Alberto dokas Anglijoje

Alberto dokas – tai pirmoji ugniai atspari, nedegi sandėliavimo sistema pasaulyje. Anksčiau Liverpulio Alberto dokas buvo populiari vertingų krovinių laikymo vieta, o šiandien jame susipina kultūra, kulinarijos menas, bei apsipirkinėjimo dvasia. Tai turistų uoliai lankoma vieta, ypatingai didelį įspūdį paliekanti ryškiai geltonais turistiniais autobusiukais-amfibijomis, vadinamais “Yellow Duckmarine”, kurie iš pradžių turistus veža kultūros sostinės gatvėmis, o paskui neria į miesto kanalą ir ekskursiją tęsia vandeniu.

Alberto dokas – pirmoji ugniai atspari sandėliavimo sistema pasaulyje

Alberto dokas – tai Liverpulio, Anglijos doko pastatas ir sandėlių kompleksas. Suprojektuotas architektų Jesse Hartley ir Philip Hardwick, jis atidarytas 1846 metais ir buvo pirmasis Didžiojoje Britanijoje, pastatytas iš ketaus, plytų ir akmens. To rezultatas – tai buvo pirmoji ugniai atspari, nedegi sandėliavimo sistema pasaulyje.

Doko statybos buvo laikomos revoliucine jungiamąja sistema, nes laivai buvo pakraunami arba iškraunami tiesiai iš / į sandėlius. Praėjus dvejiems metams nuo doko atidarymo, jis buvo modifikuotas, įrengiant pirmuosius pasaulyje hidraulinius kranus. Dėl savo atviro, bet saugaus dizaino, Alberto dokas tapo populiaria vertingų krovinių laikymo vieta, pavyzdžiui, brendžio, medvilnės, arbatos, šilko, tabako, dramblio kaulo ir cukraus. Tačiau, nepaisant Alberto doko pažangaus dizaino, laivyba sparčiai plėtėsi, o tai reiškė, kad per 50 metų, turėjo atsirasti poreikis didesniems ir labiau atviriems dokams, nors jis vis dar išliko vertinga krovinių sandėliavimo vieta.

Per Antrąjį pasaulinį karą, Alberto dokas buvo rekvizuotas ir tarnavo kaip britų laivyno laivų bazė. Kompleksas oro reidų Liverpulyje metu, ypač 1941 metais, buvo stipriai apgadintas. Po karo, sandėlių savininkams susidūrus su finansinėmis problemomis ir apskritai mažėjant doko svarbai mieste, Alberto doko ateitis tapo neaiški. Daugybė planų buvo sukurta pastatų naujai paskirčiai ir naudojimui, tačiau nė vienas jų nebuvo realizuotas, tad 1972 metais Alberto dokas buvo galutinai uždarytas. Beveik dešimt metų nejudintas pastatų kompleksas 1981 metais galiausiai buvo “apgyvendintas”, jame įkurta Merseyside Development bendrovė ir Alberto dokas oficialiai iš naujo atidarytas 1988 metais.

Alberto dokas šiandien

Šiandien Alberto dokas yra pagrindinė turistų atrakcija mieste ir labiausiai pakartotinai lankoma vieta Jungtinėje Karalystėje, už Londono ribų, sulaukianti apie keturis milijonus lankytojų per metus. Tai gyvybiškai svarbus Liverpulio miesto komponentas,  įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo jūrų prekybos miestų sąrašą ir laikomas I laipsnio sandėliavimo pastatų kompleksu visoje Jungtinėje Karalystėje.

Tarp daugelio Alberto doko atrakcijų yra Merseyside jūrų muziejus, The Beatles istorijos muziejus bei Tate Liverpulio meno galerija ir muziejus. Čia taip pat yra du viešbučiai – Holiday Inn ir Premier Lodge viešbutis, abu įsikūrę Britannia paviljone. Visi penki sandėliai, išsidėstę aplink doką, yra pažymėti kaip A, B, C, D ir E, bei įvertinti I laipsniu, kiti doko pastatai įvertinti II laipsniu: buvusi hidraulinė siurblinė, ir tiltas, vedantis iš doko link Pierhead. Alberto dokas daugelį metų bandė konkuruoti su kitomis Liverpulio miesto pagrindinėmis prekybos vietomis, kai galiausiai, 2007 Albet Dock Company Ltd  nusprendė labiau orientuotis į barus ir restoranus. Nuo 2008 metų Alberto dokas tradiciniais ar pigiais skrydžiais į Liverpulį atvykusius lankytojus pritraukia tokiais restoranais ir barais kaip Panam Bar & Restaurant, Blue Bar & Grill, Spice Lounge ir kitais.

Alberto dokas, kuriame susipina kultūra, kulinarijos menas, bei apsipirkinėjimo dvasia, ypatingai didelį įspūdį palieka ir pakelėje išsirikiavusiais ryškiai geltonais turistiniais autobusiukais-amfibijomis, vadinamais Yellow Duckmarine, kurie iš pradžių turistus veža kultūros sostinės gatvėmis, o paskui neria į miesto kanalą ir ekskursiją tęsia vandeniu. Plačiau apie šias ekskursijas skaitykite interneto svetainėje www.albertdock.com.

Pigūs skrydžiai į Liverpulį

Pigius skrydžius į Liverpulį, legendinės, visame pasaulyje išgarsėjusios muzikinės grupės the Beatles gimtinę siūlo tokios aviakompanijos kaip Czech Airlines, Air Baltic ir KLM Royal Dutch Airlines. Paspaudę ant nuorodos, galėsite gauti nemokamą skrydžių kainų į Liverpulį palyginimą ir sužinoti, kuri aviakompanija siūlo pigiausius lėktuvo bilietus Jūsų pasirinkta data. Lėktuvai leidžiasi Liverpulio John Lennon oro uoste. Pats oro uostas yra už maždaug 30 minučių nuo miesto centro automobiliu arba taksi. Iš oro uosto iki miesto centro nuo pirmadienio iki sekmadienio mažais laiko tarpo intervalais kursuoja Arriva AIRLINK 500 autobusas. The Beatles istorijos muziejus pasiekiamas išlipus Ibis Strand ir Paradise Street autobusų stotelėse, priešais Albert Dock ir truputį paėjėjus pėstute. Platesnė informacija interneto svetainėje www.liverpool-airport-guide.co.uk.