Helsinkio olimpinis stadionas Suomijoje

Helsinkio olimpinis stadionas – tai vieta, kurioje 1952 m. išsipildė viena iš sportiškos suomių tautos svajonių. Čia buvo surengtos vasaros olimpinės žaidynės. Visą jų, o taip pat ir kitų olimpiadų istoriją galima prisiminti apsilankius stadiono patalpose veikiančiame Suomijos sporto sporto muziejuje, o pakilus į 72 metrų aukščio stadiono bokštą – pasigrožėti nuostabia Helsinkio miesto panorama.

Helsinkio olimpinis stadionas iškilo tarpukariu

Svajoti apie olimpines žaidynes gimtojoje šalyje suomiai pradėjo dar 1920 m., po itin sėkmingo jų šalies rinktinės pasirodymo Antverpene (Belgijoje) vykusioje vasaros olimpiadoje. Tą sykį Suomijos delegacija iškovojo net 34 medalius, iš jų 15 – aukso. Suomių svajonė išspildė prabėgus septyneriems metams po antrojo pasaulinio karo pabaigos. Olimpinės žaidynės Helsinkyje įvyko 1952 m. Tiesa, Helsinkio olimpinis stadionas pastatytas gerokai anksčiau – 1938 m. Suomiai vylėsi, kad jų šalyje įvyks iš agresyvios Japonijos į Europą perkeltos 1940-ųjų olimpinės žaidynės, tačiau dėl karo veiksmų jos apskritai buvo atšauktos.

Per koncertus – 50 tūkst. žmonių

Dviejų suomių architektų projektuotas Helsinkio olimpinis stadionas yra 243 metrų ilgio ir 159 metrų pločio. Jo plotas užima 4,9 hektaro. Vienas pagrindinių Helsinkio olimpinio akcentų – 72 metrų aukščio bokštas, į kurį užlipus atsiveria  įspūdinga Suomijos sostinės panorama. 1952 m. stadionas galėjo sutalpinti net 70 tūkst. žmonių, tačiau po paskutiniajame XX a. dešimtmetyje įvykusios rekonstrukcijos žiūrovų vietų skaičius buvo sumažintas iki 40 tūkst. Koncertų metu stadione sutelpa iki 50 tūkst. žmonių.

Futbolo mačo metu nutūpė apuokas

Įprastai stadione namų rungtynes žaidžia Suomijos nacionalinė futbolo rinktinė. Taip pat čia rengiamos ir svarbios kitų sporto šakų varžybos –  1983 ir 2005 m. čia vyko pasaulio lengvosios atletikos čempionatai. Daugelį planetos žiniasklaidos priemonių stadiono nutraukos apskriejo 2007 m., kuomet per Europos čempionato atrankos rungtynes ant stadiono vejos nusileido… apuokas. Vėliau suomiai jį pakrikštijo Bubi, paukščiui buvo suteiktas „Helsinkio metų gyventojo“ vardas. Stadione vyksta ir pasaulinio garso populiariosios muzikos žvaigždžių koncertai. Pavyzdžiui, 2012 m. Helsinkio olimpiniame stadione vieną iš savo pasaulinio turo koncertų rengia įžymioji Madonna.

72 metrų aukščio bokštas

Pigius lėktuvo bilietus įsigiję ir į Helsinkį atskridę keliautojai stadione apsilankyti gali ne tik sporto varžybų ir koncertų metu. Atvykstančių svečių visus metus laukia ne tik  Helsinkio olimpinis stadionas, bet ir jo aukštasis stadiono bokštas. Bilietas, suteikiantis galimybę išvysti žavią Helsinkio panoramą, suaugusiajam kainuoja 5 eurus. Darbo dienomis bokštas atidarytas 9-21 val., savaitgaliais – 9-18 val. Įsigiję bilietą į bokštą asmenys gauna 2 eurų nuolaidą bilietui į Suomijos sporto muziejų, įsikūrusi Helsinkio olimpinio stadiono patalpose (įprastinė bilieto kaina –5 eurai).

Suomijos sporto muziejus

Suomijos sporto muziejus olimpinio stadiono patalpose įkurtas netrukus po statinio atidarymo, 1940 m. Dėl Žiemos ir Antrojo pasaulinio karų jo įrengimo darbai užtruko, todėl publikai duris jis atvėrė 1943 m. rugpjūčio 8 d. Šiandien tai – modernus šeimos muziejus, kuriame galima išsamiai susipažinti su visa Suomijos olimpinio sporto istorija, sugrįžti į praeitį – 1952-ųjų  Helsinkio olimpines žaidynes, kitus svarbius ne tik Suomijai, bet ir visam pasauliui sporto renginius. Muziejuje sukaupta apie 200 tūkst. fotografijų ir apie 30 tūkst. įvairių kitų su sportu susijusių eksponatų – inventoriaus, aprangų, batelių, plakatų, medalių, taurių ir t.t. Plačiau – www.urheilumuseo.fi.

Kaip pasiekiamas Helsinkio olimpinį stadionas?

Į Suomijos sostinę atskridusiems keliautojams 2 kilometrus nuo miesto centro nutolusį Helsinkio olimpinį stadioną patogiausia pasiekti viešuoju transportu – tramvajais, autobusais. Artimiausios tramvajų stotelės – Auroran sairaala ir Ooppera, artimiausios autobusų stotelės – Auroran sairaala ir Töölön kisahalli. Plačiau – www.hsl.fi.

Pigūs skrydžiai į Helsinkį

Į Suomijos sostinės Helsinkio tarptautinį oro uostą (Helsinki-Vantaan lentoasemaHEL) pigius lėktuvo bilietus siūlo Aer Lingus, AirBaltic, Air Berlin, Estonian Air, Finnair ir kitos aviakompanijos. Oro uostas įsikūręs Vantaa savivaldybėje, kuri nuo Helsinkio centro nutolusi maždaug per 17 km. Pigius skrydžius įsigiję turistai Suomijos sostinę iš oro uosto gali pasiekti 615 maršruto autobusu. Kelionė trunka maždaug 30-35 min. Bilietas kainuoja apie 4 eurus. Už kelionę taksi iki miesto reikia mokėti apie 30-40 eurų.