La Pedrera Ispanijoje

Casa Mila namas, geriausiai žinomas La Pedrera pavadinimu yra dar vienas architekto Antonio Gaudi sukurtas ir Barselonos miestą puošiantis šedevras. Neretai teigiama, kad La Pedrera yra vienas iš keisčiausių pasaulyje kada nors pastatytų gyvenamojo tipo namų. Kaip ir kiti Gaudi kūriniai, La Pedrera patenka į UNESCO Pasaulio paveldo objektų sąrašą.

La Pedrera – Barselonos architekto Gaudi šedevras

Antonio Gaudi (1852-1926) – žymus katalonų architektas, kurio darbai Barselonos miestą išgarsino visame pasaulyje. Žymiausi Gaudi darbai – Guelio parkas, La Pedrera bei Casa Batllo namai  ir, be abejo, vis dar statoma Šventosios Šeimos (Sagrada Familia) bažnyčia – lyg magnetas traukianti turistus iš viso pasaulio. Casa Mila namas, geriausiai žinomas La Pedrera (išvertus į lietuvių kalbą – akmens skaldykla) pavadinimu dėl savo nelygaus, pilkos spalvos akmens fasado. Namas statytas 1906-1910 m., pagal Barselonos  visuomenės kontraversiškai vertintos Mila šeimos užsakyma. 1912 m. namo savininkas Pere Mila  apsigyveno namo apačioje ir tikėjosi La Pedrera paversti populiariu biurų ir gyvenamųjų apartamentų pastatu, tačiau susidūrė su problemomis. Potencialūs nuomininkai bijojo, kad turės problemų su  netaisyklingos formos vidaus patalpų apstatymu. Neretai teigiama, kad La Pedrera yra vienas iš keisčiausių kada nors pastatytų gyvenamojo tipo namų.

Rekonstrukcijos – XX a. pabaigoje

Per ilgus metus La Pedrera matė visko. Name slėpėsi pilietinio Ispanijos karo dalyviai, veikė barai, bingo žaidimo salė, draudimo kompancija, meno galerija. Nors retkarčiais La Pedrera apartamentai buvo išnuomojami, ilgainiui namas buvo visiškai apleistas. 1984 m. La Pedrera su kitais Gaudi kūriniais pateko į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, o 1986 m. nešvarų, apšnerkštą namą už 900 mln. pesetų įigijo Katalonijos bankas. Netrukus buvo pradėti namo rekonstrukcijos darbai. Kai kurios namo erdvės buvo atvertos lankytojams ir ilgainiui La Pedrera tapo vienu turistų lankomiausių objektų visoje Barselonoje.

Namas įkvėpė ir kitus architektus

Gatvės kampe stovintis namas iš išorės sudaro vilnijančių bangų efektą. Šiuo metu pigius lėktuvo bilietus įsigiję ir į Barseloną atskridę turistai gali išsamiai apžiūrėti pastatą ir pasikelti iki jo stogo, kuris papuoštas originalių formų kaminais, ventiliacijos angomis. Ilgus metus šie architektūros šedevrai Barselonos gyventojams ir miesto svečiams buvo nepasiekiami. Nuo stogo atsiveria puiki Barselonos panorama. La Pedrera name veikia ir nedidelis Gaudi darbų muziejus. Iš išorės namas labai gražiai atrodo naktį, kuomet yra apšviečiamas daugybės meistriškai išdėstytų prožektorių.

Manoma, kad labai religingas Gaudi La Pedrera namą kūrė kaip religinį simbolį, kurio reikšmių jo savininkas Mila taip ir neįstengė suprasti. Po Gaudi mirties jis netgi suniokojo vidinę, paties architekto sumanytą namo puošybą, kurią restauruoti pavyko tik XX a. pabaigoje. Visgi  La Pedrera pastatas tapo įkvėpimo šaltiniu ne vienam garsiam architektui. Su šiuo Gaudi darbu siejamas Einšteino bokštas Potsdame (Vokietija), Disnėjaus koncertų salė Los Andžele (JAV), Gugenheimo muziejus Niujorke (JAV) ir kt.

Bilietų kainos ir darbo laikas

Apsilankymas La Pedrera name suaugusiąjam žmogui kainuoja apie 14 eurų. Kiekvieną dieną veikianti La Pedrera duris svečiams atveria 9 val. Žiemos sezono metu namas-muziejus uždaromas 18.30 val., vasaros sezono metu – 20.00 val.

Kaip atvykti į La Pedrera

La Pedrera stovi Barselonos miesto centre, adresu Passeig de Gracia 92. Namą galima pasiekti pėsčiomis arba viešuoju Barselonos transportu – autobusais (maršrutai 7, 16, 17, 22, 24, 28) ir metro (linijos L3, L5, stotelės Passeig de Gracia arba Diagonal). Plačiau apie Barselonos viešojo transporto sistemą – www.tmb.cat.

Pigūs skrydžiai į Barseloną

Į Barselonos El Prat oro uostą (Aeropuerto de Barcelona, BCN) pigius skrydžius siūlo Air Baltic, LOT Polish Airlines, Finnair, Chech Airlines, SN Brussels Airlines, Austrian Airlines ir Wizz Air aviakompanijos. Iš 13 km nuo Barselonos centro nutolusio oro uosto kas 15 minučių kursuoja autobusai (bilietas į vieną pusę kainuoja apie 5 eurus), o kas pusvalandį kursuojančiu traukiniu miesto širdį galima pasiekti už 3 eurus.

Į Barseloną atvykti galima ir iš Cheronos oro uosto (Aeropuerto de Girona). Pigius skrydžius į šį už 103 km nuo Barselonos esantį oro uostą siūlo Ryanair ir Wizz Air aviakompanijos. Kelionė iš Cheronos į Baresloną autobusu kainuoja apie 14 eurų į vieną pusę ir apie 23 eurus į abi puses.