Benjamino Franklino alėja JAV

Garsiausia gatvė Filadelfijoje, pavadinta žymaus valstybės veikėjo, politiko ir mokslininko, Benjamino Franklino vardu, yra Benjamino Franklino alėja. Gatvė-alėja laikoma Filadelfijos kultūros centru, palei kurį išsidėstę daug muziejų. Kiti ne mažiau turistų dėmesio sulaukiantys alėjos objektai yra Logano ratas ir Swann fontanas.

Benjamino Franklino alėja – garsiausia gatvė

Pagrindinė, garsiausia gatvė Filadelfijoje yra Benjamino Franklino alėja, pavadinta žymiausio šio miesto gyventojo Benjamino Franklino vardu. Benjaminas Franklinas (1706-1790) buvo žymus JAV valstybės veikėjas, politikas, mokslininkas ir publicistas. Benjamino Franklino alėja yra laikoma muziejų centru, o taip pat ji jungiasi su dar vienu turistų, atvykusių į Filadelfiją pigiais skrydžiais ar kitais būdais, traukos centru – Fairmount parku.

Alėjos kūrimo darbai

1891 metais, Filadelfijos miesto tarybai buvo pateiktas plataus kelio, jungiančio miesto administracinį centrą su žaliuoju Fairmount parku, projektas. 1907 metais naujojo kelio projekto vystymu užsiėmė projektuotojai Paul Crét, Horace Trumbauer ir Clarence Zantzinger. “Ledai pajudėjo”, ir tais pačiais metais buvo nugriauti pirmieji pastatai naujosios alėjos kelio kūrimui.

Pradiniuose, 1907 metų planuose buvo suprojektuotas bulvaras, palei kurį turėjo driektis įspūdingi pastatai, panašiai kaip Champs-Elysées Paryžiuje. Tačiau 1917 m. buvo priimtas vis tik miesto architekto Jacques Greber  projektas. Šiame naujajame plane, buvo numatyta plati alėja, susidedanti iš dviejų skirtingų skyrių. Pirmasis skyrius, išsišakojantis nuo Logano aikštės iki “Eakins Oval”, sudarytas iš vieno, plataus prospekto, iš kiekvienos pusės apsupto panašių į parką kelių. Ši Benjamino Franklino alėjos vieta daugeliui turistų, atvykusių į Filadelfiją tradiciniais ar pigiais skrydžiais, yra pati gražiausia. Kitas alėjos skyrius, jungiantis miesto rotušę su Logan aikšte, yra kiek kuklesnio pobūdžio.

Logano ratas

Logano aiktė (angliškai “Logan square”), dabar žinoma kaip Logano ratas, laikoma Benjamino Franklino alėjos židiniu. Tai viena iš penkių aikščių, numatytų pradiniame, Penn plane.  Centre yra didelis fontanas, Swann memorialinis fontanas. Ji buvo naudojama tiek kaip laidojimo, tiek  kaip visuomenės bausmių vieta. Paskutinis žmogus šioje aikštėje buvo pakartas 1823 metais. 1825 metais aikštė buvo pervadinta į Logan aikštę, James Logan, Viljamo Penn sekretoriaus garbei. Benjamino Franklino alėja buvo plečiama, ir nuo tada, kai aikštėje buvo sukurtas eismo ratas, ją imta vadinti Logano ratu.

Logano ratas apsuptas svarbių kultūrinių institucijų: Franklino instituto, nemokamos Filadelfijos bibiliotekos, Gamtos mokslų akademijos, Moore meno akademijos,  ir Šv. Petro ir Povilo katedros.

Swann fontanas

Dar vienas objektas, kuriuo turistus, atvykusius į Filadelfiją pigiais skrydžiais, žavi Benjamino Franklino alėja, yra Swann fontanas, sukurtas prezidento Vilsono Swann garbei. “Trijų upių” Swann memorialinis fontanas buvo pastatytas 1924 metais. Jo autoriai –  Vilsonas Eyre ir skulptorius Aleksandras Calder Stirling, kurio tėvas pastatė  Viljamo Penn statulą Filadelfijos rotušėje. Vilsonas Eyre sukūrė fontano centrinę srovę, purškiančią vandenį į 50-ies pėdų aukštį. Pagrindinė fontano srovė apsupta trijų figūrų, atstovaujančių Filadelfijos pagrindinius vandens kelius. Schuylkill figūra sukurta brandžios moters, Wissahickon Creek – mergaitės ir Delaware – vyro pavidalu.

Kaip nuvykti iki Benjamino Franklino alėjos?

Benjamino Franklino alėja patogiai pasiekiama viešuoju transportu, SEPTA autobusų maršrutais Nr. 2, 7, 32, 33, 48;  regioniniu Suburban stoties geležinkeliu,  Broad gatvės metro linijomis. Visą informaciją, susijusią su viešuoju transportu Filadelfijoje, rasite interneto svetainėje http://philadelphia.about.com.

Pigūs skrydžiai į Filadelfiją

Pigių lėktuvų bilietų pasiūlymus į Filadelfiją, Jungtines Amerikos Valstijas, teikia Air Baltic, Scandinavian Airlines, Aeroflot, Lufthansa, Aer Lingus, Finnair, LOT Polish Airlines ir kitos aviakompanijos. Lėktuvai leidžiasi Filadelfijos tarptautiniame oro uoste. Oro uoste plačiai išvystyta požeminė transporto sistema. Septa oro uosto geležinkelio linija pasiekiama pėsčiųjų taku, esančiu tarp pagrindinių A, B, C, D, E terminalų. Traukiniai iki miesto centro kursuoja maždaug kas 30 minučių, nuo 5:09 val. ryto iki 12:09 val. vakaro. Bilieto kaina yra apie 7,00 JAV dolerius. Platesnę informaciją apie Filadelfijos oro uostą ir susisiekimą su miestu  rasite interneto svetainėje www.phl.org/ada.html.