Dožų rūmai

Dožų rūmai – Venecijos valdytojo rezidencija

Venecijos Dožų rūmai (Palazzo Ducale) – buvusio Venecijos valdytojo-dožo būstinė bei rezidencija. XIV a. iškilę Dožų rūmai išsidėstę rytinėje Šv. Morkaus aikštės pusėje, pačiame miesto centre ir yra vienas ryškiausių gotikinės architektūros Venecijoje pavyzdžių. 1923-iaisiais rūmai tapo muziejumi, XXI a. kasmet juos aplanko daugiau nei milijonas pigius lėktuvo bilietus įsigijusių ir į Italiją atskridusių turistų.

Žmonės Venecijos lagūnos salose apsigyveno dar IX a. Dožas ir visa miesto valdžia įsikūrė gerai įtvirtintoje medinėje pilyje, kurią supo kanalai. Ši pilis – Dožų rūmų pirmtakė. Po ją sunaikinusio gaisro XIV a. pilį pakeitė didingas akmeninis pastatas, kurio statyba prasidėjo 1340 m. – fasadu tiesiai į prieplauką buvo pastatytas fligelis su Didžiąja sale. Visgi dabartinę savo išvaizdą Dožų rūmai įgavo tik per kelis ateinančius šimtmečius – jie tapo didinga ir puošnia rezidencija, atspindinčia Venecijos jūrinę ir prekybinę galią.

Puošni išorė, puošnus ir vidus

Gotikinei Dožų rūmų architektūrai būdingas lengvumas ir dekoratyvumas. Norint, kad pastatas iš išorės neatrodytų statiškas, jo stogas papuoštas įvairia ornamentika, o viršutinio aukšto rožiniai ir balti akcentai spindi sudarydami įspūdį, jog pastatas uždengtas šilkiniu šydu. Pirmo aukšto fasadą sudaro aukštų arkų arkada, kolonos dekoruotos gotikinėmis figūromis, o šį ritmą atkartoja aukščiau esantis dengtas balkonas. Alegorinės kolonų skulptūros yra iškaltos apie 1400-uosius metus.

Venecija iš Dožų rūmų buvo valdoma šimtus metų. Juose buvo įsikūręs teismas ir kitos administracinės institucijos, pastate dažnai rinkdavosi miesto taryba. Didinga rūmų architektūra ir jų dekoru siekta parodyti tvirtą klestinčios Venecijos respublikos valdžios padėtį: pastato fasadą atitinka ir interjeras, sudarytas iš prabangių apartamentų su didelėmis salėmis ir holais. Patį didžiausią įspūdį palieka Didžiosios tarybos salė. Jos ilgis – 54 m, o plotis – 25 m. Laikoma, jog tai pati didžiausia viduramžiais pastatya kolonų neturinti salė. Joje spręsti miesto reikalų rinkdavosi Venecijos patricijai. Salėje stovi dožo sostas, o lubų paveikslai šlovina Venecijos valstybę. Čia yra ir milžiniškas Tintoretto nutapyptas paveikslas (7 x 22 metrai ). Jis laikomas pačiu didžiausiu tapybos darbu ant drobės visame pasaulyje.

Įdomu tai, kad Dožų rūmus ir greta kaimynystėje esantį kalėjimą jungia garsusis Atodūsių tiltas, kuriuo pasivaikščiodami praeina visi beveik visi pigiais skrydžiais į Veneciją atskridę turistai. Kadaise šiuo tiltu į tardytojų apklausas būdavo vedami įtariamieji.

Dožų rūmų darbo laikas

Šiandien Dožų rūmai yra tapę milžinišku muziejumi. Čia apsilankę turistai išvysta gausią meno kūrinių kolekciją, prabanga tviskančias sales, dožo apartamentus, senovinių ginklų kolekciją, apsilanko XVII a. ir vėlesniais amžiais statytuose kalėjimuose ir t.t. Platesnė informacija – www. palazzoducale.visitmuve.it.

Dožų rūmai vasaros sezono metu (balandžio-spalio mėn.) kiekvieną dieną veikia 8.30-19.00 val., o žiemos sezono metu – 8.30-17.30 val. Bilietas suaugusiąjam asmeniui kainuoja 16 eurų, bilietas 6-14 metų vaikams ir studentams iki 25 metų – 8 eurus. Su bilietu galima patekti ir į kitus Šv. Morkaus aikštėje esančius muziejus.

Naudinga informacija keliautojams

Dožų rūmų adresas – Palazzo Ducale, San Marco 1, 30135 Venezia. Į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta Venecija, garsėjusi buvusiu svarbiu jūrų uostu bei pirkliais, turi per 150 kanalų. Taip pat Venecija garsėja gondolomis – tačiau tai yra pati brangiausia susisiekimo priemonė mieste, nors, neabejotinai, ir pati romantiškiausia. Kaip alternatyva gondoloms – keltai, taip vadinami „vaporetto“, kuriais pigiais skrydžiais į Italiją atvykę keliautojai gali nuvykti ir iki Šv. Morkaus aikštės (iki Dožų rūmų kursuoja 1, 2, 4.1, 5.1 ir 5.2 maršrutų keltai).

Platesnę informaciją apie susisiekimą Venecijos mieste rasite apsilankę interneto svetainėse www.travelsignposts.com arba www.actv.it.

Pigūs skrydžiai į Veneciją

Pigius lėktuvų bilietų pasiūlymus turistams, norintiems nebrangiai nuvykti į Veneciją, siūlo tokios aviakompanijos kaip Air Baltic, Tyrolean Airways, Scandinavian Airlines ir kitos aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Veneciją palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi Venecijos Marco Polo oro uoste. Oro uostas jungiasi su netoliese esančia Venecijos Santa Lucia geležinkelio stotimi ir Mestre-Venice autobusų stotimi, vykdančia reguliarius keleivių pervežimus. Nuo oro uosto galima vykti ir taksi, išsinuomoti automobilį, ar net pasinaudoti limuzinų paslaugomis. Plačiau apie susisiekimą nuo oro uosto skaitykite oficialioje Marco Polo oro uosto interneto svetainėje www.veniceairport.it.