Aristotelio aikštė Graikijoje

Aristotelio aikštė įsikūrusi pačiame Salonikų miesto centre. Atvykę pigiais ar tradiciniais skrydžiais ir apsilankę šioje spalvingoje, visiems atviroje erdvėje, iš karto pajausite ypatingą čia sklandančią atmosferą. Ne veltui ji pavadinta žymiojo mąstytojo Aristotelio vardu. O ir jis visada šalia, tylus ir susimąstęs žvelgia į visus iš po medžių žalumos, o vaikai vis taikosi kažkaip užsiropšti ant jo kelių… Taip, čia Salonikai, čia Graikija, čia Aristotelis, čia viskas kitaip…

Aristotelio aikštė Salonikuose

Aristotelio aikštė įsikūrusi pačiame Salonikų miesto centre. Atvykę pigiais ar tradiciniais skrydžiais iš karto pastebėsite, kad tik vienas judri gatvė šią aikštę skiria nuo jūros. Aikštę, o ir viduriniąją Salonikų miesto dalį sumanė ir suprojektavo prancūzų architektas Ernestas Hebraras (Ernest Hebrard) po to, kai 1917 metais miestas nukentėjo nuo gaisro.

Aristotelio aikštė kiek panaši į teleskopą, nukreiptą į anapus Termos įlankos dunksantį Olimpo kalną, kurio amžinu sniegu boluojančią viršukalnę giedrą dieną galima pamatyti plika akimi. Čia susikerta visi pagrindiniai miesto keliai, čia miesto širdis, gyventojų ir turistų mėgiama vieta.

Čia ir miesto globėju laikomo šventojo Demetrijaus cerkvė. Ši penkių navų bažnyčia čia įsikūrė dar V amžiuje. Vėliau, kai 1493 metais Salonikus užgrobė turkai, ji buvo paversta mečete. Deja, ją, kaip ir daugelį kitų miestų pastatų, 1917 metais nuniokojo didysis Saloni­kų gaisras, todėl 1949 metais cerkvė bu­vo iš pagrindų atstatyta.

Visai prie pat Aristotelio aikštės, jau pajūryje, ma­tyti atkastos romėnų pirties liekanos, o miesto pusėje ir iš šonų – turkiškų pirčių griuvėsiai.

Aristotelio aikštė ir romėnų forumas

Atvykę pigiais ar tradiciniais skrydžiais ir besižvalgydami po Aristotelio aikštę, pastebėsite, kad per nedidelį, pietų pusėn žvel­giantį švento Demetrijaus sodelį išsišakojantys laiptai veda prie buvusio romėnų forumo (Forum Romanum), 1OO metrų pločio ir 200 metrų ilgio viešosios miesto aikštės. Akmens plokštėmis grįstą jos vidurį iš trijų pusių supo ko­lonų virtinės, taigi patenkama čionai būdavo tik iš šiaurės.

Į pietus nuo forumo šiaurės-pietų miesto ašis kerta 250 metrų pločio par­ką. Parko vakarų pusėje stovi XI amžiuje iš plytų statyta bizantiška Variakalių globėjos cerkvė (Panagia Chalkeon). Cerkvės pavadinimas kilo iš to, kad kaimyni­nių gatvelių gyventojai nuo seno min­ta iš variakalystės. Į pietryčius nuo aikštės matyti didžiausios bet kada graikų žemėje buvusios turkų pirties griuvėsiai.

Maždaug pusiaukelėje tarp tų dviejų miesto įžymybių stovi pamin­klas Elefterijui Venizelui (Eleftherios Benizelos), vienam iš dabartinės Graikijos valstybės kūrėjų, daug prisidėjusio prie miesto atkūrimo po gaisro.

Čia visada rasite pramogų

Iš vakarų į rytus Salonikus kerta Egnatijos gatvė, skirianti Aristotelio aikštę nuo jūros. Egnatijos gatvė, vingiuojanti greta, tarsi skiriamoji juosta tarp Aristotelio aikštės ir gražuolės jūros. Už jos prasideda platus pėsčiųjų takas link pajūrio. Į kairę ir į dešinę nuo jo driekiasi prekyvie­tės, nuo tako ir gatvės iš dalies užsto­jamos kolonų virtinių. Lankydamiesi aikštėje būtinai pasidairykite po čia įsikūrusiais įvairiausias pardatuvėles,  užeigas bei užkandines.

Aristotelio aikštė apsupta ir viešbučių bei kino teatrų. Čia visur dvelkia bizantišku stiliumi. O smagiausia čia yra tai, kad pavargus, visada galima prisėsti į šildomus krėslus (žiemą) ir gurkštelėti kažko gardaus žvalgytis į šalia šurmuliuojantį gyvenimą.

Čia, kaip ir bet kurioje miesto aikštėje, visada šurmuliuoja žmonės, paaugliai šmaižo su riedlentėmis, mamos glosto vaikus, o močiutės aptarinėja serialus. Čia visada žydi gėlės, o akys raibsta nuo žalumos.

Na, bet atvykę pigiais ar tradiciniais skrydžiais ir apsilankę šioje spalvingoje, visiems atviroje erdvėje, iš karto pajausite ypatingą čia sklandančią atmosferą. Ne veltui ji pavadinta žymiojo mąstytojo Aristotelio vardu. O ir jis visada šalia, tylus ir susimąstęs žvelgia į visus iš po medžių žalumos, o vaikai vis taikosi kažkaip užsiropšti ant jo kelių… Taip, čia Salonikai, čia Graikija, čia Aristotelis, čia viskas kitaip, o drauge taip pat…

Pigūs skrydžiai į Salonikus

Į Salonikų „Makedonijos“ oro uostą (Thessaloniki International Airport „Makedonia“, SKG) pigius skrydžius siūlo Austrian Airlines, Ryanair, Wizz Air, EasyJet, Germanwings, Jetairfly aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Salonikus palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi Splito oro uoste, nuo miesto centro nutolusio apie 20 kilometrų. Iš 14 km nuo Salonikų centro nutolusio oro uosto į miestą kas pusvalandį kursuoja 78 maršruto autobusas (naktį – 78N maršruto autobusas).  Kelionė dieną trunka apie 45 min., bilietas kainuoja mažiau nei 1 eurą. Kelionė į Salonikų centrą taksi automobiliu kainuoja apie 15 eurų.