Laisvės statula JAV

Laisvės statula – tai prancūzijos žmonių dovana Jungtinėms Amerikos Valstijoms. Ji vaizduoja romėnų laisvės deivę, laikančią deglą ir įstatymų knygą, kurioje išgraviruota Amerikos nepriklausomybės deklaracijos data. Tai Niujorko miesto ikona ir turistų traukos centras.

Laisvės statula – Prancūzijos dovana 

Laisvės statula (prancūzų kalba: “La Liberté éclairant le monde “) – milžiniška neoklasicizmo stiliaus skulptūra  Niujorke. Niujorko uoste, Laisvės saloje stovinčią statulą 1886 metais sukūrė Frederikas Bartholdi. Laisvės statula – tai Prancūzijos žmonių dovana Jungtinėms Amerikos Valstijoms. Ji vaizduoja romėnų laisvės deivę, laikančią deglą ir įstatymų knygą, kurioje išgraviruota Amerikos nepriklausomybės deklaracijos data – 1776 metų liepos 4d. Statulos apačioje, prie kojų, guli nutraukta grandinė, taip pat turinti simbolinę Amerikos išvadavimo reikšmę. Laisvės statula tapo Jungtinių Amerikos Valstijų laisvės ikona ir kasmet pritraukia tūkstančius turistų, atvykusių į Niujorką tiek tradiciniais, tiek pigiais skrydžiais.

Įdomūs faktai apie statulą

Laisvės statula gali pasigirti įspūdingu skaičiumi įdomių faktų, keletas iš jų:
– oficiali Laisvės statulos pašventinimo ceremonija įvyko ketvirtadienį, 1886 metų spalio 28d.;
– bendras statulos aukštis nuo pjedestalo iki deglo galiuko yra 305 pėdos ir 6 coliai;
– statulos aukštis nuo jos kulno iki viršugalvio yra 111 pėdų ir 6 coliai;
– statulos veidas – daugiau nei 8 pėdos;
– nuo pjedestalo iki statulos galvos yra 154 žingsniai;
– kairėje rankoje laikoma knyga – 23,7  pėdų aukščio ir 13,7  pėdų pločio ir joje išraižyta data – JULY IV MDCCLXXVI (1776 metų liepos 4d.);
– jos liemens ilgis yra 35 pėdos;
– karūnoje yra septyni spinduliai, kiekvienas iš jų žymi vieną iš septynių žemynų, jų ilgis siekia 9 pėdas, o svoris – daugiau kaip 150 svarų;
– Laisvės statulos bendras svoris yra 225 tonos (arba 450000 svarų);
– Po statulos kojomis guli nutraukta grandinė, žyminti išsivadavimą nuo priespaudos ir tironijos pančių;
– 1986 m. užbaigta statulos restauracija, jos metu deglas kruopščiai padengtas 24k plonais aukso lakštais;
– Laisvės statula iš išorės padengta vario danga, o jos šviesiai žalia spalva yra natūralus vario erozijos rezultatas.

Parodos

1986 metų liepą 100 metų jubiliejų šventusi Laisvės statula kasmet sulaukia nesuskaičiuojamo turistų antplūdžio ir dėl jos viduje įsikūrusio muziejaus. Statulos pjedestalo antrame aukšte veikia Laisvės statulos paroda, pasakojanti jos istoriją ir simbolizmą. Tarp muziejaus objektų pamatysite fotografijas, grafikos darbus ir video medžiagą. Be istorinių faktų ir aprašomojo teksto, čia eksponuojamos ir statulos veido bei kojų kopijos.

Deglo parodoje eksponuojamas originalus 1886 m. deglas, o antrojo aukšto balkono ekrane pasakojama deglo liepsnos istorija, jo įvairūs pakeitimai – diagramos, fotografijos, piešiniai ir karikatūros.

1900 metais prie Laisvės statulos pjedestalo buvo pritvirtinta bronzos plokštelė su žinomos poetės Emos Lazarus 1883 metais parašytu sonetu “New Colossus” (lietuviškai “Naujoji skulptūra”).  Šiuo metu šią plokštelę galima pamatyti Laisvės statulos parodoje.  Ji simbolizuoja visuotinį vilties ir laisvės pranešimą imigrantams, atvykstantiems į Ameriką ir žmonėms, siekiantiems laisvės visame pasaulyje.

Kaip nuvykti iki Laisvės statulos?

Laisvės statula, stovinti Laisvės saloje, Niujorke, pasiekiama keltais. Keltų bilietus patogu įsigyti iš anksto, interneto svetainėje www.statuecruises.com. Lankytojai gali rinktis vieną iš dviejų keltų išvykimo vietų – Battery parko, Niujorke arba Liberty State parko, Niudžersyje. Plačiau apie susisiekimą su Laisvės statula skaitykite interneto svetainėje www.nps.gov/stli/planyourvisit/index.htm.

Pigūs skrydžiai į Niujorką

Pigių skrydžių pasiūlymus į Niujorką, Jungtines Amerikos Valstijas teikia tokios aviakompanijos kaip Aeroflot, LOT Polish Airlines, Finnair, Aerosvit Airlines, Lufthansa ir kitos. Lėktuvai leidžiasi viename iš trijų oro uostų, tad prieš vykdami į Niujorką, pasitikslinkite, kuriame oro uoste leidžiasi lėktuvas. John F. Kennedy Tarptautinis oro uostas (JFK) – tai pagrindinis Niujorko tarptautinis oro uostas. LaGuardia (LGA) ir Newark (EWR) oro uostai vykdo vietinius ir tarptautinius skrydžius. Niujorko mieste susisiekimas galimas metro, traukiniais, autobusais, taksi ir automobiliais. Plačiau apie transportą ir susisiekimą skaitykite interneto svetainėje www.ny.com/transportation/.