Kiasma muziejus Suomijoje

Kiasma – pačiame Helsinkio centre įkurtas šiuolaikinio meno muziejus. Neįprastą muziejaus pastatą suprojektavo žymus JAV architektas Stevenas Hollas. Nors pradžioje Kiasma muziejaus išvaizda buvo vertinama prieštaringai, ilgainiui šį pastatą tiek dėl jo išorės, tiek dėl vidinių ekspozicijų pamėgo ir patys suomiai, ir šalį lankantys turistai.

Kiasma muziejus – šiuolaikinis menas Helsinkyje

Kiasma – Helsinkyje įkurtas šiuolaikinio meno muziejus. Muziejaus tikslas – pažindinti žmones su šių laikų meno tendencijomis ir stiprinti meno statusą Suomijos valstybėje. Kiasma muziejus, kurį globoja Nacionalinė Suomijos galerija, rengia šių dienų menininkų darbų ekspozicijas, didina nuolatinę savo kolekciją, ragina kultūros tyrinėtojus  analizuoti įvairias šiuolaikinio meno kryptis. Nors muziejus orientuotas į šiuolaikinius Suomijos menininkus ir siekia reprezentatyviai pristatyti jų sukurtus tapybos, skulptūros, dizaino ir kt. darbus, jame eksponuojamos ir garsių užsienio šalių menininkų darbų kolekcijos. Pavyzdžiui, iki 2009 m. muziejuje veikė menininkų minimalistų (Richard Serra, Sol LeWitt, Donald Jud ir t.t.) paroda, į Suomiją atgabenta iš Niujorko Guggenheimo muziejaus. Didingas šiuolaikinio meno kūrinys yra ir pats Kiasma muziejaus pastatas, ne vienus metus Suomijoje kėlęs diskusijų audras.

Konkursą laimėjo JAV architektas

Konkursas šiuolaikinio meno muziejaus Helsinkyje projektui parengti buvo paskelbtas 1992 m. Jis buvo skirtas Skandinavijos ir Baltijos šalių architektams, tačiau paraiškas dalyvauti konkurse pateikė ir kitų valstybių atstovai. Tarp jų – vienas amerikietis, jau tuomet garsus architektas Stevenas Hollas. 1993 m. komisija iš visų 516 projektų atsirinko būtent Hollo pateiktąjį projektą Chiasma. Hollo pergalę ir jo pateiktą projektą suomiai vertino prieštaringai. Nepaisant ginčų, statybos darbai pradėti 1996 m., o 1998 m. muziejus atvėrė duris. Šventiškas Kiasma muziejaus atidarymas surengtas paskutinį 1998-ųjų gegužės mėnesio savaitgalį. Jo metu muziejų aplankė net 30 tūkst. svečių. Kiasma netruko tapti populiariu turistiniu objektu, mėgstama menininkų ir meno gerbėjų susitikimų vieta . Apskaičiuota, kad nuo atidarymo dienos iki 2011 m. vidurio Kiasma muziejus jau yra sulaukęs per 3 mln. lankytojų.

Penki aukštai, šviesi aplinka

Muziejaus pavadinimas Kiasma – suomiškas angliško žodžio chiasma (viena iš žmogaus smegenų dalių) variantas. Iš viso penkių aukštų muziejaus plotas užima 12 tūkst. kvadratinių metrų, o jo dalis, kurioje rengiamos ekspozicijos – 9,2 tūkst. kvadratinių metrų. Vienas pagrindinių muziejaus pastato akcentų – šviesa. Pastate itin gausu skaidrių paviršių, lenktų stiklo sienų, taip siekiant užtikrinti, kad natūrali dienos šviesa visuomet lydėtų muziejaus lankytojus. Be abejo, apšvietimo kiekis viduje yra kontroliuojamas ir elektroniniu būdu. Taip pat skaidrumo įspūdį suteikia ir baltai tinkuotos Kiasma muziejaus sienos. Netikėti erdviniai architekto sprendimai, įvairios statybinės medžiagos ir spalvos su neretai joms kontrastuojančia ekspozicija sukuria įspūdį, jog vaikštai po pačią šiuolaikinio meno širdį, atsidūrusią po chirurgo skalpeliu. Galbūt toks ir buvo architekto Hollo siekis?

Kiasma muziejaus darbo laikas ir bilietų kainos

Kiasma muziejus veikia kiekvieną dieną, išskyrus pirmadienius. Durys atveriamos 10 val. ryto, o muziejaus darbo laikas kiekvieną dieną baigiasi skirtingu laiku. Pigių skrydžių mėgėjai jį  gali pasitikrinti oficialiame Kiasma puslapyje – www.kiasma.fi. Bilietas suaugusiam asmeniui į Kiasma muziejų kainuoja 10 eurų, studentams ir pensininkams – 8 eurai. Asmenys iki 18 metrų į muziejų įleidžiami nemokamai.

Kaip rasti Kiasma muziejų

Kiasma muziejus įsikūręs vienoje iš centrinių Helsinkio gatvių Mannerheimintie, netoli nuo centrinės miesto traukinių stoties. Pigius lėktuvo  bilietus įsigiję ir į Helsinkį atskridę turistai Kiasma muzieju gali pasiekti pėstute, gali naudotis viešuoju miesto transportu – autbusais, tramvajais. Plačiau apie Helsinkio viešąjį transportą – www.hsl.fi.

Pigūs skrydžiai į Helsinkį

Į Suomijos sostinės Helsinkio tarptautinį oro uostą (Helsinki-Vantaan lentoasemaHEL) pigius lėktuvo bilietus siūlo Aer Lingus, AirBaltic, Air Berlin, Estonian Air, Finnair ir kitos aviakompanijos. Oro uostas įsikūręs Vantaa savivaldybėje, kuri nuo Helsinkio centro nutolusi maždaug per 17 km. Pigius skrydžius įsigiję turistai Suomijos sostinę iš oro uosto gali pasiekti 615 maršruto autobusu. Kelionė trunka maždaug 30-35 min. Bilietas kainuoja apie 4 eurus. Už kelionę taksi iki miesto reikia mokėti apie 30-40 eurų.