Aranchueso karališkieji rūmai Ispanijoje

Aranchueso karališkieji rūmai (Real Sitio de Aranjuez) – vieni iš prašmatniausių visoje Ispanijoje. Tai – į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą įtraukta karališkoji rezidencija, kurioje šalies valdovai mėgdavo apsistoti šiltuoju metų laiku. Maždaug 50 km nuo dabartinio Madrido centro esantys rūmai pradėti statyti dar XVI a., valdant karaliui Pilypui II.

Aranchueso karališkieji rūmai – prašmatni vasaros rezidencija

Aranchueso karališkieji rūmai (Real Sitio de Aranjuez) – vieni iš prašmatniausių visoje Ispanijoje, kuriuos Jūs būtinai aplankykite, atvykę į Madridą pigiais skrydžiais. Tai – į UNESCO pasaulio paveldo sarašą įtrauktą (2001 m.) karališkoji rezidencija, kurioje šalies valdovai mėgdavo apsistoti šiltuoju metų laiku. Maždaug 50 km nuo dabartinio Madrido centro esantys Aranchueso karališkieji rūmai  pradėti statyti dar XVI a., valdant karaliui Pilypui II.

Manoma, kad statyti rūmus Aranchueso mieste Pilypą II įkvėpė vietovės unikalumas. Derlingame šio miesto slėnyje auga daržovės, gėlės, medžiai ir krūmai, kas yra visiškai nebūdinga sausoms vidurio Ispanijos žemėms. Vasaros rezidencijos vietai pasirinkęs šią oazę, Pilypas II į pagalbą pasitelkė architektą Juaną de Herrerą, kuris taip pat statė ir niūrųjį Eskorialį. Nors darbai buvo pradėti apie 1569-uosius, galutinai juos užbaigti pavyko tik po dviejų amžių XVIII a. pabaigoje. Išskirtina tai, kad nuotaikinga Aranchueso karališkųjų rūmų architektūra yra visiška priešingybė atšiauriam Eskorialiui. Tai tiesiog puiki vieta, kur karališkoji šeima galėjo ramiai ilsėtis.

Žaismingumo paslaptis – šiltos spalvos

Kas sudaro „smagumo“ įspūdį? Visų pirma –  labai šiltų atspalvių statybinės medžiagos. Kontrastingas fasadas sukurtas meistriškai derinant rausvai rudų plytų sienas, šviesaus smiltainio langų rėmus, piliastrus bei kitus pagražinimus. Tuo Jūs tikrai įsitikinsite, atvykę pigiais skrydžiais ir apsilankę karališkuose rūmuose. Dviaukščiai rūmai ir vidinis kiemas tiesiog dvelkia harmonija ir jaukumu. Vėliau, pastatą perstatant, savininkai ir architektai išlaikė tokį patį fasado kontrastą – dabartinis rūmų fasadas pakoreguotas apie 1750-uosius, kuomet Herreros planus išstudijavęs italų architektas Giacomo Bonavia pridėjo dantytą stogo pagražinimą. Rūmų stogą puošia baliustrada, o viršutinę paradinio įėjimo dalį – žymiausių Aranchueso rūmų savininkų-karalių skulptūros: Pilypas II, Pilypas V, Ferdinandas VI.

XVIII-XIX a.  rūmuose šeimininkavę Burbonų dinastijos atstovai jų vidų papuošė pagal savo epochos madą. Kambariai viršutiniame aukšte apstatyti maurų, kinų arba Pompėjos stiliumi, o ypač ištaiginga – Karolio III Porceliano salė, kurią Neapolio meistrai kūrė net šešerius metus.

Parkas įkvėpė sukurti koncertą

Aranchueso karališkieji rūmai didžiuojasi ir nuostabiu parku. Miško parkas greta Aranchueso karališkųjų rūmų buvo įkurtas dar XVI a. Čia augo iš Anglijos atgabentos guobos ir kiti medžiai. Tai buvo pirmasis landšaftinis parkas Ispanijoje. XVII a. pagal to meto Europos baroko madą čia įkurtas parkas su tvenkiniais, fontanais, gėlynais bei antikos dievų ir herojų skulptūromis. Vėliau daugelis rūmų valdovų parką koregavo pagal savo nuožiūrą. Aranchueso karališkųjų rūmų sodai ispanų kompozitorių Joaquiną Rodrigo įkvėpė sukurti garsųjį „Aranchueso koncertą“ gitarai ir orkestrui, kurio pagrindinė melodija dažnai skamba įvairiuose apie Ispaniją pasakojančiuose dokumentiniuose filmuose, laidose. Šiandien Aranchueso karališkieji rūmai priklauso Ispanijos valstybei, juose yra įrengtas karališkųjų šeimų gyvenimą iliustruojantis muziejus. Šiį ame būtinai apsilankykite, atkeliavę pigiais skrydžiais.

Darbo laikas ir bilietų kainos

Pigius lėktuvo bilietus įsigiję ir iš Madrido į Aranchuesą atvykę turistai karališkuosius rūmus darbo dienomis vasaros sezono metu (birželio-rugpjūčio mėn) gali lankyti 8.00-21.30 val. Žiemos sezono metu Aranchueso karališkieji rūmai Ispanijoje dirba trumpiau. Darbo dienomis 10-18 val., savaitgaliais – 10.20 val. Bilietas suaugusiąjam asmeniui kainuoja 9 eurus. Bilietas su nuolaida – 4 eurus. Vaikai iki 5 metų į rūmus įleidžiami nemokamai. Audiogido kaina – 4 eurai.

Kaip pasiekiami Aranchueso karališkieji rūmai Ispanijoje?

Pigių skrydžių mėgėjai Aranchueso miestą iš Madrido gali pasiekti autobusais, kasdien ir dažnai kursuojančiais iš Pietinės autobusų stoties (Estancion Sur). Taip pat iš Atocha traukinių stoties galima vykti traukinio linija C-3. Vykstantys automobiliu turėtų pasirinkti automagistralę A-IV, o iš jos išsukti į plentą M-305.

Pigūs skrydžiai į Madridą

Į Madrido Barajas oro uostą (Aeropuerto Internacional de Madrid-Barajas, MAD) pigius skrydžius siūlo EasyJet, Ryanair, Wizzair, Vueling, Aer Lingus, Finnair, LOT Polish Airlines, Cheh Airlines aviakompanijos. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Madridą palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Iš 12 km nuo Madrido centro nutolusio oro uosto veža autobusai ir metro. Autobusai dieną kursuoja kas 15, o naktį – kas 35 minutes. Bilieto kaina – 2 eurai. Iš terminalų T2 ir T4  miestą galima pasiekti su metro. Bilieto kaina – apie 3 eurus.