trondhaimą tradiciniais, ar pigiais skrydžiais, tarpe. Lygiai taip pat, kaip visų tikėjimų maldininkai atrado viduramžių Camino de Santiago, Ispanijoje, keliautojai pradeda domėtis senaisiais piligrimų keliais Trondheime. Į Šv. Olavą kasmet suplūsta ne tik daug turistų iš įvairiausių pasaulio vietų, šventosios vietos yra ypač populiarios švedų ir norvegų tarpe.

Nidaros katedra: architektūra

Nidaros katedra – įspūdingas viduramžių architektūros stilių derinys. Jos pamatai yra paprastos 11-ojo amžiaus bazilikos, bet ji buvo gerokai išplėsta į didelę piligrimų bažnyčią 12-ojo amžiaus pradžioje. Iš šio periodo išlikęs Linkolno romaninio stiliaus transeptas ( bazilikinio plano arba lotyniško kryžiaus plano bažnyčios skersinė nava).

Ankstyvosios gotikos aštuonkampis, datuojamas 1183-1220 metais (laikančioji konstrukcija išorėje), yra panašus į Kilpeck stiliaus bažnyčios Anglijoje. Nava ir choras – taip pat ankstyvosios gotikos stiliaus (13 amžiaus) ir panašios į šiuolaikinių Anglijos katedrų. Nava (vidaus erdvės dalis, esanti tarp presbisterijos ir kruchtos) itin panaši į Westminsterio vienuolyno ir Linkolno katedros.

Gotikos stiliaus vakarinės dalies priekyje – įspūdinga siena – skulptūromis užpildyta niša, su dviem bokštais dvyniais (lankydamiesi, būtinai pakilkite į jų viršų) ir centriniu langu. Skulptūros, kurių dauguma yra pakeistos 1900-ųjų metų pradžioje, vaizduoja apaštalus, šventuosius, Senojo Testamento figūras, vyskupus, angelus ir tikėjimo, meilės bei vilties dorybes. Katedros puiki svetainė turiišsamų vadovą į kiekvieną statula. Seniausia katedros dalis yra Šv. Jono koplyčia, kurioje išraižyta data – 1161 metų, lapkričio 26diena. Ši koplyčia skirta Šv. Jonui ir Šv. Sylvesteriui, jos išskirtinis bruožas – modernus, 1985 metais menininko Harald Wårvik sukurtas marmuro altorius.

Nidaros katedra: meno kūriniai

Pigius lėktuvų bilietus į Trondhaimą įsigiję turistai, liks sužavėti svarbiausio katedros meno kūrinio – ankstyvojo 14-ojo amžiaus altoriaus. Jame vaizduojamos scenos iš legendos apie Šv. Olavą. Šis altorius yra žinomas kaip anksčiausia Šv. Olavo gyvenimo reprezentacija.  Tarp kelių kitų įdomių objektų, kurie išliko nuo viduramžių – didelė, paaauksuota sidabro taurė.

Kadangi Nidaros katedros restauravimo darbai prasidėjo 19-ojo amžiaus viduryje, jai buvo padovanota daug naujų kūrinių, vienas iš jų – rytinėje katedros dalyje esantis 2.6m aukščio sidabro kryžius, padovanotas Norvegijos emigrantų į JAV, per Olavo mirties metines 1930-aisiais metais.

Visi Nidaros katedros vitražai yra datuojami nuo jos atkūrimo – 19 ir 20 amžių. Bažnyčios šiaurinėje pusėje, langai mėlyname fone vaizduoja scenas iš Senojo Testamento, o pietinėje bažnyčios pusėje – vaizduoja scenas iš Naujojo Testamento, raudoname fone.

Koks susisiekimas su Nidaros katedra? 

Trondhaimo daugelis lankytinų objektų yra lengvai pasiekiami pėsčiomis, tame tarpe ir Nidaros katedra. Iki Nidaros katedros galima vykti viešaisiais autobusais, arba išsinuomoti dviratį. Plačiau apie susisiekimą Trondhaimo mieste ir iki jo lankytinų objektų, skaitykite interneto svetainėje www.travellerspoint.com.

Pigūs skrydžiai į Trondhaimą

Pigius lėktuvų bilietų pasiūlymus į Trondhaimą, trečią pagal dydį Norvegijos miestą, siūlo tokios aviakompanijos kaip Lufthansa, Scandinavian Airlines ir Czech Airlines. Lėktuvai leidžiasi Trondhaimo Vaernes oro uoste. Nuo oro uosto kasdien kursuoja trys ekspres traukiniai ir keturis kartus per valandą – autobusai. Vaerne oro uostas yra palei Europos maršrutus E6 ir E14 ir jungiasi su Norvegijos nacionaliniu Nr. 705 keliu, kuris netrukus jungiasi su E6 greitkeliu.  Taksi, trumpalaikis ir ilgalaikis automobilių stovėjimas bei automobilių nuoma yra plačiai prieinama oro uoste. Platesnė informacija apie Vaerne oro uostą, interneto svetainėje www.avinor.no.