Mortensrud bažnyčia Norvegijoje

Mortensrud Bažnyčia – moderni ir unikali bažnyčia, pastatyta daugiausia iš akmens, plieno bei stiklo. Natūralios pilkšvos medžiagos įsilieja į pušyną, kuriame ir stovi šis unikalus pastatas. Ypatingą simbolinę reikšmę turi bažnyčios altorius, pagamintas iš trijų akmenų – vienas atvežtas iš Jeruzalės, kitas buvusios Berlyno sienos dalis, o trečiasis iš Robben salos, kurioje buvo įkalintas N. Mandela.

Mortensrud bažnyčia – modernus statinys Oslo miškuose

Mortensrud bažnyčia yra išgarsėjusi dėl savo modernios ir labai neįprastos architektūros. Bažnyčia stovi itin jaukioje vietoje – pušyne, kuris tik dar labiau išryškina pastato unikalumą bei konstrukcines ypatybes, pavyzdžiui, stiklas puikiai atspindi mišką taip suliedamas pastatą su gamta, be to, ir pats statinys yra natūralių, gamtiškų spalvų, dėl to nedarko pušyno. Originalu tai, kad statant bažnyčią buvo nukirstas vos vienas kitas medis, dauguma jų buvo inkorporuoti į pastato konstrukcijas, į kurias pateko ir bažnyčios vietoje buvę dideli akmenys. Turistai, atvykę tradiciniais ar pasinaudoję pigių skrydžių pasiūlymais, juos gali matyti išsikišusius iš grindų. Jie palikti tokie, kokie ir rasti, nebuvo nei nušlifuoti, nei kaip kitaip pagražinti.

Mortensrud bažnyčia savo duris atvėrė 2002 metų balandį. Pagrindinės statybinės medžiagos, panaudotos šio unikalus pastato statybose, yra akmuo, plienas bei stiklas, o neįprastą bažnyčios interjerą pagyvina šviesūs mediniai suolai. Mortensrud bažnyčios statybos kainavo per 5 milijonus eurų. Atrodo, kad investicijos nenuėjo veltui, 2003 m. bažnyčios architektai bei pati Mortensrud bažnyčia sulaukė net kelių apdovanojimų, o 2007 m. bažnyčia pripažinta kaip vienas reikšmingiausių pokarinių statinių visoje Norvegijoje.

Altorius – ypatingos simbolinės vertės

Mortensrud bažnyčios altorius, pagamintas iš kelių skirtingų akmenų, turi svarbią simbolinę bei religinę reikšmę. Altorių sudaro trys akmenys – vienas yra atgabentas iš Robben salos, kurioje buvo kalinamas Nelsonas Mandela, Nobelio taikos premijos laureatas, antrasis akmuo – iš Jeruzalės, o trečiasis  –  iš garsiosios Berlyno sienos, ilgą laiką žymėjusios ribą tarp Vakarų ir Rytų Europos bei SSRS. Dėl tokių ypatingų akmenų altorius tapo svarbia ne tik religine, bet ir Norvegijos kultūrine vertybe.

Naudinga informacija

Mortensrud bažnyčia yra vos už 8 kilometrų nuo Oslo centro, tad ją lengva pasiekti visuomeniniu transportu. Turistams, atvykusiems tradiciniais ar pasinaudojus pigių skrydžių pasiūlymais, rekomenduojama važiuoti 3 metro iki Mortensrud stotelės.

Nepaisant to, kad Mortensrud bažnyčia veikia ir joje renkasi pasimelsti tikintieji, bažnyčia tapo pamėgta ir gausiai lankoma turistų, atvykusių tradiciniais ar pigiais skrydžiais, vieta. Turistams nedraudžiama įeiti į vidų ir apsižvalgyti, tačiau turėtumėte stengtis netrukdyti bažnyčios nariams, o atvykus į bažnyčią mišių metu – palaukti lauke, pasigėrėti gamta bei pastato eksterjeru.

Pigūs skrydžiai į Oslą

Pigiais lėktuvo bilietais į Oslą prekiauja bendrovės SAS, Ryanair, Wizzair ir kitos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Oslą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Rygge oro uostas yra įsikūręs Norvegijos pietrytinėje dalyje, maždaug 70 km atstumu nuo šalies sostinės Oslo. Šiuo oro uostu daugiausiai naudojasi pigių skrydžių oro linijos. Skrisdami į Oslą greičiausiai atsidursite šiame oro uoste, todėl pravers informacija, kaip iš Rygge nuvykti iki sostinės.Iš Oslo į Rygge oro uostą važiuoja prie skrydžių pritaikyti Rygge-Ekspress autobusai. Kelionės trukmė – apie 60 min. Iš Oslo autobusų terminalo ekspresas išvažiuoja 2 val. 50 min. prieš kiekvieną skrydį. Tuo tarpu, iš oro uosto autobusas išvažiuoja 40 min. vėliau negu nusileidžia lėktuvas. Jeigu lėktuvas vėluoja, autobusas jo laukia. Vieta autobuse garantuota, jokios rezervacijos nereikalingos. Bilietus parduoda vairuotojas. Už juos sumokėti galite tik Norvegijos kronomis (NOK) arba kreditinėmis kortelėmis (Visa, MasterCard, Diners, AmEx). Bilieto kaina suaugusiam ir keliaujančiam į vieną pusę – 140 kronų, perkančiam bilietus iš karto į abi puses – 250 kronų. Vaikams, studentams ir senjorams bilietų kainos mažesnės. Prieš išvykstant iš Lietuvos, autobuso tvarkaraštį ir kainas rekomenduojama pasitikrinti kompanijos tinklalapyje – www.ryggeekspressen.no.