Nacionalinis muziejus Švedijoje

Jeigu nuspręsite pigiais skrydžiais keliauti į Švedijos sostinę Stokholmą bei norėsite kiek iš arčiau susipažinti su Švedijos menu bei kultūra, net nedvejodami užsukite į Nacionalinį muziejų, įsikūrusį pačiuose Blasienholmeno pusiasalio pietuose. Šis didingas Nacionalinio muziejaus pastatas yra sukaupęs vertingą Švedijos menininkų darbų kolekciją. Čia eksponuojami garsių Švedijos menininkų, žinomų ne tik savo šalyje, bet ir už jos ribų, meno kūriniai. Jūros bangų lydimi čia galėsite gėrėtis švedų menininkų Karlo Larsono, Aleksandro Roslino bei Anderso Corno paveikslais ir maloniai leisti laiką.

Nacionalinis muziejus – įspūdinga meno šventovė

Stokholme esantis Nacionalinis muziejus (Nationalmuseum) – įspūdinga bei didžiausia tokios paskirties meno šventovė Švedijoje, kurioje eksponuojamas švedų menas. Muziejuje saugoma daugiau nei 500 000  XV–XX a. pradžios meno dirbinių. Šalia jo stūkso ir Tolimųjų Rytų meno muziejus ir Architektūros muziejus, kiek tolėliau – daugybė meno studijų bei Grand Hotel rūmai, kuriuose paprastai apsistoja Nobelio premijos laureatai.

Nacionalinio muziejaus istorija

Nacionalinio muziejaus ištakos siekia karaliaus Gustavo Vazos valdymo laikus, kai jo nurodymu XV a. Gripsholmo pilyje buvo įrengta paveikslų galerija, kurios fondus praturtino per Trisdešimties metų karą Europoje pagrobti kūriniai, o taip pat karalienės Kristinos Italijoje įsigyta meno kolekcija. Vėliau prie meno kolekciją praturtino ir Karlo Gustavo Tesino surinkta rokoko tapybos pavyzdžių kolekcija. Karalius Gustavas III taip pat buvo didelis meno mylėtojas, todėl apsisprendė, kad po jo mirties visos jam priklausiusios meno vertybės turi atitekti Švedijos valstybei. Taip 1792 m. buvo įkurtas vadinamasis Karališkasis muziejus, o jau gerokai vėliau, kai 1866 m. buvo pastatytas dabartinis Nacionalinio muziejus, įstaiga pakeitė pavadinimą ir tapo Nacionaliniu muziejumi.

Didinguose rūmuose eksponuojami vertingi meno kūriniai

Nacionalinis muziejus – tai didingi neorenesansinio stiliaus rūmai, kurių interjerui netrūksta pompastikos. Nacionalinis muziejus įsikūręs labai patogioje vietoje – pačiuose Blasienholmeno pusiasalio pietuose, priešais karaliaus pilį, nuo kurios muziejų skiria tik jūros sąsiauris. Atvykę į Stokholmą pigiais skrydžiais bei apsilankę Nacionaliniame muziejuje, galėsite pasigrožėti ne tik ištaigingomis muziejaus menėmis, bet ir jame saugoma vertinga meno darbų kolekcija. Šiandien muziejus didžiuojasi per 16000 drobių ir skulptūrų, tarp kurių ir vertingi kitų tautų menininkų darbai – nuo vėlyvųjų viduramžių iki prancūzų impresionizmo. Taip pat čia akis galima paganyti į ypatingos vertės senąsias rusiškas ikonas, tačiau pagrindinės muziejaus erdvės skirtos švedų menui.

Muziejus didžiuojasi Švedijos menininkų darbais

Muziejaus laiptinę puošia šešios įspūdingos Karlo Larsono (Larsson) freskos. Šis menininkas yra vadinamas monumentaliosios švedų tapybos tėvu. Įdomu ir tai, kad Karlo Larsono darbai vaizduoja švedų kultūrai svarbius ir iškilius įvykius. Nė kiek šiam menininkui nenusileidžia ir jo amžininkas Andersas Cornas (Zorn) – bene labiausiai už šalies ribų išgarsėjęs tapytojas. Jo žymųjį paveikslą „Vasarvidžio nakties šokis“ taip pat galima pamatyti, atvykus pigiais skrydžiais bei besidairant po Nacionalinio muziejaus erdves. Šis paveikslas ne tik įspūdingas savo menine prasme, bet ir buvo laikomas bundančios tautinės sąmonės šaukliu.

Nacionalinis muziejus didžiuojasi ir kito šalies atstovo Aleksandro Roslino, kurio pašaukimu tapo pavienių asmenų ar grupių portretų tapymas. Aleksandras Roslinas be gausybės portretų, yra nutapęs ir carienės Jakaterinos II bei Karlo Linėjaus portretus, tačiau vis dėlto pačiu populiariausiu jo kūriniu yra laikomas paveikslas, kuriame vaizduojama jo žmona „Dama su šydu“.

Muziejuje eksponuojami ir švedų rašytojo Augusto Strindbergo, kuris garsėjo ir kaip dailininkas, darbai. Vienas iš jo meno kūrinių – „Saulėlydis“.

Vienas muziejaus padalinys skirtas dailiesiems amatams bei taikomajai dailei, pradedant vėlyvaisiais viduramžiais ir baigiant jau mūsų laikais. Meno žinovai teigia, kad tiesiog būtina apsilankyti šioje meno erdvėje, nes būtent čia ir reikia ieškoti visame pasaulyje garsaus skandinaviškojo dizaino šaknų.

Naudinga informacija

Nacionalinis muziejus įsikūręs adresu:Sodra Blasieholmshamnen, Stokholmas. Muziejų patogiausia pasiekti, vykstant  autobusais (Nr. 65 atveža iki pats muziejaus, taip pat Nr. 2, 5, 62).

Nacionalinis muziejus lankytojų laukia antradienį  nuo 11.00 val. iki 20.00 val., trečiadienį–sekmadienį nuo 11.00 val. iki 17.00 (vasarą) ir antradienį, ketvirtadienį nuo 11.00 iki 20.00 val. bei penktadienį–sekmadienį nuo 11.00 val. iki 17.00 val. (nuo rugsėjo iki birželio mėn.).

Pigūs skrydžiai į Stokholmą

Pigių skrydžių pasiūlymus į Švedijos sostinę siūlo daugelis tradicinių bei pigių aviakompanijų, tokių kaip Airbaltic, Estonian Air, Ryanair ir kt. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Stokholmą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi viename iš keturių Stokholmo oro uostų (Arlanda, Bromma, Skavsta, Vasteras), tad prieš įsigydami pigius lėktuvo bilietus pasitikrinkite, į kurį iš jų atvyksite. Susisiekimas tarp oro uostų bei miesto centro yra puikiai išvystytas, sostinės centrinę stotį nesunkiai pasieksite autobusu, traukiniu ar taksi.