Balčiko miestelis Bulgarijoje

Balčikas – vienas iš gražiausių Juodosios jūros pakrantėje įsikūrusių kurortinių Bulgarijos miestelių, tikras turistų traukos centras. Yra skaičiuojama, jog šiam graikų kolonistų įkurtam miesteliui jau daugiau nei 2500 metų! Įdomiausi lankytini objektai Balčike – kaktusų kolekcija garsėjantis botanikos sodas bei rezidencija, kurioje atostogauti mėgdavo Rumunijos karalienė Marija. Be abejo, būtina nuvykti ir į greta esantį Kaliakros iškyšulį, ant kurio stūkso viduramžių tvirtovės griuvėsiai.

Balčiko miestelis – įkurtas graikų

Istorinių šaltinių teigimu, Balčiką prie Juodosios jūros daugiau nei prieš 2500 metų įkūrė iš Graikijos atkeliavę kolonistai. Pradžioje turėjęs ne vieną kitą vardą, Balčiko miestelis taip imtas vadinti viduramžiais. Pasak populiariausios pavadinimo kilmės versijos, Balčiku miestelis tapo pagerbiant Antrosios Bulgarijos imperijos bajorą Baliką, turėjusį didelę įtaką toje valstybės dalyje.  XX a. pradžioje, po Balkanų karų (1912-1913), Balčikas atsidūrė Rumunijos teritorijoje, o bulgarams jis vėl atiteko tik II-ojo pasaulinio karo pradžioje, 1940 m.

Botanikos sodas ir karališkoji rezidencija

Balčiko miestelis įsikūręs už 42 km nuo Bulgarijos vasaros sostine vadinamos Varnos, netoli Rumunijos sienos. Jis pelnytai laikomas vienu gražiausių ir jaukiausių Juodosios jūros pakrantėje esančių kurortinių Bulgarijos miestelių. Vienas iš Balčiko pasididžiavimų – didžiulis, dar 1940 m. įkurtas botanikos sodas, kuriame auginama daugiau nei 2000 skirtingų rūšių augalų, į Bulgariją atgabentų iš įvairiausių pasaulio kraštų. Itin įspūdinga – kaktusų kolekcija, kuri Europos žemyne iš tiesų atrodo labai neįprastai. Apžiūrėti šiam sodui verta paskirti 3-4 val. Visai greta sodo stovi ir Balčiko rūmais įprastai vadinama karališkoji rezidencija, kurioje rumunų valdymo laikotarpiu vasaras mėgdavo leisti Rumunijos karalienė Marija. Rezidencija (10 vilų ir koplyčia) pastatyta 1926-1937 m. Pagrindinis rezidencijos pastatas turi ir europietiškos, ir rytietiškos architektūros bruožų, itin originaliai atrodo ir karališkieji baseinai, iš kurių terasos atsiveria puikus vaizdas į Juodąją jūrą. Paminėtina, kad norint apsilankymas botanikos sode ir Balčiko rūmuose yra mokamas. Bilietai – atskiri, vienas kainuoja apie 3 eurus.

Bulgariškieji Pilėnai: Kaliakros iškyšulys

Balčiko miestelį apžiūrinėjantys turistai būtinai turi apsilankyti visai netoli esančiame, legendomis apipintame Kaliakros iškyšulyje. Čia, ant 70 metrų aukščio uolų, viduramžiais stovėjo galinga Kaliakros tvirtovė, kurios griuvėsiai yra išlikę iki šių dienų. Vietiniai pasididžiuodami pasakoja, jog Kaliakros iškyšulys buvo pati paskutinė Bulgarijos teritorijos vieta, kurią XV a. tik vargais negalais pavyko užimti šalį okupavusiai Osmanų imperijai. Kaliakros tvirtovės istorija kažkuo primena lietuviškųjų Pilėnų legendą. Teigiama, jog matydami, kad ilgiau nebegalės atlaikyti turkų puolimo, tvirtovės gynėjai ne pasidavė, o nuo uolų šoko į jūros bangas. Viena iš žinomiausių su Kaliakros iškyšulių susijusių legendų pasakoja apie 40 vietinių mergelių, kurios, nenorėdamos atitekti užpuolikams, supynė savo plaukus į vieną didelę kasą ir šoko į bangas. Mergelių garbei, pagrindiniai, iki šiol gerai išsilaikę tvirtovės vartai, vadinami 40 mergelių vartais. Kaliakrą lankantiems turistams turėtų būti įdomu žinoti ir faktą, jog čia 1866 m. buvo pastatytas vienas iš pirmųjų modernių Juodosios jūros pakrantės švyturių.

Balčiko miestelis – kurortinė zona

Be abejo, Balčiko miestelis, kaip ir visi kiti kurortiniai Bulgarijos miesteliai, turi gražų paplūdimį. Vasaros sezono metu Juodosios jūros vanduo čia sušyla net iki 26-28 laipsnių. Norintys pažvejoti gali įsigyti meškeriojimo įrankių ir žygiuoti ant į jūrą išsikišusio molo, norintys iš šono pasigrožėti Juodosios jūros pakrante gali užsisakyti keliones laiveliais. Jie iš Balčiko uostelio į kitus greta esančius Bulgarijos kurortus – Albeną, Auksines kopas ir t.t. – kursuoja viso vasaros sezono (gegužė-spalis) metu.

Atvykimas į Balčiką

Pigius lėktuvo bilietus įsigiję ir į Varną atskridę turistai už 42 km nuo šio miesto esantį Balčiką gali pasiekti autobusais arba mikroautobusais. Jie iš Varnos autobusų stoties išvyksta 7-8 kartus per dieną. Kelionė, kurios metu pravažiuojami Auksinių kopų ir Albenos kurortai, trunka apie 50 min. Bilietas į vieną pusę žmogui kainuoja apie 3 eurus. Autobusų išvykimo tvarkaraštį galima rasti čia: www.bgrazpisanie.com/en/.

Pigūs skrydžiai į Varną

Į Varnos oro uostą (Летище Варна, VAR) pigius lėktuvo bilietus siūlo Austrian Airlines, Berlin Air, Germanwings, Wizz Air ir kitos aviakompanijos. Oro uostas įsikūręs už 8 km nuo Varnos miesto, kurio centrą pasiekti galima maždaug kas 15 min. nuo 5.45 val. ryto iki 23 val. vakaro kursuojančiais miesto autobusais. Plačiau apie Varnos oro uostą ir iš jo į miestą vykstantį transportą galima pasiskaityti oficialioje oro uosto interneto svetainėje www.varna-airport.com.