Havis Amanda statula Suomijoje

Havis Amanda – (undinėlės) statula su fontanu Helsinkyje, Suomijoje. 1908 metais ją sukūrė ir pastatė vienas mylimiausių Suomijos menininkų Vallgren Ville. Statula taip pat žinoma “Manta” vardu ir paprastai laikoma Helsinkio simboliu.

Havis Amanda statulos autorius

Ville Vallgren (1855-1940) – amžių sandūros Suomijos skulptorių lyderis. Didžiąją karjeros dalį jis praleido Prancūzijoje, tačiau siuntė savo darbus atgal, į Suomiją. Įžymiausias jo darbas – Havis Amanda statula, stovinti Helsinkyje. Iš bronzos išlieta statula sukurta subtiliu, Art Nouveau stiliumi.

Kuo ypatinga Havis Amanda statula?

Havis Amanda statula – tai nuoga undinėlė, stovinti ant jūros dumblių ir kylanti iš vandens. Undinėlė apsupta keturių žuvų, trykščiančių vandenį. Havis Amanda statula  taip pat apgaubta keturių žaismingų liūtų, įsitaisiusių aplink fontano granito dubenėlį. 1908 metais statulos fragmentai buvo eksponuojami Paryžiuje ir susilaukė didelio susidomėjimo, tais pačiais metais  ji buvo perkelta į Helsinkį. Šiuo metu ji stovi tarp Helsinkio prekybos aikštės Kaartinkaupunki ir Esplanade parko. Havis Amanda statula – vienas iš labiausiai lankytinų fontanų. Tai turistų, įsigijusių pigius lėktuvų bilietus ar atvykusių į Suomiją kitais būdais, traukos objektas. Havis Amanda statula turi simbolinę reikšmę, ji simbolizuoja Helsinkio atgimimą.

Prieštaringi statulos vertinimai

Statulos aukštis – 194cm, bendras aukštis kartu su pjedestalu – 5 metrai. Skulptūros autoriaus Ville Vallgren laiškai byloja, kad šiam kūriniui jam pozavo 19 metų paryžietė mergina Marcelle Delquini. Vallgren statulą vadino Marenneito (angliškai “undinė”), tačiau greitai ji įgijo papildomų pavadinimų. Havis Amanda (švediškai “jūros nimfa”), Haaviston Manta arba tiesiog Manta (suomiškai) – nuoga statula, stovinti pačiame Helsinkio centre. Iš pradžių statula susilaukė daug protestų ir aštrios kritikos, ypač moterų tarpe. Statulos nuogas, viliojantis kūnas buvo laikomas nepriderančiu tam metui. Ne visos grupės nesutiko su nuogumu, bet statulos pastatymą ant pjedestalo laikė moterų pavergimu būti silpnais, seksualiniais objektais, nuvertinant moterų lygias, rinkimines teises Suomijoje (visuotinė lygybė Suomijoje įteisinta 1906 metais). Kai kurios moterų teisių grupės kritikavo statulą kaip laisvo elgesio merginą, kuriai trūksta nekaltumo. Jų teigimu, iškišę liežuvius jūrų liūtai atvaizduoja vyrus, geidžiančius šios moters. Pats Vallgren buvo laikomas didžiu moterų gerbėju. Didelė dalis Suomijos elito pasmerkė Vallgren kaip pašalietį ir nuteisė jo kūrinį jo net nebaigus. Tačiau, įtakingas jo draugas Albert Edelfelt meistriškai suorganizavo darbų užbaigimą. Mažos grupelės suomių – švedų rėmėjų dėka, skulptūra palaipsniui įgijo platų pripažinimą ir vietiniai į ją žvelgė kaip į miesto dvasią. Šiandien ji vieningai laikoma gražiausiu ir svarbiausiu meno kūriniu Helsinkyje.

Havis Amanda statula  ir Vappu 

Kiekvienais metais, Vappu metu Statula tarnauja kaip šventės puošmena. Vappu  vadinama gegužės pirmoji, tarptautinė darbo diena, Suomijoje. Vietos studentai Vappu metu statulai uždeda baltą kepuraitę, taip parengdami ją ceremonijai. Daugelio čionykščių ir pigių skrydžių pirkėjų į Helsinkį nuomone, tai renginys, kurį privalu pamatyti.

Įdomūs faktai

Įdomus faktas, susijęs su Havis Amanda statula – 1995 m., kai Suomijos nacionalinė ledo ritulio rinktinė tapo pasaulio čempionais, bronzinė statula buvo apvilkta nacionalinės ledo ritulio komandos uniforma.

Kitas įdomus faktas – iš lūpų į lūpas perduodama miesto legenda byloja, kad statula globoja vyrų seksualinę potenciją. Kai kurie vyrai tiki, kad prausiantis veidą Mantos fontano vandeniu ir tris kartus sušunkant “Rakastaa!” (suomiškai “meilė”), tai padidins jų seksualines galimybes.

Pigūs skrydžiai į Helsinkį

Pigius lėktuvų bilietus į Helsinkį, Suomiją gali pasiūlyti aviakompanijos Air Baltic, Scandinavian Airlines, Wizz Air ir kitos. Belieka tik pasirinkti pigių skrydžių datą į Suomiją į pagrindinį šalies  Helsinkio – Vantos oro uostą (www.helsinki-vantaa.fi).  Helsinkio – Vantos oro uostas nuo Helsinkio centro nutolęs apie 19 kilometrų, o Helsinkį juosia trys automobilių transporto žiedai – Kehä I, Kehä II ir Kehä III. Miesto viešasis transportas įvairiapusiškas – veikia Helsinkio miesto metropolitenas, autobusų, priemiestinių traukinių, tramvajų tinklai, dvi keltų linijos.