Joano Miro muziejus Ispanijoje

Nusprendę apsilankyti Ispanijos sostinėje Barselonoje ir įsigiję pigius lėktuvo bilietus, nepraleiskite progos apsilankyti subtiliame siurrealisto Joano Miro muziejuje, kur pasinėrę į neįprasto meno gelmes, patirsite nepakartojamų įspūdžių. Klaidžiodami po muziejaus erdves, būsite sužavėti ne tik unikaliomis Joano Miro skulptūromis, bet ir paveikslais, kurie vieniems lankytojams pasirodo linksmi, kitiems – grėsmingi, o tretiems – netgi nešvankūs. Bet patikėkite, Joano Miro kūryba nepaliks nė vieno abejingo.

Siurrealisto Joano Miro muziejus Barselonoje

Ispanijos sostinėje Barselonoje įsikūręs didžiojo siurrealisto Joano Miro muziejus. Šis muziejus, kurį suprojektavo Chozė L. Sertas, talpina gausybę Joano Miro įspūdingų meno kūrinių, pritraukiančių daugybę smalsių turistų. Kaip Miro apibūdino meno kritikas iš Amerikos Klementas Grynbergas, „tai santūrus, greičiau net nekalbus vyras tamsiai mėlynu kostiumu. Nenorom savęs paklausi, kas gi pastūmėjo šį miestelėną į moderniąją tapybą?“.

Joano Miro keliais

Joano Miro gimė 1893 m. Menininkas buvo iš pasiturinčių miestelėnų šeimos, be to, katalonų kilmės. Tik savo atkaklumu Miro sugebėjo baigti meno studijas. Iš pradžių jam tai buvo nemėgstama veikla. Savo pirmąją parodą Joano Miro surengė 1911 m., tuo metu, kai buvo didelių maištų estetikoje metas, neaplenkęs ir Barselonos. Miro susipažino su kubistais ir išmėgino jėgas tapyboje, kuri kažkiek primena Oskaro Šlėmerio (Schlemmer) kūrybą. Kiti menininko darbai buvo įtakoti fovistų, o peizažus ir portretus Joano Miro tapė Andrė Dereno (Andrč Derain) stiliumi. Tik gerokai vėliau žymusis ispanų menininkas surado savo tapymo manierą, kuriai ir skirtos Joano Miro muziejaus erdvės.

Miro visada teikė didelę reikšmę, kad jo išgalvoti darbai remtųsi katalonų tradicijomis, jis visada siekė būti katalonų, o ne ispanų menininkų. Sekdamas gimtojo krašto tradiciniais degto molio dirbiniais, drauge su Liorensu Artigasu (Artigas) Joano Miro ėmėsi keramikos. Reikia pastebėti ir tai, kad Miro tekstilės darbai taip pat atspindi katalonų krašto tradicijas.

Joano Miro pamažu tapo vienu žymiausių modernizmo menininkų, pelnė daugybę apdovanojimų, buvo daug kartų pagerbtas ir įvertintas, uždirbo daug pinigų. Likus aštuoneriems metams iki mirties, 1975 m. menininkas Barselonoje, Šiuolaikinio meno studijų centre įsteigė J. Miro draugiją. Buvo nuspręsta surinkti į vieną krūvą jo darbus ir kolekcijos eksponavimui įrengti atskirą pastatą. Buvo pasirinktas sklypas šiauriniame Montžuiko kalno šlaite, iškylančiame virš Barselonos, į pietus nuo uosto. Čia šalia vėliau iškilo ir Olimpinis stadionas.

Muziejaus erdvės

Joano Miro muziejus buvo suprojektuotas Chozė L. Serto. Sniego baltumo J. Miro muziejaus pastatas sujungė tradicinius katalonų architektūros elementus su klasikinio modernizmo funkcionalizmu. 1986 m. buvo pastatytas ir muziejaus priestatas, kurio statymui vadovavo architektas Jaume Freixa. Šis architektas užbaigė grandiozinį pastatų ansamblį, kurį būtinai turite pamatyti, jeigu nuspręsite įsigyti pigius lėktuvo bilietus ir keliauti į Barseloną. Joano Miro muziejuje taip pat įrengta teatro salė, kurioje galima rengti ir koncertus.

Įspūdinga menininko kolekcija

Joano Miro muziejus draugijos ekspozicijoje turi daugiau nei 11000 meno kūrinių: 240 paveikslų, 175 skulptūros, 9 tekstilės, 4 keramikos darbai, 8000 grafikos darbų ir beveik visi litografijos darbai. Tai antra pagal dydį menininko darbų kolekcija po Joano Miro muziejaus Maljorkoje.

Iš salės iš salės keliaujama pro Joano Miro sukurtas skulptūras, kurios nepanašios viena į kitą savo ekspresija, maniera, medžiaga. Atvykę į Barseloną pigiais skrydžiais bei besidairydami po subtilias muziejaus erdves, būsite sužavėti ne tik Joano Miro skulptūromis, bet ir ryškiais, sodrių spalvų paveikslais. Joano Miro paveikslai pilni paslaptingų būtybių vieniems pasirodo linksmi, kitiems – grėsmingi, o tretiems – netgi nešvankūs. Tačiau visi jie kilę iš siurrealizmo iliuzijų pasaulio.

Pats meistras muziejaus teritorijoje sukūrė Moters ir paukščio skulptūrą bei spalvotą Ramblos mozaiką.

Aplankę įspūdingą siurrealisto Joano Miro muziejų, atokvėpio paieškokite netoliese muziejaus įsikūrusiame restoranėlyje, pastatytame prieš olimpiadą, iš kurio atsiveria nepakartojami Barselonos vaizdai.

Naudinga informacija

Joano Miro muziejus įsikūręs Parc de Monjuic, Barselonoje. Muziejų patogiausia pasiekti vykstant miesto visuomeniniu transportu ar metro (stotelė Paral-lel, toliau vykstant funikulieriumi).

Joano Miro muziejus lankytojų laukia antradienį–šeštadienį nuo 10.00 iki 19.00 val. (nuo spalio iki birželio), nuo 10.00 iki 20.00 val, (nuo birželio iki spalio), ketvirtadienį – nuo 10.00 iki 21.30 val. Sekmadienį bei švenčių dienomis muziejuje galite apsilankyti nuo 10.00 iki 14.30 val. Detalesnę informaciją rasite: http://fundaciomiro-bcn.org/?idioma=2.

Pigūs skrydžiai į Barseloną

Į Ispanijos sostinės Barselonos El Prat oro uostą (Aeropuerto de Barcelona, BCN) pigius skrydžius siūlo Air Baltic, LOT Polish Airlines, Finnair, Chech Airlines, SN Brussels Airlines, Austrian Airlines ir Wizz Air aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Barseloną palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Iš 13 km nuo Barselonos centro nutolusio oro uosto kas 15 minučių kursuoja autobusai (bilietas į vieną pusę kainuoja apie 5 eurus), o kas pusvalandį kursuojančiu traukiniu miesto širdį galima pasiekti už 3 eurus.

Į Barseloną atvykti galima ir iš Cheronos oro uosto (Aeropuerto de Girona). Pigius skrydžius į šį už 103 km nuo Barselonos esantį oro uostą siūlo Ryanair ir Wizz Air aviakompanijos. Kelionė iš Cheronos į Barseloną autobusu kainuoja apie 14 eurų į vieną pusę ir apie 23 eurus į abi puses.