Eskorialio rūmai Ispanijoje

Didingas ir grėsmingas. Tai – vienas garsiausių Ispanijos architektūros šedevrų, ankstyvojo baroko metais netoli Madrido iškilęs Eskorialis (El Escorial). Pagal savo meninį lygį šis milžiniškas vienuolyno, bažnyčios ir valdovo rezidencijos kompleksas prilygsta Versalio rūmams Prancūzijoje ir istoriškai įrodo, koks glaudus ryšys tarp bažnyčios ir monarchijos buvo užsimezgęs XVI a. Ispanijos karalystėje. 1984 m. Eskorialis įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.

Eskorialio rūmai – valdovo padėka Dievui

Didingas ir grėsmingas. Tai – vienas garsiausių Ispanijos architektūros šedevrų, ankstyvojo baroko metais netoli Madrido iškilę Eskorialio rūmai (El Escorial, pilnas pavadinimas – Monasterio de San Lorenzo del El Escorial). Pagal savo meninį lygį šis milžiniškas vienuolyno, bažnyčios ir valdovo rezidencijos kompleksas prilygsta Versalio rūmams Prancūzijoje ir istoriškai įrodo, koks glaudus ryšys tarp bažnyčios ir monarchijos buvo užsimezgęs XVI a. Ispanijos karalystėje.

Istorikai nesiginčija tik dėl vieno – Eskorialio rūmai buvo pastatyti įsakius Ispanijos karaliui Pilypui II, šalį valdžiusiam 1556-1598 m. Kas konkrečiai inspiravo šalies valdovą tokiam žingsniui, visiškai tiksliai nėra žinoma, tačiau realiausia versija, jog religingas Pilypas II tokiu būdu norėjo padėkoti Dievui už pergalę kare su Prancūzija. Ji pasiekta 1557 m. per Šv. Lauryno dieną, todėl ir naujasis vienuolynas vėliau pavadintas šio šventojo vardu.

Vietą  rūmams maždaug 45 km nuo Madrido nutolusio Siera de Gvadaramos kalno papėdėje, greta Eskorialio miestelio, parinko pats valdovas. Rūmų statybą, kuri truko nuo 1563 m. iki 1584 m., jis prižiūrėjo itin akylai. Pastatą suprojektuoti ir statyboms vadovauti buvo patikėta dviem garsiems to laikmečio architektams – ispanui Juanas Bautista de Toledo bei italas Giambattistai Castello, kuris kartu su genijumi Michelangelo buvo prisidėjęs ir prie Vatikano statybos.  Toledo mirus, pareigas iš jo perėmė kitas ispanas Juanas Herrera.

Pastato fasadas – 207 metrų ilgio

Natūralios gamtos apsuptų Eskorialio rūmų pagrindinis ir vakarinis fasadai yra apytiksliai 207 metrų ilgio. Rūmuose yra šešiolika vidinių kiemų, penkiolika skersinių pasažų, aštuoniasdešimt šešios laiptinės bei aštuoniasdešimt aštuoni fontanai. Rūmų fasadas nusagstytas mažais langeliais, išdėstytais vienodu atstumu. Taip simbolizuojamos grotos, ant kurių Šv. Laurynas buvo sudegintas gyvas.

Keturi kampiniai išorinių pastato sparnų bokštai suteikia pastatui grėsmingos tvirtovės išvaizdą. Kad pastato religinė paskirtis yra svarbesnė už pasaulietinę, galima spręsti iš dviejų aukštesnių varpų bokštų, stūkstančių prie įėjimo į baziliką. Būtent bažnyčia yra pati aukščiusia ir didžiausia Eskorialio dalis. Jos centrinės dalies kupolo aukštis –  90 metrų. Bažnyčia pastatyta iš pilko granito, altorius papuoštas auksu, bronza, marmumru bei tapybos darbais. Po pagrindine koplyčia yra karališkoji kripta. Milžiniškas altorius beveik belangėje bažnyčioje išryškina žmogaus egzistencijos menkumą.

Pagrindinė įėjimą į Eskorialio rūmus pastatą puošia didingos kolonos bei šv. Lauryno statula ir karališkasis herbas. Iš prieangio patenkama į Karalių kiemą, kurio kairėje yra vienuolynas ir seminarija, o dešinėje – biblioteka. Savo laiku ji buvo viena turtingiausių Europoje – XVI a. Eskorialio bibliotekoje buvo saugoma 40 tūkst. knygų ir rankraščių.

Pilypas II – asketiškas karalius

Į šiaurę nuo bažnyčios stovi Karaliaus rūmai. Pilypas II gyveno mažame kambaryje, kuriame buvo tik lova ir darbo stalas. Vėlesnių Ispanijos valdovų apartamentai yra kur kas įspūdingesni. Pilypo II noras pagrindinį altorių matyti iš savo miegamojo rodo ypatingai didelį religingumą. Jo pageidavimu, Eskorialio rūmuose buvo įrengtas ir Ispanijos karalių mauzoliejus. Beveik visų Habsburgų ir Burbonų dinastijų valdovų palaikai iš kitų vietų buvo perkelti į Eskorialį.

Lankantis Eskorialio rūmuose įdomų įspūdį palieka žavūs rūmų sodai su gėlėmis ir krūmais. Jie kontrastuoja tiek su Siera de Gvadaramos peizažu, tiek su niūriu pačių Eskorialio rūmų eksterjeru. 1984 m. Eskorialio rūmai buvo įtraukti į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Plačiau apie Eskorialį galima pasiskaityti tinklalapyje www.el-escorial.com.

Kaip pasiekiami Eskorialio rūmai?

Eskorialio rūmai iš Madrido nesunkiai pasiekiami viešuoju Ispanijos transportu. Iš Moncloa stoties į Eskorialį veža 661 ir 664 maršrutų autobusai, o iš Atocha traukinių stoties kursuoja traukinys C-8 (Madrid-El Escorial).

Darbo laikas ir bilietų kainos

Vienuolynas ir karališkieji rūmai vasaros sezono metu (balandžio-rugsėjo mėn.)  atviri kiekvieną savaitės dieną, išskyrus pirmadienius, veikia 10-20 val., o žiemos sezono metu – 10-18 val. Bilietas į Eskorialį suaugusiąjam asmeniui kainuoja 10 eurų. 5-16 metų vaikams, studentams iki 25 metų ir vyresniems nei 65 metų Europos sąjungos bei Lotynų Amerikos šalių piliečiams – 5 eurai. Vaikams iki 5 metų įėjimas nemokamas.

Pigūs skrydžiai į Madridą

Į Madrido Barajas oro uostą (Aeropuerto Internacional de Madrid-Barajas, MAD) pigius skrydžius siūlo EasyJet, Ryanair, Wizzair, Vueling, Aer Lingus, Finnair, LOT Polish Airlines, Cheh Airlines aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Madridą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Iš 12 km nuo Madrido centro nutolusio oro uosto veža autobusai ir metro. Autobusai dieną kursuoja kas 15, o naktį – kas 35 minutes. Bilieto kaina – 2 eurai. Iš terminalų T2 ir T4  miestą galima pasiekti su metro. Bilieto kaina – apie 3 eurus.