Berlyno filharmonija

Berlyno filharmonija: fantastiška akustika

Berlyno filharmonija – tai ne tik garsiojo Berlyno filharmonijos orkestro namai. Tai – viena prestižiškiausių pasaulyje koncertų salių, pasižyminti nuostabia akustika. Ja mėgaujasi ne tik patys žymiausi klasikinės muzikos atlikėjai, bet ir jų pasirodymų plūstantys pasiklausyti berlyniečiai bei pigius lėktuvo bilietus įsigiję ir į Vokietijos sotinę atskridę miesto svečiai. Sakoma, kad salėje skambančios muzikos kokybė iš karto priverčia užmiršti išorinį Berlyno filharmonijos vaizdą: modernaus statinio išorės architektūra neretai vertinama gana prieštaringai.

Filharmonijoje – dvi salės

Hanso Scharouno projektuotos Berlyno filharmonijos statybos vyko 1960-1963 m. Pastatas iškilo senosios miesto filharmonijos vietoje, kurią britų aviacija subombardavo II-ojo pasaulinio karo metais, 1944-aisiais. Berlyno filharmonija sudaryta iš dviejų salių. Didžioji (Großer Saal), talpinati 2440 žmonių ir vėliau pristatyta kamerinė (Kammermusiksaal), talpinanti 1180 klausytojų.  Berlyno filharmoniją projektavo Hansas Scharounas, jos statybos vyko 1960-1963 m. Specifiška yra tai, kad abiejų salių scenas iš visų pusių supa žiūrovų vietos. Lietuvoje tokio tipo koncertinių salių nėra.

Vienas garsiausių pasaulio orkestrų

Berlyno filharmonijos orkestras itin išgarsėjo XX a. antrojoje pusėje, kai prie pagrindinio dirigento pulto stojo garsusis Herbertas von Karajanas. Itin griežtos drausmės šalininkas Karajanas orkestrui vadovavo 1954-1989 m. Vėliau jo darbą tęsė italas Claudio Abbado (1989-2002), o nuo 2002 m. orkestrui vadovauja britų dirigentas seras Simonas Rattle‘as. Berlyno filharmonijos orkestras laikomas vienu garsiausių pasaulyje, jis yra laimėjęs ne vieną prestižinį apdovanojimą (tarp jų ir ne vieną „Grammy“). Su preciziškai grojančiu orkestru Berlyno filharmonijoje koncertuoti sutinka pačios didžiausios pasaulio klasikinės muzikos žvaigždės. Tarp jų – ir garsusis tenoras Placido Domingo. Su H. Von Karajano diriguojamu Berlyno filharmonijos orkestru ne sykį koncertavo ir garsusis Luciano Pavarotti.  Įdomu, kad Berlyno filharmonijos orkestras yra įrašęs garsiojo Stanley Kubricko filmo „2001: A Space Odyssey” garso takelį, 1999 m. koncertavęs „Metallica“, o 2000 m. – su „Scorpions“ grupe.

Buvo kilęs gaisras

2008 m. Berlyno filharmonijoje buvo kilęs gaisras. Pastato dalis užsiliepsnojo repeticijos, kuriose dalyvavo ir klausytojai, metu. Laimei,  nei žiūrovai nei muzikantai nebuvo sužaloti, ugniagesiai spėjo išnešti brangius muzikos instrumentus. Nors išdegė dalis pastato stogo, vidinė filharmonijos dalis stipriai nenukentėjo. Šiek tiek žalos padarė tik gaisrininkų naudotas vanduo. Netrukus gaisro padariniai buvo panaikinti.

Ekskursijos po Berlyno filharmoniją

Berlyno filharmonijoje galima apsilankyti ne tik koncertų metu. Pigius lėktuvo bilietus įsigijusiems ir į Vokietijos sostinę atskridusiems turistams yra siūloma ir maždaug valandos trukmės ekskursija po filharmonijos vidų. Kiekvieną dieną organizuojamų ekskursijų pradžia – 13.30 val. Gidai turistų laukia prie tarnybinio filharmonijos įėjimo. Bilieto kaina suaugusiąjam – 3 eurai, studentams, pensininkams ir neįgaliesiems – 2 eurai. Plačiau – www.berliner-philharmoniker.de. Šiame puslapyje galima užsisakyti bilietus ir į Berlyno filharmonijoje vykstančius koncertus.

Kaip randama Berlyno filharmonija?

Berlyno filharmonija yra įsikūrusi visai greta garsiosios Potsdamo aikštės. Pigių skrydžių mėgėjai gali naudotis metro linijos U2 paslaugomis, taip pat miesto autobusais.  Išsamiai su Berlyno transporto sistema galima susipažinti susipažinti www.bvg.de.

Pigūs skrydžiai į Berlyną

Į Berlyno Schönefeld oro uostą (Flughafen Berlin-Schönefeld, SXF) pigius skrydžius siūlo Aer Lingus, EasyJet, Germanwings, Ryanair ir kitos aviakompanijos. Oro uostas nuo Berlyno centro nutolęs apie 18 km. Iš oro uosto į miestą galima nusigauti traukiniu, autobusu arba specialiu oro uosto autobusiuku. Kelionė pastarąja transporto transporto priemone iki Berlyno Potsdamo aikštės trunka apie 25 min. ir kainuoja 6 eurus. Pigius bilietus įsigijusiems ir vėlai naktį į Berlyną atvykusiems žmonėms rekomenduojama naudotis traukiniu S9, vykti iki Ostkreuz stoties, o ten persėsti į traukinius S3, S7 arba S75.

Į Berlyno Tegel oro uostą (Flughafen Belin-Tegel, TXL) pigius lėktuvo bilietus siūlo Air Berlin, Air Baltic, Austrian Airlines, Czech Airlines, Finnair, Vueling aviakompanijos. Oro uostas yra visai šalia miesto, nuo centro nutolęs tik apie 8 km. Iš oro uosto į centrą kursuoja autobusai 109, X9 ir TXL, bilietas kainuoja apie 2-2,5 euro. Už kelionę į centrą taksi automobiliu gali tekti sumokėti 15-30 eurų.