Helsinkio katedra Suomijoje

Helsinkio katedra, stūksanti Helsinkio mieste – yra pagrindinis architektūrinis Senato aikštės objektas, gausiai lankomas ne tik vietinių gyventojų, bet ir pigiais ar tradiciniais skrydžiais į Helsinkį atvykusių turistų. Šios, iškilusios ant didžiulės terasos miesto šventovės, tiesiog neįmanoma nepastebėti.

Helsinkio katedra – miesto puošmena

Helsinkio katedra, stūksanti Helsinkio mieste – yra pagrindinis architektūrinis Senato aikštės objektas, gausiai lankomas ne tik vietinių gyventojų, bet ir pigiais ar tradiciniais skrydžiais į Helsinkį atvykusių turistų. Šios, iškilusios ant didžiulės terasos miesto šventovės, tiesiog neįmanoma nepastebėti.

Helsinkio katedra – vokiečių architekto kūrinys

Pirmieji katedros projekto apmatai buvo nubraižyti jau 1818 m., bet patys darbai prasidėjo tik 1830 metais. Iš pradžių bažnyčiai buvo suteiktas Šv. Mikalojaus vardas. Kaip manoma, tai susiję su pagarba tuo metu Sankt Peterburge valdžiusiu caru, kuris kartu buvo ir Suomijos didysis kunigaikštis. Katedros projektas buvo patikėtas imigrantui iš Vokietijos – Johanui Karlui Liudvigui Engeliui, kuris įkvėpimo sėmėsi aktyviai domėdamasis Sankt Peterburgo architektūra. Pirmuoju jo darbu Helsinkyje tapo Gubernatoriaus rūmai, o vėliau ir prieš juos pastatytas universitetas.

Helsinkio katedra buvo pašventinta 1852 metais, praėjus 12 metų po ją projektavusio architekto mirties. Engelio darbą aktyviai tęsė kiti architektai, gerokai pakeitę ir pakoregavę pradinį autoriaus sumanymą. Taip atsirado keturi mažesnieji kupolai, dar labiau išryškinantys sąsają su rusų stačiatikių bažnyčia, kuriuos suprojektavo Ernstas Bernardas Lormanas (Lohrmann).

Įspūdinga Helsinkio katedros architektūra

Šventovė, į kurią patenkama kopiant monumentaliais laiptais, yra graikiško kryžiaus, panašaus į mėgstamą stačiatikių kryžiaus formą, plano. Atvykusius pigiais ar tradiciniais skrydžiais į Helsinkį bei apsilankiusius katedroje, iš karto dėmesį patraukia išorinės akinamai baltos Helsinkio katedros sienos. Jų baltumas, beje, kaip ir kitų Engelio projektuotų pastatų, ir pelnė Helsinkiui baltojo Šiaurės miesto vardą. Architekto siekis buvo paversti projektuojamus pastatus panašius į didžiąsias Antikos šventyklas bei Engelis siekė, kad jo statomi pastatai būtų tarsi marmuriniai. Deja, kadangi katedros autoriui tikras marmuras buvo neprieinamas, teko tenkintis plytomis bei mediena.

Įspūdingai atrodo ir centrinis katedros kupolas – aukštas būgnas, primenantis bokštą, kurio išskirtiniai bruožai – langai bei kolonų imitacija. Kryžiaus šakų galai dekoruoti antikinių graikų šventovių pavyzdžiu.

Helsinkio katedra, tik įžengus į ją, lankytojus pribloškia savo neapsakomo dydžio erdve, rūstumu bei šaltumu. Atvykę pigiais ar tradiciniais skrydžiais šioje šventovėje pamatysite ir reformacijos atstovų, tokių kaip Martyno Liuterio, Mikaelio Agrikolos bei Filipo Melanchtono statulas. Labiausiai Suomijoje garbinamas Mikaelis Agrikola, nes būtent jis pirmasis išvertė Bibliją į suomių kalbą.

Katedros kripta

Helsinkio katedroje esančioje kriptoje, kuri XX a. 8- ajame dešimtmetyje buvo paversta priėmimų sale, dažnai organizuojami koncertai, parodos ar skaitomos paskaitos.

Naudinga informacija

Helsinkio katedra stūkso misti centre, todėl patogiausia ją pasiekti visuomeniniu transportu. Helsinkio katedra paprastai atvira pirmadienį–šeštadienį nuo 9.00 – iki 18.00 val. Atvykę pigiais ar tradiciniais skrydžiais, turėkite mintyje, kad pamaldų metu į bažnyčia eiti nerekomenduojama.

Pigūs skrydžiai į Helsinkį

Į Suomijos sostinės Helsinkio tarptautinį oro uostą (Helsinki-Vantaan lentoasemaHEL) pigius lėktuvo bilietus siūlo  tokios aviakompanijos kaip Aer Lingus, AirBaltic, Air Berlin, Estonian Air, Finnair ir kitos aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Helsinkį palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Oro uostas įsikūręs Vantaa savivaldybėje, kuri nuo Helsinkio centro nutolusi maždaug per 17 km. Pigius skrydžius įsigiję turistai Suomijos sostinę iš oro uosto gali pasiekti 615 maršruto autobusu. Kelionė trunka maždaug 30–35 min. Bilietas kainuoja apie 4 eurus. Iki miesto galite vykti ir nuomotu automobiliu ar taksi, už kelionę taksi iki miesto reikia mokėti apie 30–40 eurų.