Ħal-Saflieni hipogėjus Maltoje

Ħal-Saflieni hipogėjus yra požeminė priešistorės struktūra ir vienintelė tokio tipo šventykla pasaulyje. Struktūrą sudaro 3 lygmenys. Pirmasis lygmuo datuojamas 3600–3300 m. pr. Kr., vidurinis lygmuo – 3300–3000 m. pr. Kr. ir žemiausias lygmuo 3150 – 2500 m. pr. Kr. Giliausias kambarys žemiausiame lygmenyje yra 10,6 metrų po gatvės paviršiumi.

Ħal-Saflieni hipogėjus – seniausia požeminė šventykla pasaulyje

Ħal-Saflieni hipogėjus Paoloje, Maltoje yra požeminė struktūra, datuojama Saflieni laikotarpiu maltiečių priešistorėje. Graikų kalba Ħal-Saflieni hipogėjus reikškia požemį. Priešistorės laikais šiose uolose buvo suformuotos kapavietės. Ħal-Saflieni hipogėjus yra vienintelė priešistorinė požeminė šventykla pasaulyje.

Ħal-Saflieni hipogėjus 1980 metais buvo pavaizduotas ant Maltos salų pašto ženklo. Taip buvo pažymėtas svarbus įvykis – Ħal-Saflieni hipogėjus įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo objektų sąrašą. 1992—1996 metais hipogėjus buvo uždarytas restauracijos darbams. Kadangi dabar Ħal-Saflieni hipogėjus jau atidarytas, per dieną čia gali apsilankyti iki 80 žmonių.

Netikėtas atradimas

Ħal-Saflieni hipogėjus buvo atsitiktinai atrastas 1902 metais, kuomet darbininkai, statantys cisternas naujam gyvenamųjų namų rajonui, prasiveržė pro jo stogą. Iš pradžių darbininkai slėpė tai, jog atrado šventyklą, tačiau vėliau ji vis tiek buvo surasta. Struktūros studijavimas iš pradžių buvo patikėtas tėvui Manuel Magri iš Jėzaus visuomeninės organizacijos. Archeologiniai kasinėjimai buvo atliekami Muziejų komiteto vardu. Magri mirė 1907 metais, prieš pranešimo publikaciją. Dėl staigios Magri mirties, kasinėjimai atnaujinti sero Temi Zammit.

Struktūra

Atvykę į Valetą tradiciniais arba pigiais skrydžiais, pamatysite, kad Ħal-Saflieni hipogėjus yra sudarytas iš skirtingų lygmenų. Pirmasis lygmuo datuojamas 3600-3300 m. pr. Kr., vidurinis lygmuo – 3300-3000 m. pr. Kr. ir žemiausias lygmuo 3150 – 2500 m. pr. Kr. Giliausias kambarys žemiausiame lygmenyje yra 10,6 metrų po gatvės paviršiumi.

Pirmas hipogėjaus lygmuo yra labai panašus į kapus, atrastus Xemxija, Maltoje. Kai kurios patalpos yra natūralūs urvai, kurie buvo vėliau dirbtinai išplėsti. Antrasis lygmuo buvo atrastas darbininkų 10 metrų žemiau gatvės lygmens. Šiame lygmenyje yra kelios svarbios patalpos: svarbiausias kambarys, šventasis kambarys ir orakulo kambarys. Orakulo kambarys yra apytikris stačiakampis ir turi nepaprastą savybę sukelti galingą akustinį rezonansą nuo bet kokio artikuliavimo, atlikto jame.

Naudinga informacija

Turistams, atvykusiems tradiciniais ar pigiais skrydžiais, naudinga žinoti, kad Malta yra nedidelė šalis, į bet kurį jos kampelį galima nukeliauti greičiau nei per pusdienį, todėl neturėtumėte jaudintis, kad rekomenduojami lankyti objektai yra nutolę nuo oro uosto ar sostinės. Autobusų tvarkaraščius galite rasti čia.

Ħal Saflieni hipogėjus yra labai populiari turistų lankoma vieta. Tačiau dėl jo senumo, per dieną įleidžiama ne daugiau 80 lankytojų saugumo sumetimais. Rekomenduojama lankymąsi rezervuoti iš anksto. Jei atvykote paskutinę mintę, kartais įmanoma gauti bilietų Maltos Nacionaliniame archeologijos muziejuje.

Į Ħal Saflieni hipogėjų lankytojai įleidžiami kasdien 9—16 val. Bilieto kaina – 20 eurų. Maksimaliu turistų lankymosi metu bilietus rezervuokite kelias savaites prieš vizitą. Atvykę į Valetą tradiciniais arba pigiais skrydžiais, Ħal-Saflieni hipogėjų rasite adresu: Burial gatvė, Paola, 1116.

Pigūs skrydžiai į Valetą

Į nuostabiąją Maltos salą, nusipirkę pigius lėktuvo bilietus, galite nuskristi su Lufthansa, Ryanair, Air France ir kitomis oro linijomis. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Maltą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi tarptautiniame Maltos oro uoste (Malta International Airport), kuris aptarnauja visą šalį. Šis oro uostas kartais dar vadinamas ankstesniu pavadinimu – Luqa oro uostas, nors oficialiai pavadinimas buvo pakeistas prieš 20 metų. Oro uostas įsikūręs visai netoli nuo sostinės Valetos – vos 5 km. Iš oro uosto į miestą patogu nuvykti naudojantis viešuoju transportu. Galite rinktis net iš trijų autobusų tipų – ekspresas (maršrutai X1, X2, X3, X4, X5 ir X7, važiuoja kas 15-60 min į įvairius Maltos miestus), paprastus  (maršrutai 117, 118, 135 ir 201) ir naktinius (važiuoja 00:00–04:00 kiekvieną penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį ištisus metus). Taip pat galite išsinuomoti automobilį ir, atvykę pigiais ar tradiciniais skrydžiais, su Malta susipažinti savarankiškai.