Jorko katedra Anglijoje

Nusprendę apsilankyti Lydso mieste Anglijoje bei įsigiję pigius lėktuvo bilietus į Lydsą, nepraleiskite progos nukeliauti į netoliese įsikūrusį Jorko miestą bei susipažinti su miesto įžymybėmis. Bene įspūdingiausia Jorko puošmena – Jorko katedra, tikras gotikinės architektūros stebuklas.

Jorko puošmena – Jorko katedra

Lydsas – didmiestis šiaurės Anglijoje. Per miestą teka upė Aire. Išvystyta mašinų, tekstilės, siuvimo, poligrafijos, maisto pramonė, yra universitetas. Atvykę pigiais skrydžiais į Lydsą, pasinaudokite galimybe aplankyti netoliese įsikūrusį miestą Jorką, kuris garsėja savo viduramžišku senamiesčiu. Mieste gausu senovinių medinių namų, vienuolynų, jame stūkso ir miesto puošmena – Jorko katedra.

Miestas yra ypač svarbus istoriškai. Jorko miesto istorija siekia per 2000 metų. Įkurtas romėnų, 71 metais po Kristaus. Jorke X-XI amžiuje buvo įsikūrusi ir viena Vikingų karalysčių. XII-XIIII amžiuje miestas buvo vienas svarbiausių Anglijoje. Kitados tai buvo alternatyvi Anglijos karalystės sostinė. Šiuo metu Jorke gyvena apie 185 000 žmonių. Miestas kur kas mažesnis, nei šalia esantys miestai Lydsas ir Šefildas. Mieste veikia prestižinis Jorko universitetas bei didžiausias pasaulyje traukinių muziejus.

Bažnyčios, panašios į pilis, reprezentavo ir įkūnijo galybę bei reikšmę. Jorko arkivyskupas Anglikonų bažnyčios hierarchijoje yra antras po Kenterberio arkivyskupo. Tačiau Jorkas buvo svarbi vieta dar tada, kai Jorko katedros nebuvo. Nuo 867 m. čia buvo didžiausia vikingų gyvenvietė, kai kurios gatvės iki šių dienų išsaugojo daniškus pavadinimus. Nepaprastai populiaraus Jorko Vikingų centro viduryje yra X a. griuvėsiai. Jie grąžins Jus į 975 metus, daugel metų prieš tai, kai buvo įmūrytas pirmasis Jorko katedros akmuo.

Užburiantys vaizdai nuo Jorko katedros

Senovinis miestas Jorkas (York), apjuostas 5 kilometrų ilgio puikiai restauruota siena, iškilusia ant romėnų laikų pamatų. Atvykus pigiais skrydžiais į Lydsą ir apsilankius Jorko katedroje, būtina išmėginti pasivaikščiojimą ant sienos viršaus nutiestu pėsčiųjų takeliu. Tai vienas iš didžiausių šio krašto malonumų. Architektūriškai spalvingas miestas – tikra atgaiva bastūnams, o visos miesto gatvelės veda į Jorko katedrą, tikrą gotikinės architektūros stebuklą. Tai monumentaliausia katedra visoje Didžiojoje Britanijoje ir didžiausia į šiaurę nutolusioje šalyje. Kopiant 275 pakopų laipteliais tiesiog stoja širdis, bet išgąstį kompensuoja vaizdai į Jorko apylinkes, o ypač Jorko viržynus. Be to, šis žygis suteikia puikią galimybę įvertinti šio pastato masyvumą ir jį laikančių kontraforsų tvirtumą. Visa tai – rafinuotas inžinerinis sumanymas, įkūnytas tais laikais, kai dar nebuvo atrasta Amerika. Jorko katedros statybos darbai prasidėjo 1220 metais. Katedros vieta pasirinkta neatsitiktinai. Šioje vietoje kitados stovėjo kitos katedros ir bažnyčios, kurių amžius siekia net 627-uosius metus. Jorko katedra garsi 128 sudėtingos konstrukcijos vitražiniais langais. Kai kurie iš jų išlikę net nuo jos pastatymo dienos, kaip, beje ir katedros choro pakyla bei puošnus koplyčios interjeras. Bene labiausiai akį traukia ne tik Jorko katedros erdvės. Esmė net ne erdvės, bet pačios katedros masyvumas kartu su dėmesiu detalėms. Tiesiog labai savotiškas įspūdis apžiūrinėti subtiliausius raižinių ornamentus ir atsitraukus ar apsigręžus pamatyti, kiek jų yra ir suprasti, kiek subtilaus darbo į visa tai sudėta.

Jorko katedros statyba užtruko…252 metus

Yra nemažai katedrų kurių statyba užtruko ilgus metus, tačiau ši nurungia jas visas – jai pastatyti prireikė 2,5 amžiaus. Jorko katedra yra didžiausia viduramžių vitražų kolekcija visame pasaulyje. Katedros ilgis siekia 160 metrų, o kiekvieno iš bokštų aukštis – apie 60 metrų. Šio pastato statybai buvo naudojama tipiška viduramžių technika ir medžiagos, bet vis dėlto statybos užsitęsė daugiau nei 200 metų. Šiuo metu katedra yra puikus viduramžių amatininkų techninių įgūdžių ir tuo metu vyravusios pastatų konstrukcijos pavyzdys.

Kaip nuvykti į Jorko katedrą?

Atvykus pigiais skrydžiais į Lydso oro uostą, Jorko miestą ir jame įsikūrusią Jorko katedrą lengvai pasieksite traukiniu. Kelionė užtruks apie 25 minutes. Atvykę traukiniu į Jorką, Jorko katedrą geriausiai pasieksite pėsčiomis.

Naudinga informacija

Jorko katedra lankytojų laukia: pirmadienį–šeštadienį nuo 9.00 val. iki 17.00 val. sekmadienį – nuo 12.00 val. iki 17.00 val. Nuo lapkričio mėnesio katedros durys atveriamos nuo 9.30 val. iki 17.00 val. (pirmadieniais–šeštadieniais), sekmadienį – nuo 12.00 val. iki 17.00 val. Detalesnę informacija rasite: www.yorkminster.org.

Pigūs skrydžiai į Lydsą

Tradicinius ir pigius skrydžius į Lydso miestą siūlo tokios aviakompanijos kaip Air Baltic, Estonian Air, Lufthansa, Skandinavijos avialinijos ir kitos aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Lydsą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data.Lėktuvai leidžiasi Lydso tarptautiniame Bradford oro uoste, esančiame tarp Bradford ir Harrogate. Nuo oro uosto lengvas susisiekimas viešuoju transportu. Čia platus susisiekimas autobusais, kursuojančiais nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro (tame tarpe ir savaitgaliais), traukiniu ir nuomotu automobiliu. Plačiau apie susisiekimą nuo Bradford oro uosto skaitykite interneto svetainėje www.wymetro.com.