Kelno katedra

Kelno katedra – gotikinis šedevras

Kelnas (vok. Köln) – ketvirtas pagal dydį Vokietijos miestas. Šiaurės Reino-Vestfalijos žemėje esančio Kelno gyventojų skaičius jau yra perkopęs 1 mln. Be jokios abejonės, Kelną pasaulyje labiausiai išgarsino jo simboliu tapusi milžiniška Šv. Petro ir Marijos katedra, laikoma vienu svarbiausių Vokietijos archtektūrinių paminklų. 1880 m. galų gale užbaigta statyti gotikinė bažnyčia iki 1884 m. buvo pačiu aukščiausiu planetos pastatu. Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą Kelno katedra įtraukta 1996 m.

Statybos tęsėsi ne vieną šimtmetį

Kelno katedros bokštų smailės iškyla aukštai virš miesto stogų ir kaminų. Ji matoma beveik iš kiekvieno Kelno centro taško ir daugelio vietų tolimesniuose miesto rajonuose. Kertinis šios milžinės akmuo buvo padėtas dar 1248 m. rugpjūčio 15 d., minint švenčiausiosios Mergelės Marijos dangun ėmimo šventę. Visgi ryžtingai pradėtų statybos darbų vokiečiams greitai užbaigti nepavyko. XVI a. pradžioje, dėl pinigų ir iniciatyvos stokos darbininkai apleido Kelno katedros statybvietę – pradėtas, bet taip neužbaigtas pastatas miesto senamiesčio širdyje lyg priekaištas stūksojo ne vieną šimtmetį. Kalbos apie katedros statybų darbus iniciatyvių žmonių dėka vėl pasigirdo tik XIX a. pradžioje. Visuomenės reakcija buvo itin palanki – netrukus tai tapo ne tik miesto, bet ir visos tuometės Prūsijos reikalu. 1842 m. statybų atnaujinimą oficialiai inauguravo pats karalius Frydrichas Vilhelmas IV-asis. Laikantis viduramžių architektų planų, Kelno katedra visiškai užbaigta buvo per labai trumpą laiką – 38 metus (1880-aisiais).

Bokštų aukštis – 157 metrai!

Kelno katedra greitai tapo ne tik Kelno, bet ir visos Vokietijos pasididžiavimu. Neįtikėtino dydžio bažnyčios bokštų smailės išstypusios net į 157 metrų aukštį. Precizišką tikslumą mėgstantys vokiečiai šypsosi – Šiaurinis katedros bokštas (157,38 cm) yra 7 cm aukštesnis už savo dvynį Pietinį bokštą. Katedros ilgis – 144,5 metro, plotis – 86,5 metro. Iš viso bažnyčios plotas užima 8000 tūkst. kvadratinių metrų. Tai – didžiausia gotikinė bažnyčia Šiaurės Europoje ir viena aukščiausių bažnyčių visame pasaulyje. Apskritai, Kelno katedra iki šių dienų yra antras pagal aukštį miesto pastatas! Už ją aukštesnis tik Kelno telekomunikacijų bokštas. Vokiečiai tikru stebuklu laiko faktą,  , jog Kelno katedra, nors ir kiek apgadinta, sėkmingai išgyveno didžiulius II-ojo pasaulinio karo bombardavimus.

Dar vienas gigantas – Šv. Petro varpas

Milžinišką pagrindinę katedros salę (kai kurių šaltinių duomenimis ji gali sutalpinti 20 tūkst. žmonių) juosia daugybė koplyčių ir kapelų, o jos skliautus laiko 44 m aukščio kolonos. Bažnyčioje vyksta ne tik religinės pamaldos. Ji kartu yra ir didžiulis muziejus, per šimtmečius sukaupęs solidžią paveikslų, skulptūrų ir brangenybių kolekciją. Svečius pribloškia ir įspūdingi, katedros palubes dabinantys vitražai. Įdomu, jog vienu metu, XX a. 7-ajame dešimtmetyje, šioje Romos katalikų bažnyčioje savo pamaldas buvo leista laikyti ir musulmonų tikėjimo žmonėms. Kelno katedroje yra ir pats didžiausias pasaulyje vis dar skambantis varpas, pavadintas Šv. Petro vardu. Jo svoris – 24 tonos, varpas išlietas 1922 m. Iš viso katedroje yra 11 varpų.

Kiekvieną dieną  katedrą aplanko tūkstančiai pigius lėktuvo bilietus įsigijusių ir į Kelną atskridusių turistų bei vietinių gyventojų. Bažnyčios lankytojams sudarytos galimybės pakilti į vieną iš katedros bokštų, iš kurio atsiveria nuostabi Kelno miesto panorama. Be to, galima apsilankyti ir katedros lobyne, kuriame saugoma daugybė įvairių epochų kryžių, šventųjų relikvijorių, vyskupų skeptrų ir kitokių bažnytinių vertybių.

Darbo laikas ir bilietų kainos

Kelno katedra atidaryta kiekvieną dieną. Lapkričio-balandžio mėn. ji dirba nuo 6-19.30 val., gegužės-spalio mėn. – 6-21 val. Apsilankymas katedroje yra nemokamas, tačiau norintys pakilti į katedros bokštą jau turi pirkti 3 eurus kainuojantį bilietą. Šeimos bilietas (2 suaugusieji ir 2 vaikai) kainuoja 6 eurus. Už bilietą į Kelno katedros lobių kambarį reikia mokėti 5 eurus. Šeimos bilieto kaina – 10 eurų. Yra galimybė įsigyti kombinuotus bilietus, kurie galioja ir kopimui į bokštą, ir apsilankymui lobyne. Taip pat katedroje organizuojamos gidų vedamos ekskursijos. Plačiau – oficialiame Kelno katedros interneto tinklalapyje – www.koelner-dom.de.

Atvykimas į Kelno katedrą

Kelno katedrą rasti labai paprasta, kadangi ji stovi miesto centre, greta pagrindinės Kelno traukinių stoties. Apskritai, dėl katedros aukščio „praleisti pro akis“ jos praktiškai neįmanoma. Tiek traukiniais, tiek metro apžiūrėti Kelno katedros vykstantys turistai turėtų išlipti stotelėje Dom/Hauptbahnhof.

Pigūs skrydžiai į Kelną

Pigiais lėktuvų bilietais į Kelną prekiauja Air Berlin, Austrian Airlines, EasyJet, Germanwings, Ryanair, Wizz Air ir kitos aviakompanijos. Pigių skrydžių aviakompanijų lėktuvai leidžiasi Kelno-Bonos Konrado Adenauerio vardo oro uoste (Flughafen Köln/Bonn, CGN), nuo Kelno miesto nutolusiame maždaug per 15 km, o nuo Bonos miesto – per 16 km. Kelno miesto centrą iš oro uosto galima pasiekti viešuoju transportu – 161 maršruto autobusu arba priemiestiniu traukiniu. Plačiau apie Kelno-Bonos oro uostą galima pasiskaityti oficialioje svetainėje www.koeln-bonn-airport.de.