Heklos ugnikalnis Islandijoje

Šimtmečius aktyviausias Islandijoje, Heklos ugnikalnis yra vienas iš žymiausių ugnikalnių pasaulyje. Heklos ugnikalnis – įžymus tarp nuotykių fanatikų. Prie puikių oro sąlygų šis ugnikalnis puikiai tinka žygiams. Atvykę pigiais skrydžiais ir žygiuodami Hekla, grožėsitės žadą atimančiu peizažu. Nors ugnikalnis neturi gražios praeities, šiuo metu jis apsuptas gražių žalių pievų ir kartais pasipuošia iškrentančiu sniegu.

Heklos ugnikalnis aktyviausias Islandijoje

Hekla yra 1491 metro aukščio stratovulkanas, susidaręs Islandijos pietuose. Šimtmečius aktyviausias Islandijoje, Heklos ugnikalnis yra vienas iš žymiausių ugnikalnių pasaulyje. Nuo 874 metų įvyko daugiau nei 20 išsiveržimų. Hekla yra 40 kilometrų ilgumo ugnikalnių kalvagūbrio dalis. Vis dėlto, aktyviausia šio kalvagūbrio dalis – 5,5 kilometrų ilgumo įtrūkimas, pavadinimu Heklugjá. Nemaža dalis Islandijos teritorijos yra padengta tefros sluoksniu. Taip yra dėl dažnų Heklos ugnikalnio išsiveržimų. Šie sluoksniai gali būti naudojami apskaičiuojant kitų Islandijos ugnikalnių išsiveržimo datas. Per paskutinius 10 000 metų iš Heklos išsiveržė 10% tefros. Šiuo metu ji jau seniai sukietėjusi ir sudaro apytiksliai 5 kubinius kilometrus. Per praėjusį tūkstantmetį, Heklos ugnikalnis pagamino vieną didžiausių lavos apimčių visame pasaulyje.

Heklos išsiveržimo istorija

Pirmasis, ankščiausiai užregistruotas Heklos išsiveržimas įvyko 1104 metais. Nuo to laiko įvyko apie 30 didelių išsiveržimų su 6–7 metų laikotarpio pauzėmis. Heklos išsiveržimai labai kintantys, taigi labai sunku juos prognozuoti. Kai kurie yra labai trumpi – nuo savaitės iki 10 dienų, o kiti gali trukti mėnesį ar metus (1947 metų išsiveržimas prasidėjo kovo mėnesio 29 dieną ir baigėsi 1948 metų balandį). Bet yra bendras ryšys: kuo ilgiau Heklos ugnikalnis ramybės būsenoje, tuo ilgesnis ir katastrofiškesnis jos ateinantis išsiveržimas bus. Paskutinis išsiveržimas užfiksuotas 2000 metų vasario mėnesio 6 dieną.

Heklos ugnikalnis – nuotykių fanatikų rojus

Heklos ugnikalnis yra įžymus tarp nuotykių fanatikų. Prie puikių oro sąlygų šis ugnikalnis puikiai tinka žygiams. Žygiai paprastai užtrunka 3–4 valandas, o žygiavimo aukštis siekia 900 metrų. Atvykę pigiais skrydžiais ir žygiuodami  Hekla, grožėsitės žadą atimančiu peizažu. Kad išvengti laiko limitų, galite atsivežti savo žygiavimo įrangą, tačiau jei jos neturite – ne bėda. Įranga nuomojama prie pat ugnikalnio. Atvykdami pasitikrinkite sveikatą – vienintelė sąlyga, nustatyta Islandijos vyriausybės – žygiuotojo sveikata turi būti nepriekaištinga. Islandijoje oras gali keistis labai greitai, taigi atvykdami pigiais skrydžiais, pasiimkite visus reikmenis – pirštines, šalikus ir tai, kas neleis sušalti. Kalno papėdėje yra nuorodų ir ženklų, kurie rodo, jog kalnas kunkuliuoja ir gali išsiveržti bet kuriuo momentu. Atvykę pigiais skrydžiais, ženklus patikrinkite – jei nuorodos neigiamos, jokiais būdais nerenkite žygių į kalną.

Legendinė Hekla – vartai į pragarą

Pasak senos istorijos, žmonės, kuriems teko matyti lavos bombas ir kitus sviedinius, skraidančius iš ugnikalnio kraterio, manė, jog tie fragmentai iš tiesų būdavo pasmerktųjų sielos, o Heklos ugnikalnis – pragaro vartai ir niekas nedrįso kopti į kalno viršūnę. Ir štai, vieną, 1750 metų vasaros dieną, žymus Islandijos biologas Egertas Olafsonas (Eggert  Ólafsson), nusprendė mesti iššūkį vėjui ir sėkmingai pasiekė kalno viršūnę.

Heklos ugnikalnis neturi spalvingos praeities. Beveik visi mitai ir legendos apie ugnikalnį yra susiję su blogiu ir demonais. Kaip ne kaip, šiomis dienomis Hekla tapusi pagrindiniu turistų traukos objektu Islandijos saloje. Ugnikalnis apsuptas gražių žalių pievų ir kartais iškrentančiu sniegu. Ši elegancija užgniaužė visas siaubo istorijas apie trolius ir raganas.

Nuvykimas iki Heklos ugnikalnio

Ugnikalnis yra už 110 kilometrų į rytus nuo Reikjaviko. Teritorijos iki ugnikalnio keliai yra prasti, ypač kalnų keliai. Jei vis dėlto atvykę pigiais skrydžiais nuspręsite vykti patys, reikia išsinuomoti automobilį, arba galima rinktis ekskursiją, kurią galėsite įsigyti bet kurioje turizmo paslaugų įmonėje.

Pigūs skrydžiai į Reikjaviką

Pigius skrydžių pasiūlymus į Islandijos sostinę Reikjaviką siūlo tokios aviakompanijos kaip  Scandinavian Airlines, Air Baltic, Estonian Air, British Airways ir kitos aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Reikjaviką palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi tarptautiniame Reikjaviko oro uoste (Keflavik International Airport, KEF). Nuo oro uosto iki miesto centro maždaug 35–40 minučių kursuoja Flybus autobusai. Informaciją apie autobusus rasite interneto svetainėje www.flybus.is. Taip pat iki miesto centro galite vykti taksi arba nuomotu automobiliu.