Karalienės Sofijos menų centras Ispanijoje

Karalienės Sofijos menų centras (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) – vienas iš trijų muziejų, sudarančių taip vadinamąjį Madrido auksinį menų trikampį. Atvykę į Madridą pigiais ar tradiciniais skrydžiais, būtinai paskirkite bent popietę šio unikalaus muziejaus lankymui. Būtent Karalienės Sofijos menų centre eksponuojamas bene žymiausias XX a. Pablo Pikaso paveikslas „Gernika“. Besižvalgydami po muziejaus menes, suprasite, kodėl Ispanijos modernusis menas išsikovojo pasaulinį pripažinimą, Jūsų dėmesį trauks ne tik paveikslai, bet ir įspūdinga skulptūrų salė.

Karalienės Sofijos menų centras – gausiai lankoma turistų vieta

Karalienės Sofijos menų centras (Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofía) – vienas iš trijų muziejų, sudarančių taip vadinamąjį Madrido auksinį menų trikampį. Nieko stebėtina, kad remiantis statistikos duomenimis, šį pagrindinį šiuolaikinio meno muziejų Madride 2011 metais aplankė net 17 procentų daugiau lankytojų nei 2010 metais. Reikia paminėti ir tai, kad Ispanijoje ne tik eiliniai piliečiai, bet ir karaliai, karalienės domėjosi ir domisi menu, jį kolekcionuoja ir atveria savo tautiečiams, taip pat daugybei lankytojų iš užsienio, kad jie būtų apsišvietę, nestokotų žinių apie modernųjį meną, juo gėrėtųsi, ugdytų savo skonį ir estetinius pojūčius. Visa tai tikrai pajusite atvykę į Madridą pigiais skrydžiais bei atvėrę Karalienės Sofijos menų centro duris.

Muziejaus pasididžiavimas – Pikaso „Gernika“

Karalienės Sofijos menų centras – tai keturių aukštų pastatas, kuriame eksponuojami XIX a., XX a. ir šiuolaikinio meno egzemplioriai. Bene labiausiai muziejus didžiuojasi žymiuoju Pikaso paveikslu „Gernika“. Tai vienas žymiausių ir vertingiausių XX a. paveikslų, kurį Jūs turėsite progos pamatyti, jei tik nuspręsite pigiais ar tradiciniais skrydžiais keliauti į Madridą. Visų pirma, stebina paveikslo matmenys: ilgis – 8 metrai, plotis – 3,5 metro. Neįprasta ir meno kūrinio spalvų gama, susidedanti tik iš juodos, baltos ir pilkos spalvos atspalvių. Paveikslas „Gernika“ kupinas simbolių ir šifrų. Tai meno kūrinys, kurį iki galo sugeba iššifruoti tik profesionalūs meno vertintojai, tačiau jo mintį supranta visi. Ne veltui apie paveikslo idėją sklando net anekdotas: aukšto rango vokiečių SS karininkas, priėjęs prie paveikslo, paklausė jo autoriaus: „Ar tai jūsų darbas ?“. Į tai Pikaso atsakė: „Ne, tai – jūsų.“

Drobėje „Gernika“ Pikaso atskleidė karo baisumus, tai Antrojo pasaulinio karo portretas. Šis Pikaso paveikslas iki 1981 m. buvo išnuomotas Niujorko moderniojo meno muziejui, bet vėliau buvo atgabentas į Ispaniją ir šiuo metu eksponuojamas atskiroje Karalienės Sofijos menų centro Pikaso salėje. Be kitų menininko darbų, čia taip pat eksponuojama gausybė eskizų.

Šiek tiek istorijos

Karalienės Sofijos menų centro ištakos siekia XIX a. pabaigą. Tuo metu ypač norėta skatinti tuometinę ispanų tapybą. Muziejus buvo įsteigtas Madrido universiteto patalpose, vėliau muziejaus ekspozicija persikėlė į karaliaus Pilypo II laikų ligoninės barokinių pastatų kompleksą, vėliau dar daug kartų rekonstruotą. Karalienės Sofijos menų centras duris atvėrė 1990 m.

Muziejaus erdvės

Žvalgantis po ekspozicines sales, čia norisi kuo ilgiau užsibūti: muziejus ne tik didelis, bet ir nuostabus savo eksponatais. Keliauji iš salės į salę žavėdamasis XX a. žymiausių Vakarų modernistų kūriniais, kartu susipažindamas su eksponuota tuometine dailės spauda, ir atsidžiaugti negali tuo, ką prieš save matai. Ekspoziciją pradeda užsienyje palyginti nežymūs ispanų impresionistai ir postimpresionistai, tokie kaip Choakinas Miras (Mir) ir Darijus de Redžojas (de Regoyos), kurių kūryba įtakojo tokius ispanų avangardistus kaip Chuano Miro ir Salvadoro Dali. Karalienės Sofijos menų centras didžiuojasi ir skulptūrų sale, kurioje eksponuojami Eduardo Čiljidos (Chilida) darbai. Muziejuje gausybė įdomių ir vertingų meno kūrinių, kuriuos iš tiesų verta pamatyti bent kartą gyvenime.

Naudinga informacija

Karalienės Sofijos menų centras įsikūręs adresu: Santa Isabel 52, Madridas. Iki muziejaus patogiausia vykti metro (išlipimo stotelės – Atocha).

Muziejus lankytojų laukia trečiadienį–pirmadienį nuo 10.00 val. iki 21.00 val., sekmadienį muziejaus durys atvertos nuo 10.00 val. iki 14.30 val.  Detalią informaciją apie muziejų rasite apsilankę: www.museoreinasofia.es.

Pigūs skrydžiai į Madridą

Į Madrido Barajas oro uostą (Aeropuerto Internacional de Madrid-Barajas, MAD) pigius skrydžius siūlo EasyJet, Ryanair, Wizzair, Vueling, Aer Lingus, Finnair, LOT Polish Airlines, Cheh Airlines aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Madridą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Oro uostas nuo Madrido centro nutolęs 12 km, iki miesto centro kursuoja autobusai ir metro. Autobusai dieną kursuoja kas 15, o naktį – kas 35 minutes. Bilieto kaina – apie 2 eurus. Iš terminalų T2 ir T4  miestą galima pasiekti metro, bilieto kaina – apie 3 eurus.